Tokió 2020: Cseh László máris beléphet a halhatatlanok klubjába

Jánosy Károly

2021.07.30. 20:40

Cseh László pénteken ugyan csak hetedik lett a 200 méter vegyesen, a búcsúfellépésén mégis vastapssal búcsúztak tőle Tokióban a sportág jeles képviselői. A 35 éves négyszeres olimpiai ezüstérmes legendát már nem látjuk többet nagy versenyen a rajtkövön, ám dr. Hargitay András egykori szövetségi kapitány szerint biztos, hogy hamarosan az úszás halhatatlanjai között emlegetik majd.

Az egykori olimpiai bronzérmes úszó, későbbi kapitány, dr. Hargitay András nincs egyedül azzal a véleményével, hogy a most visszavonult bajnok pályafutása abszolút megérdemli a felsőfokú jelzőket. Négy olimpiai ezüsttel, két vb- és 14 Európa-bajnoki aranyérem birtokosaként int búcsút a medencék világának.

- Sajnos, Laci rendkívül peches volt, hogy egy olyan csillaggal egy időben kellett versenyeznie, mint Michael Phelps – nyilatkozta honlapunknak Hargitay. – Máskülönben többszörös olimpiai bajnokként vonulhatott volna vissza. Számomra talán az a legemlékezetesebb kép róla, amint a riói játékokon hármas holtverseny után két nagy ellenfelével, Phelpsszel és Chad le Close- val együtt áll a dobogó második fokán. Nem is tudok olyan jegyzett úszót mondani, aki nem egyszer fel tudott állni vert helyzetből és 35 évesen világversenyen állt rajthoz.

A volt szövetségi kapitány szerint iszonyatosan sok munkát fektetett az úszásba Cseh Laci. Nem csupán komoly fizikai, de azzal vetekedő szellemi teljesítmény is van mögötte.

- Többen is fanyalogva bírálták, hogy biztosan csak pénz motiválta, azért indult el ötödik olimpiáján. Nos, ezt a fajta egész embert kívánó munkát – főleg ennyi idősen – nem lehet pénzért csinálni. Nagyon komoly összeget fizetnék annak, aki Laci egyetlen felkészülési napját végigcsinálja. Cseh László a szívét, lelkét beletette az úszásba. Máris legenda, példakép lett belőle.

A kínai Vang Sun ugyan az első olimpiai aranyát nyerte, a 200 vegyes döntője után mégsem csak őt dicsőítették a Tokiói Úszóközpontban. Legalább ekkora ünneplést kapott a pályafutását ezzel a fináléval lezáró Cseh László is. Maga az aranyérmes is előtte hajolt meg a parton. Wladár Sándor, a Magyar Úszó Szövetség elnöke az InfoRádiónak elárulta, hogy Cseh Lászlót a budapesti világkupán búcsúztatják, ahová szeretnék meghívni a huszonháromszoros olimpiai bajnok Michael Phelpset.

A nap másik szép eredménye Telegdi Ádám nevéhez fűződik, aki pályafutása legjobb eredményét érte el azzal, hogy 5. helyen végzett a 200 hát döntőjében. A női pólósok csoportmérkőzésén: Magyarország-Japán 17-13

A magyar versenyzők szombati programja

Atlétika
3.45:
Kozák Luca (női 100 méteres gátfutás) – előfutam

Kézilabda
12.30: magyar női válogatott (12.30: Magyarország–Spanyolország)

Sportlövészet
5.00:
Mészáros Eszter (sportpuska 50 m) – selejtező, döntő

Triatlon
0.30:
magyar vegyes váltó (Bragmayer Zsanett, Bicsák Bence, Kovács Zsófia, Tóth Tamás)

Vívás
magyar női kardcsapat (Márton Anna, Pusztai Liza, Katona Renáta, Battai Sugár Katinka) – nyolcaddöntőtől döntőig, helyosztókkal
4.25: Magyarország–Dél-Korea – negyeddöntő