Kapás Boglárka negyedik 1500 méter gyorson

Horváth József György

2017.07.25. 19:02

Kapás Boglárka negyedik, Késely Ajna pedig nyolcadik lett 1500 méter gyorson kedden a Duna Arénában zajló úszó-világbajnokságon. Kozma Dominik országos csúccsal hatodik lett 200 méter gyorson.

Kapás, a szám 24 éves Európa-bajnoka – aki két éve, Kazanyban harmadik volt – 16:06.27 perces eredménnyel csapott a célba. A számot az abszolút favorit, az ötszörös olimpiai bajnok Katie Ledecky nyerte 15:31.82-vel.

A rajt után Ledecky azonnal megmutatta, hogy a többiek csak az dobogó második és harmadik fokáért harcolhatnak, ugyanis három hossz után már három másodperc volt az előnye. A táv egyharmadánál Kapás a második, Késely a hetedik helyen úszott. A verseny feléhez érve úgy tűnt, Kapás a spanyol Mireia Belmontével és az olasz Simona Quadarellával vív majd harcot az éremért, de 300 méterrel a vége előtt mindkettő ellépett tőle, így nem volt esélye a dobogóra kerülésre. Késely 16.22.87-tel lett nyolcadik.

A legjobb időmmel meglett volna az ezüst, és tudom, hogy tudok jobbat, mint a legjobb időm. Emiatt kis hiányérzet van bennem, de mindent kiadtam, így büszke is vagyok magamra. Ez most világbajnoki negyedik helyre volt jó"

– mondta Kapás Bogi, majd hozzátette, 800-on legjobbja környékén szeretne úszni, s addig "rendbe tenni" magát, bár mint megjegyezte, jelenleg nem tudja, mi a gond.

A mellettem lévő lánnyal szerettem volna menni, de sajnos már korán elhúzott. Remélem, a váltóban jobban fogok teljesíteni, úgy érzem, rövidebb távon most jobban megy"

– összegzett Késely.

A női 1500 méter gyors a 2020-as tokiói olimpián már az úszóprogram része lesz.
Mindeközben Kozma Dominik országos csúccsal hatodik lett 200 méter gyorson

Kozma Dominik 1:45.54 perces országos csúccsal, nagyszerű versenyzéssel a hatodik helyen végzett 200 méter gyorson.

A hazai közönség egyik új kedvence hétfő este az elődöntőből új egyéni csúccsal, Cseh László 2009-es, 1:45.78-as országos rekordjától mindössze kilenc századdal elmaradva a hetedik idővel jutott a fináléba.

A 2012-ben, Debrecenben Európa-bajnoki bronzérmes Kozma az 1-es pályán elképesztő lendülettel kezdett, 50 méteren világcsúcsrészidőn belül fordult, féltávnál harmadik volt, és úgy tűnt, nem is fárad el. Az utolsó hosszra másodikként érkezett, ekkor azonban a többiek még erősíteni tudtak, az utolsó métereken megelőzték a magyar úszót, aki így is megdöntötte az országos rekordot, s élete legjobb eredményét érte el ebben a számban.

Elvitt a szívem, ajándékot akartam, már csak a közönségnek is. Megtréfáltam a többieket, de ez lett a vége, ők rutinosabbak voltak. Legközelebb is ugyanezt fogom csinálni, csak be is fejezem"

– mondta Kozma, majd hozzátette, azért kezdett nagy tempóban, mert félt, hogy nem tudja kiúszni magát, ha később kapcsol rá. A dobogó első fokára az olimpiai bajnok kínai Szun Jang állhatott fel végül.