A bajnokságban bukdácsoló Újpest nyerte a Magyar Kupát

Jánosy Károly

2021.05.03. 22:44

Egy másik Újpest és egy másik Fehérvár lépett pályára a Magyar Kupa döntőjében. Az egyik önmagát múlta felül, a másik pedig alul. Igaz, a finálé eseményeit, a játékvezető ítéleteit még sokan és sokszor fogják vitatni az érdekelt felek. A lényegen azonban ez sem változtat: az Újpesté lett a Magyar Kupa serleg.

Ahhoz képest, hogy néhány fordulóval ezelőtt még az Újpest jövő szezonbeli NB I-es tagsága is veszélyben forgott, igencsak megemberelte magát a Mol Fehérvár elleni Magyar Kupa-döntőre. Talán a majd hetvenezres Puskás Aréna lelátóin helyet foglaló mintegy négy és félezer szurkoló kedvéért szedték össze magukat, bár inkább a kupagyőzelemmel járó dicsőség és persze a nemzetközi porondon való szereplés lehetősége hatott jótékonyan a bajnokságban mérhetetlenül szürke újpestiekre.

Igaz, a bajnoki bronzérem várományosa, a Fehérvár – legalábbis az első félidőben – nem volt túl acélos. Pedig az idényben háromszor is legyőzték a korábban tíz Magyar Kupa elsőséget szerzett Újpestet. S ha már a múlt: a két csapat 1982-ben már találkozott az akkoriban Magyar Népköztársasági Kupára „keresztelt” sorozat fináléjában. Akkor az Újpest 2-0-ra győzött, így a Kupagyőztesek Európa Kupája második fordulójában a Real Madriddal találkozott – vesztére. Persze akkor még kocka alakú volt a labda…

A labdarúgás szépségeiből sajnos eleinte vajmi keveset láthattunk, a két együttes derekasan gyötörte egymást, minden különösebb eredmény nélkül. Mintha a meccs végére, egy mindent eldöntő hajrára tartogatták volna erejüket a küzdő felek. A szünet után néha láthattunk veszélyesebb megmozdulásokat, sőt, az Újpest igencsak felbátorodott, a 66. percben például Tallót csak üggyel, bajjal – értsd, lökéssel! – tudta szerelni Nego. Ítéltek már büntetőt ennél kevesebbért is. A büntetőt megúszta a Fehérvár, a kiállítást már nem, mert a 90. percben Adrian Rus megkapta a második sárga lapját Beridze visszarántásáért, mehetett az öltözőbe.

A kétszer 15 perces hosszabbítás elején pedig csak 9 fehérvári futballista maradt a pályán, mert a csereként beállt Alf hat perc alatt két sárga lapot szedett össze, és ő is mehetett zuhanyozni. Mentségére szóljon, a játékvezető túlontúl szigorú volt vele szemben.

Az Újpest pedig élt a kínálkozó lehetőséggel, a 101. percben Kastrati gólt szerzett, 0-1. Ezzel el is dőlt a meccs, az Újpest megszerezte 11. MK-győzelmét, szegény Nikolics Nemanjának pedig még mindig hiányzik a gyűjteményéből a kupasiker.

Az azért idekívánkozik, hogy ha a bajnokságban fele ennyire harcos lett volna az Újpest, akkor aligha fenyegette volna a kiesés réme. Ennek a fordítottja érvényes a Fehérvárra, mert ezzel a kemény, de eredménytelen produkcióval aligha léphettek volna fel a dobogóra.

Magyar Kupa-döntő: Mol Fehérvár–Újpest 0-1.