A WHO átnevezi a majomhimlőt, mert szerintük kirekesztő
2022.08.15. 12:00
A WHO közölte, hogy a döntést egy „globális szakértőkből” álló csoporttal való találkozó után hozták meg.
A szervezet szerint a majomhimlő betegség átnevezésének célja, hogy
„elkerüljék a kulturális, társadalmi, nemzeti, regionális, szakmai vagy etnikai csoportok megsértését, és minimalizálják a kereskedelemre, utazásra, turizmusra vagy állatjólétre gyakorolt negatív hatásokat”.
A majomhimlő új elnevezései „azonnal hatályba lépnek”. Az ügynökség bejelentette továbbá, hogy fórumot is nyit a nyilvánosság számára, hogy javaslatot tegyen a betegség új elnevezéseire – jelentette az Associated Press. Azonban azt már nem tudni, hogy a majomhimlőt hivatalosan mikor fogják átnevezni.
📍This group of global experts – convened by WHO – agreed on new names for #monkeypox virus variants, as part of ongoing efforts to align the names of the monkeypox disease, virus, and variants—or clades—with current best practices. https://t.co/G375WraUz0
— World Health Organization (WHO) (@WHO) August 13, 2022
A májusban kezdődött járvány kezdete óta eddig csaknem 32 ezer majomhimlős esetet azonosítottak világszerte. A WHO júliusban a majomhimlőt nemzetközi aggodalomra okot adó közegészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította.
A majomhimlő átnevezéséről szóló döntés azután született, hogy júniusban egy tudóscsoport új név „gyors” elfogadását javasolta a betegséggel kapcsolatos az afrikai-ellenes megbélyegzés és rasszizmus leküzdése érdekében. A tudósok szerint a jelenlegi járványt nem szabad Afrikához kötni, mert az ilyen összefüggések „diszkriminatívak és megbélyegzőek” lehetnek.
A majomhimlő eddig aránytalanul nagy mértékben érintette a meleg férfiakat, bár egészségügyi szakértők hangsúlyozták, hogy bárki elkaphatja a majomhimlőt, és óva intettek a „homofób és rasszista sztereotípiák” használatától.
A CDC szerint a tudósok még vizsgálják, hogy a majomhimlő „terjedhet-e ondóval, hüvelyi folyadékkal, vizelettel vagy akár ürülékkel”.
A közegészségügyi tisztviselők azonban úgy tudják, hogy a vírus szoros, személyes – gyakran bőrről bőrre történő – érintkezés útján is terjedhet. Ez magában foglalhatja a majomhimlős kiütésekkel vagy hegekkel való közvetlen érintkezést; tárgyak, szövetek és felületek érintését; valamint a légúti váladékkal való érintkezést.
A Biden-kormányzat ígéretet tett arra, hogy a növekvő járványra adott válaszlépések során biztosítani fogja az LMBTQ-emberek „tiszteletét és meghallgatását”.
EZEK IS ÉRDEKELHETNEK
OLVASTAD MÁR?
Többen meghaltak fegyveres merényletben egy jeruzsálemi zsinagógában
Nyolcan meghaltak egy jeruzsálemi zsinagógában végrehajtott fegyveres terrorakcióban, többen megsebesültek, a merénylőt lelőtték – jelentette a 12-es kereskedelmi televízió Izraelben péntek este.
Magyarország biztonsága az első, Brüsszel pedig tízmilliárdokért küld fegyvert Ukrajnának
A mai legfontosabbak.
Belgium 92 millió euró értékű katonai felszerelést küld Ukrajnának
A belga szövetségi kormány pénteken 92 millió euró értékű katonai felszerelést tartalmazó segélycsomagot fogadott el Ukrajna számára – jelentette a RTBF belga hírportál Alexander de Croo miniszterelnök bejelentésére hivatkozva.
Az EU meghosszabbítja az Oroszország elleni gazdasági szankciókat
Az uniós tagországok kormányait tömörítő tanács fél évvel, 2023. július 31-ig meghosszabbítja az Oroszország egyes gazdasági ágazataira vonatkozó korlátozó intézkedéseket – közölte a testület pénteken.
Ukrajna bojkottálhatja az olimpiát
Ukrajna bojkottálhatja a 2024-es párizsi olimpiát, ha azon orosz és fehérorosz sportolók is indulhatnak.