Nem veszélyes az 5G
2021.03.30. 12:40
A bizottság tagjai prof. dr. Kosztolányi György sk. vezetésével áttekintették az 5G-s technológia bevezetésével összefüggő kérdéseket, nemzetközi gyakorlatokat, szabályozásokat, tudományos és kutatási eredményeket, továbbá a közvéleményt foglalkoztató kérdéseket is.
Az ötödik generációs (5G) mobiltelefon-rendszer – hasonlóan a korábbi mobiltelefon-, illetve az ún. vezeték nélküli telekommunikációs technológiákhoz (pl. 2G, 3G, 4G, wifi) –, működéséhez elektromágneses hullámokat használ.
Az 5G-szolgáltatás az adat-, illetve beszédforgalom, valamint a területi ellátottság optimalizálásával
A bevezetendő 5G-szolgáltatás részben a korábban már használt rádiófrekvenciás (RF) sávokon történik, illetve nemzetközi egyezmények alapján új frekvenciasávokat is kijelöltek. A professzor szerint hazánkban elsőként a 3,6 GHz-es, majd a 26 GHz-es frekvenciasávokon indul.
Modellezések és mérések alapján megállapítható, hogy
A nagyobb átviteli sebességnek köszönhetően jelentősen csökken az adatátvitelhez szükséges idő, ami csökkenti a felhasználók elektromágneses hullámoknak való kitettségét. A mobiltelefonok és más készülékek alacsonyabb teljesítménnyel működnek, a felhasználás módja is változik, ami tovább csökkenti a készülékekből eredő emberi expozíció mértékét.
Az 5G-technológiában alkalmazott nyalábformáló és ún. MIMO (Multiple Input Multiple Output) technológia alkalmazásával a környezeti RF-expozíció jellege ugyan megváltozik, de az átlagos környezeti elektromágneses expozíció, amely jelenleg nagyságrendekkel az egészségügyi határérték alatt van, várhatóan nem emelkedik.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint
Jelenleg nem állnak rendelkezésre tudományos bizonyítékok vagy ellenérvek az elektromágneses tereket rendeltetésszerű módon alkalmazó technológiák (2G, 3G, 4G) egészségkárosító hatásairól, ezért további kutatások szükségesek a témában.
Az MTI szerint
Javasolják továbbá egy önálló és átfogó, középtávú hazai kutatási program kidolgozását a tudományosan releváns, illetve a népességet leginkább érintő és foglalkoztató kérdések vizsgálatára. Nem olyan régen a koronavírus és az 5G összefüggésében a WHO és az EU is tisztázó információt kényszerült közzétenni a honlapjain a téves információk terjedése miatt.
Prof. dr. Kosztolányi György szerint
amibe a tudományos világ e témákkal foglalkozó képviselőit is be kell vonni.
EZEK IS ÉRDEKELHETNEK
OLVASTAD MÁR?
Fontos bejelentést tett Orbán Viktor a Dunaferr jövőjéről
„A kormány a következő hat hónapban kifizeti a Dunaferr dolgozóinak bérét” – jelentette be közösségi oldalán a miniszterelnök.
Fehérek kizárva: az egyik kanadai színházba csak feketék járhatnak
Szerintük erről szó sincs.
Norvégia miniszterelnöke szerint országa nem nyerészkedik a háborún
Norvégia nem nyerészkedik a háborún – jelentette ki az észak-európai ország miniszterelnöke egy szerdai interjúban, néhány nappal azelőtt, hogy Oslo újabb segélycsomagot indít Ukrajnába.
Novák Katalin Giorgia Meloni olasz kormányfővel találkozott Rómában
Az illegális bevándorlás, a hagyományos családi értékek támogatása, az uniós források elosztása és a Nyugat-Balkán volt a témája Novák Katalin magyar köztársasági elnök és Giorgia Meloni olasz miniszterelnök találkozójának szerdán Rómában.