Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A koronavírus után főszerepben: a krími-kongói vérzéses láz

Fodor-Horváth Zsófia

2020.02.26. 17:59

Hetek óta a koronavírus kelti a hangulatot világszerte, miközben sokkal veszélyesebb kórokozók leselkednek ránk. Itt van például a krími-kongói vérzéses láz. Olyan betegségről van szó, amit általában vérszívók, azok közül is kullancsok terjesztenek. Eddig védve voltunk, de már hazánk területén is megtalálható az a típusú kullancs, ami ezzel a kórokozóval fertőz.

A krími-kongói vérzéses láz tüneteinek a WHO adatai szerint van egy nem specifikus kezdeti szakasza, ez nagyon hasonlít az influenzára. A tünetek általában csak a megfertőződés után néhány nappal jelentkeznek: fejfájás, láz, gyengeség, izomfájdalom. Ezek az általános panaszok egy hétig tartanak, ezután jelentkeznek a komolyabb tünetek, például bevérzések jelenhetnek meg a nyálkahártyán vagy a különböző testnyílásokból szivárogni kezd a vér. Utóbbi jelenség a krími-kongói vérzéses lázra jellemző, de nem minden esetben jelenik meg. A vírust alapvetően állatról emberre a kullancsok terjesztik, emberről emberre nehezen terjed, csak közvetlen testnedvekkel (leginkább vérrel).

Dr. Kapiller Zoltán lézergyógyász állatorvos, acaro-entomológus ennél borúsabban látja a helyzetet, elmondása szerint a fertőzött kullancs által megbetegített ember cseppfertőzéssel bármikor továbbfertőzhet másokat, akik aztán szintén továbbadhatják a betegséget.

Ha féltél a koronavírustól, most retteghetsz a kullancsinváziótól

Nem is gondolnánk, mekkora veszélyt jelentenek a vérszívók által terjesztett kórokozók, most ráadásul megjelent egy új kullancs, ami fájdalmas, vérzéses megbetegedést okoz, ugyanis a krími-kongói vérzéses láz hordozója. A kutatók és az orvosok figyelmeztetnek: a veszély nagy és akár a kertünkben is leselkedhet ránk. A Magyar Kullancsszövetség elnökét, Dr. Kapiller Zoltánt kérdeztük a kullancsveszélyről, a ...

Abban az állatorvos, a WHO és a WHO útmutatásait követő orvosok is egyetértenek, hogy a betegségre érdemes odafigyelni, arra ugyanis vakcina nem létezik.

A WHO szerint a halálozási arány maximum 40%, az eddigi fertőzések alapján inkább 10-40% között van. Ez még így is minimum tízszer magasabb, mint a koronavírus esetében, utóbbinál a halálozási arány 2 százalékban csúcsosodik ki. Arról, hogy az európai emberek immunrendszere kevésbé lenne ellenálló az ilyen trópusi betegségeknek, mint a délebben élőké, nincs adat, de valószínűsíthetően, ha van is különbség, az nem a lakóhely eltéréséből fakad.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére