Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Világszerte hanyatlik a szabadság

Horváth József György

2016.01.27. 12:28

A világ lakosságának több mint egyharmada, 2,6 milliárd ember él elnyomásban, ahol a korrupció és a jogsértések mindennaposak. A Freedom House felmérései alapján a legrosszabb helyek: Szíria, Tibet és Szomália.
WASHINGTON, 12:28

A világ lakosságának több mint egyharmada, 2,6 milliárd ember él elnyomásban, ahol a korrupció és a jogsértések mindennaposak. A Freedom House felmérései alapján a legrosszabb helyek: Szíria, Tibet és Szomália.

A washingtoni központú nemzetközi civil szervezet szerdán közzétett jelentése szerint a tavalyi sorban a tizedik év volt, amikor globálisan hanyatlott a szabadság.

Magyarország továbbra is a szabad kategóriában van, osztályzatai azonosak a tavalyiakkal, de romló tendencia jellemző rá az FH szerint.

A Freedom House értékelésében a következőt írja:

"Magyarország romló tendenciát mutat abból a szempontból, hogy törvényekkel, egyes szakpolitikai döntésekkel és a gyakorlatban drasztikusan megnyirbálták a menekültek lehetőségét a menedékjog-kérelemre, valamint abból a szempontból is, hogy tovább romlott a média helyzete, valamint amiatt, hogy a kiterjedt kormányzati korrupció hatással van a kereskedelmi tevékenységre és a versenyre."

A 195 ország és 15 terület szabadságfokát értékelő intézet szerint a politikai jogok és a polgári szabadságjogok érvényesülése alapján 86 ország vagy terület volt szabad, 59 volt részben szabad, és 50 nem szabad. A nem szabad országok és területek túlnyomó többsége közel-keleti vagy észak-afrikai, ahol a lakosság 85 százaléka él elnyomásban. A fekete-afrikai országok közül 20 ország kapott nem szabad minősítést.

A Freedom House szerint a 2015-ös évet a tömeges migráció, az idegengyűlölet és a terrorista támadások határozták meg.

A jelentés kiemeli az Egyesült Államokat, amely bár szabad, de romló a tendencia, mert aggasztó mértékben nő a magántulajdonban lévő pénz szerepe a választási kampányokban, könnyen meg tud bénulni a szövetségi törvényhozás, a szövetségi kormány nem elég nyitott, valamint nyilvánvaló a faji megkülönböztetés és vannak más rendellenességek is bűnügyi igazságszolgáltatásban.

Tavaly 72 ország lett kevésbé szabad, ami a legnagyobb szám a 10 éve tartó globális romlás kezdete óta. Negyvenhárom országban viszont javult a helyzet e téren, ami nagy előrelépés a tavalyi 31-hez képest. A javulók között van Burkina Faso, Mianmar, Nigéria és Srí Lanka, mindegyikben tartottak tavaly választásokat.

A globálisan romló tendenciát mutató utóbbi 10 évben összességében 105 országban romlott a helyzet, és 61-ben javult. Az utóbbi 10 évben a legnagyobb globális romlás a szólásszabadság és a joguralom területén volt tapasztalható.

A tavalyi év egyik jellemzője volt, hogy a nők helyzete nem javult a világban. Az, hogy szaúd-arábiai választásokon már a nők is részt vehetnek, és hogy Dél-Koreában már nem büntetendő a házasságtörés, győzelem, de jelzi, hogy milyen alacsonyan van a mérce a nemek egyenlősége tekintetében.

A legrosszabb értékelést Észak-Korea, Üzbegisztán, Eritrea, Türkmenisztán, Nyugat-Szahara, Szudán, a Közép-afrikai Köztársaság, Egyenlítői Guinea és Szaúd-Arábia kapta.

Magyarország romló tendenciát mutat abból a szempontból, hogy törvényekkel, egyes szakpolitikai döntésekkel és a gyakorlatban drasztikusan megnyirbálták a menekültek lehetőségét a menedékjog-kérelemre, valamint abból a szempontból is, hogy tovább romlott a média helyzete, valamint amiatt, hogy a kiterjedt kormányzati korrupció hatással van a kereskedelmi tevékenységre és a versenyre.

(Freedom House)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére