Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Ukrán nyelvtörvény: az ukrán külügyminiszter már messze nem olyan bátor

Bokor Gábor

2017.10.16. 10:28

Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter az M1-nek adott interjújában elmondta, hogy Kijev számolt azzal, hogy heves reakciók követik majd az ukrán nyelvtörvény megszavazását.

Pavlo Klimkin szerint számítottak arra, hogy heves reakciókat vált majd ki a nyelvtörvény.

Ez egy rendkívül érzékeny kérdés, amely mindig is jócskán át volt itatva politikával. Az a fontos, hogy le tudjunk ülni közösen, és meg tudjuk beszélni, hogy mit tartalmaz a törvény, és hogyan lehet azt a gyakorlatba ültetni. Mi mindkettőre nyitottak vagyunk. Utána az oktatásért felelős minisztereknek kell tárgyalniuk, főként a helyi önkormányzati, hatósági szerepvállalásról"

– mondta az M1-nek adott interjújában az ukrán külügyminiszter, aki szerint az oktatási törvény végső soron az emberekről szól, nem pedig a nagyhatalmi politikáról, és itt elsősorban a magyar származású ukrán állampolgárokra gondol.

A politikus azzal védekezett, hogy a törvényben nem a magyar nyelvű oktatás korlátozásáról van szó, hanem az ukrán és a magyar nyelvű oktatás összekapcsolásáról. Pavlo Klimkin kifejtette, hogy Kijev célja, hogy biztosítsák valamennyi magyar származású ukrán állampolgár jövőjét, Ukrajnában mindenképpen, de Magyarországon is.

Ha Magyarország úgy gondolja, hogy az oktatási törvény sérti a megállapodást, akkor kezdeményezheti a vitarendezési mechanizmust a 477. cikkely alapján, ha jól mondom, és boldogan megbeszéljük vele a problémát"

– mondta a külügyminiszter, aki szerint az ukrán kormány álláspontja az, hogy vitassák meg a felek a helyzetet.

A Kárpátaljai Magyar Pedagógusok Szövetségének egyik képviselője korábban úgy nyilatkozott, hogy senkinek nem volt még hátránya abból, hogy csak magyarul tanult.

Pavlo Klimkin ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy szerinte ez nem igaz, hiszen akik tavaly megpróbálták letenni az ukrán vizsgáikat, 75 százalékuk megbukott.

A külügyminiszter nem adott egyértelmű választ arra, hogy aggódik-e amiatt, hogy a nyelvtörvényt ért negatív reakciók rövid vagy hosszú távon befolyásolhatják Ukrajna EU-integrációját.

Nem hiszem, mert szükségünk van egymásra egy közös Európában. Romániával tisztáztuk az ügyet"

– mondta Klimkin.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére