Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Véres összecsapások Nagorni-Karabahban

888.hu

2016.04.03. 10:02

Az azeri hadsereg a karabahi örmény kisebbség ellen péntek éjjel indított offenzívája minden jel szerint vasárnap is folyatódik. A nemzetközi közvélemény a harcok megszüntetésére szólította fel a feleket, a szakértõk attól tartanak, hogy kiújul a két nép közti etnikai konfliktus a Kaukázusban.

Hivatalos azeri beszámolók szerint az azeri hadsereg szombaton több stratégiai fontosságú magaslatot és települést elfoglalt Hegyi Karabahban, egyúttal hat örmény tankot és 100 örmény katonát is megölt abban az offenzívában, amelyet péntek éjjel indított az általa vitatott fennhatóságú, örmény kisebbség lakta területen. Az örmény kormány az áldozatok számát tagadja, ellenben arról adott hírt, hogy a karabahi erők lelőttek egy azeri harci helikoptert és 12 azeri katonát. Nemzetközi híradások szerint civil áldozatai is vannak a több mint két évtizede nem tapasztalt hevességű harcoknak.

Az Örményorzság és Azerbajdzsán közti, Hegyi Karabah status quo-ja kapcsán1994-ben aláírt tűzszüneti megállapodás újbóli megsértésére a nagyhatalmak is reagáltak, az orosz külügyminiszter telefonon próbálta békíteni a feleket, míg amerikai kollégája a konfliktus végső megoldását sürgetette. A hétvégén a térségben emberi jogi turnét tartó német külügyminiszter sem hagyta szó nélkül a dolgot, Frank-Walter Steinmeier felszólította a tűzszünet megsértésével kölcsönösen egymást vádoló feleket, hogy azonnal hagyjanak fel a harcokkal.

 

Örményország és Azerbajdzsán az 1980-as évek vége óta konfliktusban áll egymással Hegyi-Karabah ügye miatt. A többségében örmények lakta terület az 1990-es évek elején - Örményország támogatásával vívott - véres háború nyomán szakadt el Azerbajdzsántól. Az 1994-ig zajló háborúban 30 ezer ember veszítette életét, és százezrek kényszerültek menekülésre. A tartomány parlamentje 1996-ban kikiáltotta Karabah függetlenségét, de ezt csak néhány ország ismerte el. Azerbajdzsán továbbra is saját területének tekinti a karabahi enklávét, ahogyan lényegében Örményország is.

A háborús állapotokat az 1994 óta érvényes, Moszkvában kötött fegyverszünettel kívánták rendezni, azt azonban mindkét oldalon rendszeresen megsértik. Az utóbbi hónapokban egyre gyakoribbá váltak az összetűzések a két ország fegyveres erői között. Baku kilátásba helyezte, hogy diplomáciai megoldás híján képes és hajlandó akár erővel is visszafoglalni Hegyi-Karabahot, mire Örményország tudatta, hogy semmilyen azeri katonai akciót nem hagy megválaszolatlanul.

 

(Reuters, MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére