Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Tusk: fokozni kell a migrációs hullám megfékezésére tett intézkedéseket

Tóth Dalma

2016.10.21. 16:58

Az EU-csúcson megállapodás született többek között arról, hogy mérsékelni kell a migrációs hullámot, továbbá az EU-s állam- és kormányfõk remélik, hogy sikerül tetõ alá hozni az Európai Unió és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezményt. Az uniós csúcs legfontosabb pillanatai.
BRÜSSZEL, 16:58

Az EU-csúcson megállapodás született többek között arról, hogy mérsékelni kell a migrációs hullámot, továbbá az EU-s állam- és kormányfők remélik, hogy sikerül tető alá hozni az Európai Unió és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezményt. Az uniós csúcs legfontosabb pillanatai.

Migránsválság
Donald Tusk beszámolt arról, hogy a tagállamok állam- és kormányfőinek véleménye szerint fokozni kell az erőfeszítéseket a migrációs hullám, és különösen az Afrikából érkező migránsáradat megfékezése, illetve a jogosulatlan menedékkérők visszaküldése érdekében.

Elmondta, a migrációval kapcsolatban a vezetők megvitatták a tagállamok közötti szolidaritás kérdését és megegyeztek abban, hogy nem lesz "a la carte" szolidaritás. Helyette a hatékony szolidaritás formáinak kialakításán fognak dolgozni.

A csúcs résztvevői fontosnak tartják a Földközi-tengeren keresztül Olaszország felé irányuló migrációs hullám megfékezéséhez a migrációs származási és tranzitországokkal kötött partnerségi megállapodásokat, illetve a kiváltó okok helyben történő kezelését, például a belső menekültek támogatásával.

Elmondta, hogy az uniós vezetők tovább kívánják erősíteni a nemzetközi védelemre nem jogosult illegális bevándorlók visszafogadására és visszaintegrálására irányuló egyezményt Nigerrel, Malival, Nigériával, Etiópiával és Szenegállal.

Szíriai válsághelyzet

Angela Merkel szerint az Európai Uniónak minden lehetőséget nyitva kell hagynia arra az esetre, ha folytatódnak a civilek elleni "barbár" támadások a szíriai Aleppónál.

A német kancellár embertelenségnek, szavakkal nehezen leírhatónak nevezte az aleppói történéseket, amelyek meglátása szerint egyértelműen sértik a nemzetközi humanitárius jogot. Mint mondta, a polgári célpontok elleni támadások elkövetőit felelősségre kell vonni.

Sajtóértekezletén Merkel tartós tűzszünetre szólított fel, illetve arra, hogy a harcoló felek tegyék lehetővé a humanitárius segélyszállítmányok eljuttatását az ostromlott városban rekedt civilekhez.   

Brexit

A Brexit témájáról szólva a német kancellár rendkívül pozitív üzenetnek nevezte, hogy a brit miniszterelnök arról biztosította a tanácskozás résztvevőit, hogy az Egyesült Királyság egészen a tényleges kilépésig teljes jogú tagja kíván lenni az uniónak.

Theresa May brit miniszterelnök arról tájékoztatta a tagállami vezetőket, hogy Nagy-Britannia legkésőbb 2017 márciusának végéig bejelenti az Európai Unió Lisszaboni Szerződésének a tagországok kilépését szabályozó 50. cikkelyének megindítását.
Szabadkereskedelmi egyezmény

Továbbra is aggodalomra ad okot az Európai Unió és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezmény (CETA) kérdése, amelyet egy kivételével mindegyik tagállam elfogadott. Az ügy sokat árthat Európa megítélésének – jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.

A polgárainkat egyre jobban aggasztja, hogy az általunk tárgyalt kereskedelmi megállapodások az ő érdekeiket szolgálják-e. Attól tartok, nem tudjuk folytatni a szabadkereskedelmi egyezmények megkötésére irányuló egyeztetéseket, ha nem bizonyítjuk, hogy komolyan vesszük az európai fogyasztók, munkások és vállalatok érdekeit"

– mondta Tusk.

Az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker bízik benne, hogy a napokban sikerül majd megállapodásra jutni az Európai Unió és Kanada közötti szabadkereskedelmi megállapodásról (CETA) az azt akadályozó belgiumi Vallónia tartomány parlamentjével.

Sajtótájékoztatóján Juncker arról számolt be, a másik komoly akadály elhárult az egyezmény elől, Kanada ugyanis beleegyezett, hogy 2017. december 1-jén eltörli a vízumkényszert a román és bolgár állampolgárokkal szemben, amennyiben meg tudnak állapodni a CETA-ról.

Együttműködés Oroszországgal

Donald Tusk elmondta, a tanácskozó tagállami vezetők arra szólították fel a Szíriában szembeálló feleket, hogy azonnal hagyjanak fel az atrocitásokkal és az ellenségeskedéssel, valamint hiteles politikai békefolyamat újrakezdését sürgették az ENSZ égisze alatt.

Az Európai Unió elítéli a szíriai rezsim és Oroszország számos halálos áldozatot követelő támadásait, különösen Aleppó városában és környékén"

– hangsúlyozta a tanács elnöke.

Mindazokat, akik megszegik a nemzetközi humanitárius és emberi jogokat, felelősségre kell vonni – hangsúlyozta.

Kijelentette: az unió "minden rendelkezésre álló eszköz" alkalmazásának lehetőségét megfontolja Szíria és szövetségesei, köztük Oroszország ellen, ha az atrocitások folytatódnak. Hozzátette, Európa mindig készen áll a helyzet tárgyalásos rendezésére, ugyanakkor sosem köt kompromisszumot alapvető értékeit illetően.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére