Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Törvénysértõ lehetett a röszkei terrorista ítéletének hatályon kívül helyezése?

Nagy Gábor

2017.08.25. 11:28

Jogorvoslatért a Kúriához fordult Polt Péter legfõbb ügyész, amiért a Szegedi Ítélõtábla hatályon kívül helyezte a röszkei közúti átkelõnél 2015 õszén történt tömegzavargás ügyében elsõ fokon terrorcselekmény bûntette miatt elmarasztalt Ahmed H. ítéletét.

Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője elmondta: az ügyészség szerint a táblabíróság törvénysértő döntést hozott a szír férfi ügyében, amikor új eljárás lefolytatására kötelezte az elsőfokú bíróságot.

Ezért Polt Péter azt kérte a Kúriától: állapítsa meg, hogy a táblabíróság a büntetőeljárási szabályok megsértésével helyezte hatályon kívül az ítéletet.

A szóvivő ugyanakkor hangsúlyozta: a jogorvoslati indítvány nem függeszti fel a konkrét eljárást.

Mint ismert, 2015. szeptember 16-án több száz illegális bevándorló rohamozta meg a magyar határt. Az agresszívvá vált tömeg ki akarta dönteni a kerítést, kövekkel dobálta meg a rendőröket, aminek következtében több rendőr meg is sérült.

Az elsőfokú ítélet szerint a röszkei terrorista a kordon bedöntésével, az egyenruhások megtámadásával fenyegetőzött. A vádlott többször is megafonnal beszélt a tömeghez, három alkalommal maga is dobált a rendőrök felé, majd az átkelőt lezáró kapu kinyitását követően illegálisan magyar területre lépett. A férfi röviddel később visszatért a szerb oldalra, és csak három nappal később tudták őrizetbe venni.

A Szegedi Törvényszék első fokon a szír állampolgárságú vádlottat bűnösnek mondta ki terrorcselekmény és határzár tiltott átlépése bűntettében, ezért őt 10 év fegyházbüntetésre ítélte, és végleg kiutasította Magyarországról. A döntést a Szegedi Ítélőtábla arra hivatkozva nem bírálta felül, hogy szerinte a törvényszék nem értékelt olyan bizonyítékokat, amelyek a tényállásra, a bűncselekmény jogi minősítésére, illetve a büntetés kiszabására lényeges hatással lehettek volna.

A Legfőbb Ügyészség álláspontja szerint jogsértő az ítélőtábla hatályon kívül helyező döntése, mert az általa megjelölt hiányosságok, mulasztások a másodfokú eljárásban orvosolhatóak lettek volna, így az ítéletet érdemben kellett volna felülbírálni.

Az ügyészség szerint ellentmondásos az is, hogy míg az ítélőtábla az elsőfokú ítéletben megállapított tényállást hiánytalannak nevezte, és a jogi érvelés indokolásával kapcsolatos aggályait hangsúlyozta, mégis a tényállás bizonyításával kapcsolatos kisebb hiányosságokat jelölte meg a hatályon kívül helyezés okaként.

Az ügyészség szerint a hatályos szabályozás szerint a megjelölt indokok alapján nem lett volna törvényes lehetősége a táblabíróságnak arra, hogy az eljárás megismétlését rendelje el, ezért a legfőbb ügyész jogorvoslati indítványt terjesztett elő a Kúrián.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére