Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Törökország két szék közé ült

Bokor Gábor

2016.08.26. 13:58

John Kerry és Szergej Lavrov Genfben találkoznak pénteken, ahol arról próbálnak meg egyezségre jutni, hogyan is gyõzzék le az Iszlám Államot. A megállapodással pedig nagyon rosszul jár Törökország.

John Kerry és Szergej Lavrov Genfben találkoznak pénteken, ahol arról próbálnak meg egyezségre jutni, hogyan is győzzék le az Iszlám Államot. A megállapodással pedig nagyon rosszul jár Törökország. 

Svájc pénzügyi központjában, Genfben pénteken ül össze a világ két legbefolyásosabb külügyminisztere, az amerikai John Kerry és az orosz Szergej Lavrov. A két politikus a közös, Iszlám Állam elleni paktum utolsó részleteiről egyeztet a ma esti megbeszélésen. 

Orosz-amerikai bajtársiasság
 

A megállapodástól mindenki azt várja, hogy hamarosan megszűnhetnek a harcok a közel-keleti országban az ISIS, a szír kormányerők és a lázadók között és ismét helyreállhat a rend az országban. John Kerry a héten kiadott nyilatkozatában elmondta közel a megállapodás véglegesítése, hisz mind a két fél nyitott a megállapodásra és sok közös van nézeteikben. Kijelentése után az amerikai tisztviselők élesen kritizálták a külügyminisztert, hogy felelőtlenség volt ilyen magabiztosan nyilatkozni a paktumról, annak szignózása előtt. A tárgyalások a két fél közt már júliusban elkezdődtek, mikor Kerry Moszkvában látogatta meg orosz kollégáját. Akkor arról tárgyaltak, hogy a két fél megosztja egymás közt az ISIS-elleni légitámadásokhoz szükséges hírszerzési adatokat. 

Erdogan beleköpött a szír-levesbe
 

A két félnek azért lett különösen fontos a találkozó, mert Törökország az elmúlt napokban tankokkal átlépte a szír határt és elfoglalta a ISIS egyik határvárosát, Jarabulust. Erdogant persze nem az Iszlám Állam zavarta a legjobban, hanem az, hogy a kurd haderők is megindultak a város felé. 

Ha a város kurd kezekbe kerül, akkor nagy esélye lett volna annak, hogy kikiáltsák Szíriai Kurdisztánt, ami Erdogan egyik nagy rémálma. 

A török katonaság sikeresen kiszorította a kurdokat a városközpontból és felszólította őket, hogy hagyják el a város déli részét is és térjenek vissza az Eufrátesz-folyó keleti oldalára. A kurdok augusztus elején keltek át a folyón és foglalták el az ISIS egyik legfontosabb városát Manbidzsot.

Törökország vélhetően nagyon rosszul jár majd az orosz-amerikai megegyezéssel, hisz ők a kurdokat terrorszervezetként tartják számon, és minden létező erővel megpróbálják őket ellehetetleníteni. A paktum következtében Moszkva és Washington megkezdheti a tárgyalásokat az Asszad-kormánnyal, a kurdokkal és a felkelőkkel az ország politikai helyreállításáról.

A kurdoknak az egyetlen nem titkolt célja a tárgyalásokon a széles körű autonómia elérése, amibe Törökország kivételével mindenki belemenne, csakhogy helyreálljon a rend. 

Nem tudni, hogy most megoldódik, vagy csak tovább bonyolódik a háború
 

A török határátlépéssel új szereplő is került az eddigiek mellé a szír polgárháborúban. Az elmúlt hetek sorozatos dél-törökországi terrortámadásai után Erdogan idejét érezte annak, hogy megmutassa, ő is nagykutya a térségben.

Törökországon kívül a nagyhatalmak nem ápolnak ellenséges viszonyt a kurdokkal, így meg is hívták őket is az ország rendezéséről szóló tárgyalásokra, melyre a tervek szerint még az újév előtt sor kerül. Ha Törökország ismét szembemegy az Egyesült Államokkal és Oroszországgal a kurdok miatt, akkor könnyen csak még nagyobb válságba kerülhet az öt éve tartó polgárháború. Egyetlen remény maradt, ha Oroszország ismét megrendszabályozza a törököket, ahogy már többször is tette korábban. 

(The Guardian, Euronews, AP)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére