Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Tízmilliárd dolláros fegyverüzlet Irán és Oroszország között

888.hu

2016.11.14. 22:58

Oroszország és Irán október óta tárgyalásokat folytat egy tízmilliárd dolláros fegyverüzletrõl, mivel az oroszok ekkor szállítottak le sikeresen több, S-300-as légvédelmi rakétarendszert.
TEHERÁN, MOSZKVA, 22:28

Oroszország és Irán október óta tárgyalásokat folytat egy tízmilliárd dolláros fegyverüzletről, mivel az oroszok ekkor szállítottak le sikeresen több, S-300-as légvédelmi rakétarendszert.

A tárgyalások jelenleg is folynak. Az igényelt fegyverek reflektálnak Irán szükségleteire és a tételek összértéke eléri a tízmilliárd dollárt"

– nyilatkozta az orosz védelmi és biztonsági bizottság felsőházi elnöke, Viktor Ozerov. Orosz parlamenti képviselők hétfőn Iránba látogattak – köztük Ozerov is –, hogy az üzletről tárgyaljanak iráni partnereikkel.

A bizottsági elnök elmondta, hogy a fegyverek között vannak T-90-es tankok, tüzérségi rendszerek, valamint légi szállító- és harcjárművek is.

Ozerov azt is megjegyezte, hogy 2020-ig csak olyan fegyvereket szállíthatnak az irániaknak, amelyre az ENSZ Biztonsági Tanácsa is rábólint. Ugyanis a világszervezet legfőbb testületének határozata értelmében Iránra fegyverszállítási moratórium vonatkozik 2020 októberéig. Mindez azt jelenti, hogy amennyiben Irán valahova legálisan fegyvert szeretne szállítani, vagy egy másik ország szeretne fegyvert exportálni a perzsa államba, ahhoz a Biztonsági Tanács engedélyét kell kérnie. Ozerov megjegyezte, hogy az Irán elleni szankciók egy részét formálisan feloldották, így volt lehetősége az oroszoknak leszállítani az S-300-as légvédelmi rakétarendszereket.

Oroszország még 2010-ben kényszerült leállítani a légvédelmi rendszer szállítását, mivel akkor lépett életbe az Iránnal szembeni fegyverembargó. Akkor Oroszország is Irán atomprogramjának befagyasztásához kötötte a további fegyverszállításokat. Akárcsak az ENSZ, amely a szankciók feloldását szintén az atomprogram befejezéséhez kötötte. Végül 2015 júliusában feloldották a korlátozások jelentős részét.

Az orosz légvédelmi fegyverrendszerek szállítása 2016 áprilisában indult meg és októberre hiánytalanul megérkeztek az S300-asok.

Az S-300-as légelhárító rendszer az egyik legkorszerűbb a hadiipari piacon. Éppúgy alkalmas ellenséges vadászgépek megsemmisítésére, mint a közeledő ballisztikus rakéták kiiktatására. Főként nagyobb ipari és katonai létesítmények védelmére tervezték.

Ozerov szerint még az év vége előtt mindegyik S-300-as működőképes állapotban lesz.

Az irániak szerint a két ország együttműködése tovább folytatódik.

A jövőben MI-17-es harci helikoptereket fogunk vásárolni az Orosz Föderációtól – mondta Aladdin Boroujerdi az iráni parlament külpolitikai és biztonságpolitikai bizottságának elnöke.

Jelenleg több mint 50 típusú orosz helikoptert használnak Iránban, a legtöbbet a hadsereg. Ezek közül az MI-17-es a legnépszerűbb. Az irániak a partvédelmi rendszerek iránt is érdeklődnek, leginkább a szuperszonikus rakétákkal felszerelt Yakhont hadihajóellenes rendszer keltette fel a figyelmüket. Emellett szívesen vásárolnának másféle légvédelmi fegyvereket, vadászgépeket és egyéb fegyvereket és felszerelést.

(RT)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére