Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Sose gondoltad volna: Szíria választ

Horváth József György

2016.04.13. 10:38

Szíriában szerdán megkezdõdtek a parlamenti választások a központi kormány által ellenõrzött országrészeken, a vitatott érvényû voksoláson 250 képviselõ kap mandátumot.
DAMASZKUSZ, 10:38

Szíriában szerdán megkezdődtek a parlamenti választások a központi kormány által ellenőrzött országrészeken, a vitatott érvényű voksoláson 250 képviselő kap mandátumot.

Az urnákat helyi idő szerint reggel 7 órakor megnyitották. Körülbelül 3500, a kormány által jóváhagyott jelölt küzd a helyekért, miután több mint 7000 jelölést elutasítottak. Az ország keleti felének nagy részét az Iszlám Állam, az északi, Törökországgal közös határ menti tartományokat pedig jórészt az al-Kaida nemzetközi terrorhálózathoz tartozó an-Nuszra Front és a Nyugat által mérsékeltnek tartott felkelőcsoportok tartják ellenőrzésük alatt.

Ezeken a területeken a központi hatalom nincs jelen.

Damaszkusz szerint a választások alkotmányosak, és semmi közük a Genfben folytatott béketárgyalásokhoz. Ellenzéki és nyugati vezetők ezzel szemben színjátéknak minősítették a voksolást, amely tovább nehezíti az eleve feszült légkörben zajló, éppen szerdán folytatódó tárgyalásokat.

Bassár el-Asszád szíriai elnök február 22-én tett váratlan bejelentést a választások megtartásáról, röviddel azután, hogy Moszkva és Washington nagy nehezen életbe léptette az öt éve tomboló polgárháború első tartós, de törékeny tűzszünetét.

Az iszlám szélsőségesekre nem vonatkozik a fegyvernyugvás, és az orosz és iráni katonai támogatás miatt új erőre kapott kormányerők országszerte folytatják előrenyomulásukat.

A 15 választási körzetben zajló voksolástól a BBC brit közszolgálati adó arab nyelvű szolgáltatása által megkérdezett emberek biztonságuk védelmét és az élelmiszerellátás biztosítását remélik. A háború borzalmai mellett az emberek az őrült magasságokba szökött árakról és az élelmiszerhiányról panaszkodtak.

Az utolsó választásokat is már a háború alatt tartották 2012 májusában. Az volt az első alkalom, hogy nem csak Asszád pártját, a Baaszt engedték indulni. Ennek ellenére a legtöbb képviselő a Baaszból került ki.

Herencsár Lajos biztonságpolitikai szakértő szerint a szíriai választások mindkét kimenetele kedvezőtlen lehet, ezért sok változást a voksolás nem hozhat.

A szakértő szerint csak a zűrzavar fokozódhat, mivel ha meglesz a jelenlegi elnök, Bassár el-Asszád többsége, akkor csalást fognak emlegetni, és felerősödnek az egyébként is feszülő indulatok, ha pedig Asszád veszít, akkor klientúrája mindent meg fog tenni azért, hogy valahogyan elismertesse a győzelmet.

Herencsár Lajos szerint jellemző a térségre, hogy diktatúrák vannak, de ha ezeket megrepesztik vagy összetörik, akkor nincs megfelelő bázis vagy utód, mert a demokráciafelfogásuk nem azonos az európaival.

Demokratikus ellenzék nincs, a pártok kultúrája nem alakulhatott ki, ezekben a társadalmakban átmenetet kell biztosítani, mert a hirtelen változásból megfelelő alapok nélkül csak anarchia lehet, amibe belezuhan az egész ország"

- mondta.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére