Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Skóciában ismét függetlenségi népszavazás lesz

888.hu

2017.05.30. 22:58

Nicola Sturgeon skót miniszterelnök, a Skót Nemzeti Párt (SNP) elnöke bemutatta választási programját, amelyben arról is szó esett, hogy Skóciában megrendezhetnek egy újabb népszavazást, amelynek tétje a függetlenség lenne.
PERTH, 22:58

Nicola Sturgeon skót miniszterelnök, a Skót Nemzeti Párt (SNP) elnöke bemutatta választási programját, amelyben arról is szó esett, hogy Skóciában megrendezhetnek egy újabb népszavazást, amelynek tétje a függetlenség lenne.

A 48 oldalas programot Nicola Sturgeon skót miniszterelnök mutatta be az SNP választási kampányrendezvényén a skóciai Perth városában. A program szerint, ha az SNP a jövő csütörtöki brit parlamenti választásokon ismét elnyeri a londoni parlamentben Skóciának járó képviselői helyek többségét, "demokratikusan fenntarthatatlan" lenne, ha a brit kormány megpróbálná megakadályozni, hogy a skót nép "a megfelelő időben" maga döntsön jövőjéről.

Nicola Sturgeon a program bemutatóján ugyanakkor kijelentette: az újabb függetlenségi referendum "nem most" lenne, hanem akkor, amikor már ismert a brit EU-tagság megszűnésének végleges feltételrendszere.

2014. szeptember 18-án a skótok már szavaztak egyszer arról, hogy az ország Nagy-Britannia része maradjon-e, vagy sem. Akkor a szavazók 55%-os többsége úgy döntött, hogy továbbra is fenn akarják tartani az uniót Angliával, Walesszel és Észak-Írországgal. Ám azóta volt egy nagyobb népszavazás is Nagy-Britanniában 2016. június 13-án, ahol a britek marginális többséggel ugyan, de úgy döntöttek, hogy nem akarnak az Európai Unió tagjai maradni. A skótok többsége az EU-ban való bennmaradás mellett voksolt, így felmerült annak a lehetősége, hogy újabb függetlenségi népszavazást tartsanak. Ennek az lehetne az eredménye, hogy Skócia kiválna az Egyesült Királyságból, viszont kérné felvételét az Európai Unióba.

Nicola Sturgeon az EU-tagsági népszavazás óta több nyilatkozatában is közölte: Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére "kirángassák" az Európai Unióból.

A skót miniszterelnök az SNP választási programjának keddi bemutatóján kijelentette: Skóciában még azok közül is sokan aggodalommal szemlélik a konzervatív párti brit kormány "extrém Brexit-célkitűzéseit", akik a tavalyi EU-népszavazáson a kilépésre voksoltak.

Sturgeon szerint a Brexit "extrém változatának" egyik sarkalatos eleme, hogy a brit kormány nemcsak az EU-ból, hanem az Európai Unió egységes belső piacáról is ki akar vonulni. A skót kormányfő szerint ez önmagában 80 ezer skóciai munkahelyet sodor veszélybe, és súlyos veszélyeket rejt a skót mezőgazdaság, a halászat, a felsőoktatás, az élelmiszeripar és a skót gazdaság szinte minden egyéb ágazata számára.

A skót miniszterelnök szerint a következő skót népszavazás 2018 ősze és 2019 tavasza között lehet. Azonban az SNP programja szerint ezt csak akkor rendeznék meg, ha erről "nemzeti konszenzus" lenne.

Theresa May brit miniszterelnök éppen kedden, nem sokkal a skót kormánypárt választási programjának ismertetése után erősítette meg, hogy ha a Konzervatív Párt megnyeri a jövő csütörtökre kiírt előrehozott választásokat, Nagy-Britannia kilép az EU egységes belső piacáról is.

A brit kormányfő egy londoni kampányrendezvényen kijelentette: azért nem lehet fenntartani a brit tagságot az uniós belső piacon, mert ennek feltételeként el kellene fogadni az Európai Unió által "szentnek és sérthetetlennek" tartott szabadságjogokat, köztük mindenekelőtt az emberek szabad mozgását az EU-n belül. Theresa May szerint ez azt jelentené, hogy Nagy-Britannia nem tudná olyan mértékben ellenőrzése alá vonni saját határait, ahogy azt a brit választók szeretnék.

A brit miniszterelnök megerősítette ugyanakkor azt is, hogy London olyan átfogó szabadkereskedelmi megállapodásra törekszik az EU-val, amely a lehető legnagyobb szabadságot nyújtja a brit cégeknek ahhoz, hogy továbbra is kereskedhessenek és közvetlenül jelen lehessenek az európai piacokon.

(MTI, Independent)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére