Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Rohamosan elöregedik a társadalmunk

Bertha László

2016.05.04. 11:58

Sayfo Omar a Magyar Demokrata legfrissebb számában a nyugati társadalmak elöregedésével, és annak lehetséges következményeivel foglalkozik.

Sayfo Omar a Magyar Demokrata legfrissebb számában a nyugati társadalmak elöregedésével, és annak lehetséges következményeivel foglalkozik.

Az ENSZ becslései szerint a világon jelenleg mintegy 600 millió 65 évnél idősebb ember él, ez a szám pedig várhatóan megkétszereződik 25 éven belül. A szerző a statisztikákra hivatkozva megállapítja, hogy az idősek aránya a fejlett országokban lesz a legmagasabb: Japánban száz dolgozóra 69, Németországban 66, az Egyesült Államokban pedig 44 időskorú jut majd.

Sayfo Omar szerint a fejlett országok gazdaságára már most kihatással van a kedvezőtlen tendencia, ez pedig megmutatkozik a nyugdíjasoknak szánt juttatások mérséklésében is. Európában átlagban az alacsony képzettségű 60-64 év közötti emberek negyede dolgozik, ez a magasabb képzettségűeknél több mint a fele.

A magyarázat a szerző szerint az, hogy a magasabban kvalifikáltak többet keresnek, jobb körülmények között élnek, így nagyobb kedvvel és erővel maradnak a piacon. Az idős munkavállalókkal azonban van egy másik komoly probléma is: hiába maradnak a piacon, termelékenységük alacsonyabb lesz a fiatalokénál – írja Sayfo Omar.

Az írásból kiderül, hogy az idős emberek produktivitásának növelésére eddig csak kevés kísérlet történt, ez tehát továbbra is gyerekcipőben jár.

A Magyar Demokrata szerzője szerint mindez azért jelent komoly gazdasági kihívást, mert középtávon aligha orvosolható „házon belül”. Seyfo Omar megjegyzi, hogy a probléma megoldásának egyik közkedvelt módja a bevándorlás serkentése, pozitív példaként említve a kelet-európai fiatalokat, akik Nyugatra mennek dolgozni. Utóbbival értelemszerűen a kelet-európai társadalmak elöregedése gyorsul fel. Az Európán kívülről érkező munkaerő behozatala viszont számos társadalmi problémát vet fel.

Sayfo Omar szerint azt sem szabad elfelejteni, hogy a demokráciákban az idősek igényei is befolyásolják a döntéseket, hiszen jóval aktívabban vesznek részt a közügyekben, mint fiatal polgártársaik.

Nem véletlen tehát, hogy a szabályozások az óceán mindkét partján egyre inkább az időseknek kedveznek: a kormányok hamarabb hajtanak végre megszorításokat a diákokon, mint a nyugdíjasokon.”

– írja Sayfo.

A szerző szerint az idő sürget, ha a tendencia nem fordul meg, akkor jelentős átalakulások jöhetnek: a társadalmak nemcsak kisebbek, hanem szegényebbek is lesznek. Sayfo Omar úgy véli, hogy ezt csak kétféle módon lehet elkerülni. Európa vagy átadja helyét a kívülről érkező „dinamikusabb népcsoportoknak” – megváltoztatva ezzel a térség arculatát, vagy pedig elkezdenek születni a gyerekek.

(Magyar Demokrata)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére