Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Rengeteg készpénz van nálunk

Bokor Gábor

2017.03.11. 21:58

Az év elején több mint 4500 milliárd forintnyi készpénz forgott a hazai piacokon, ez az összeg százmilliárdokkal nagyobb, mint tavaly és ezermilliár­dokkal nagyobb, mint hét éve.

Misem mutatja jobban, hogy egyre több a pénz hazánkban, hogy egyre inkább növekszik a lakosságnál lévő készpénz mennyisége.

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint január elsején 4572 milliárd forintnyi bankjegy és érme volt a lakosság és a vállalkozások birtokában. Ez az adat rekordnak minősül, soha korábban nem volt ennyi összeg kint. 2016 elején háromszázmilliárd forinttal kisebb összeg forgott a gazdaságban, 2010 januárjában pedig 2400 milliárddal kevesebb készpénzt tartottak nyilván.

Összesen négyszázötvenmillió bankjegy és több mint másfél milliárd érme van a pénztárcákban, széfekben és pénztárgépekben.

Rengeteg dolga van ilyenkor a Nemzeti Banknak, hiszen a rekordméretű forgalomban lévő pénz amortizálódik, amit folyamatosan pótolni kell. A Magyar Idők szerint az elmúlt tíz évben volt rá példa, hogy egy évben ötvenmillió bankjegyet rendelt meg az MNB, de olyan is volt, hogy majdnem negyedmilliárd darab bankó érkezett a gazdaságba. A tapasztalatok szerint leggyorsabban a kisebb bankjegyek, az ötszázas és az ezres kopik el, azokat kell leggyakrabban pótolni. Ezek a papírpénzek átlagosan csupán két-három évet bírnak ki. Tavaly több mint tízmilliárd forintot áldozott az MNB pénzgyártásra.

Egyes szakértők szerint mérsékelni kellene a pénzgyártás ütemét és a nyugdíjasok járandóságát inkább utalni kellene. A hozzáértők szerint sokkal kisebb lett a feketegazdaság azóta, hogy bevezették az online pénztárgépeket, több mint százmilliárd forinttal lett fehérebb a feketegazdaság. 

Azért, hogy mérsékeljék a forgalomban lévő készpénz mennyiségét, a Nemzetgazdasági Minisztérium programot indított, melynek keretében harmincezer új bankkártya-elfogadóhelyet alakítanak ki a boltokban, aminek köszönhetően az év végén akár 140 ezer úgynevezett POS-terminál is működhet, azaz ennyi helyen lehet bankkártyával fizetni.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére