Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Parázs vita helyett turbékolás Moszkvában

888.hu

2016.03.25. 19:08

John Kerry Moszkvába repült szerdán és péntekig több orosz vezetõvel találkozott. Oroszországban egyetlen ember hozza a döntéseket és Kerry akart szeretett asztalhoz ülni.
MOSZKVA, 19:08

John Kerry Moszkvába repült szerdán és péntekig több orosz vezetővel találkozott. Oroszországban egyetlen ember hozza a döntéseket és Kerry akart szeretett asztalhoz ülni.

A tárgyalások egyik legfontosabb témája Asszád szerepe Szíriában. Közismert, hogy a szír elnök Oroszország szoros szövetségese, míg az amerikaiak legszívesebben rácsok mögött látnák.

A szír kormány már a 70-es évek vége óta szoros viszonyt ápol az oroszokkal – akkor még szovjetekkel. A térségbeli befolyását Asszádnak és az előző elnöknek – Asszád apjának – köszönheti Oroszország. Az Egyesült Államok a civilek ellen elkövetett atrocitások és diktatórikus politikai rendszere miatt szalonképtelennek nyilvánították a szír elnököt.

Eddig Putyin nem mutatott hajlandóságot arra, hogy bármiféle kompromisszumot kössön Asszád jövőbeli szerepével kapcsolatban. Az eddigi tárgyalások alapján biztosnak tűnik, hogy ha Putyin bele is menne szír szövetségesének elmozdításába, akkor rendesen elkérné az árát.

Ilyen ár lehet például a Krím-félsziget elcsatolásának nemzetközi elismerése. Ez azonban kivitelezhetetlen, hiszen az amerikaiaknak – enyhén fogalmazva – erős ellenérzései vannak az ukrajnai orosz beavatkozást illetően. Emellett meg kellene győzni az EU-t és kárpótolni kellene Ukrajnát és még egy sor váratlan problémára is megoldást kellene találni. A túl sok "ha" miatt ez az út járhatatlannak tűnik.

Előzetesen parázs vitára lehetett számítani

Putyin és Kerry végül csütörtökön találkozott egymással. Az orosz elnök meglehetősen nyájasan fogadta az amerikai külügyminisztert. Megköszönte Kerrynek, hogy Szíria ügyében nem politikai játszmákba bonyolódtak, hanem inkább "üzleties" felfogású találkozók keretében tudtak tárgyalni és így sikerült egyezségre jutni.

Tudjuk, hogy a sikereink Szíriában [ a tűzszünetről való megállapodás kapcsán] nagyrészt az Egyesült Államok és Obama elnök konstruktív hozzáállása miatt következhettek be"

– mondta Putyin elnök.

Kerry szerint a brüsszeli merénylet abban tette érdekelté Oroszországot, az EU-t és az USA-t, hogy szorosabbra fűzze a viszonyukat. Ebben orosz kollégája, Szergej Lavrov is egyetértett.

Lavrov szerint "az érdekek egyensúlyba" kerültek Szíria kapcsán.

A genfi béketárgyalások kapcsán az amerikai fél aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy Asszád hallani sem akar a hatalomból való távozásról és ez elriaszthatja az ellenzékét a tárgyalás folytatásától. Azt, hogy az oroszok kivonták haderejük egy részét Szíriából az amerikaiak és a szír ellenzék is gesztus-értékűnek tartotta. Így talán nyomás alatt lehet tartani Asszádot és nagyobb esély van a konfliktus békés rendezésére.

A találkozó békés hangnemben telt és a felek sok kisebb gesztust tettek egymás felé. Kérdés, hogy ez a szívélyesség hogyan fog lecsapódni a nagypolitikában. John Kerry amerikai külügyminiszter pénteken tovább utazik Brüsszelbe.

A jelek szerint Észak-Korea harcoló egységeket küldött Asszád hadseregébe. Mindössze két alakulatról van szó. A szakértők megosztottak a témában: egy londoni székhelyű, emberi jogokkal foglalkozó szervezet munkatársa Szíriában látta az észak-koreai alakulatokat. Olyan kommunista katonák szolgáltak a kötelékben, akik jól beszéltek arabul. A hír nem lenne meglepő, hiszen a közel-keleti konfliktusban jelenleg 86 országból érkeztek katonák. Észak-Koreát és Szíriát az 1960-as évek vége óta szoros gazdasági kötelék fűzi össze. Természetesen nem minden szakértő ért egyet ezzel. Philip Smyth az Asszádhoz közel álló csoportokat tanulmányozza a marylandi egyetemen és szerinte külföldiek sokszor összetévesztik az afgán Shia Hazara kisebbséget – mely a diktátor oldalán küzd – a kínaiakkal és koreaiakkal.

(WSJ, Yahoo, WashingtonPost)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére