Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Orvostudomány-leukémia: 1:0

Horváth József György

2015.11.06. 14:59

Génszerkesztéssel gyógyítottak meg egy leukémiás kislányt.
Úgy látszik, van remény a gyermek-leukémia legyőzésére.

Layla Richards esete génterápia szempontjából átütő sikernek számít. A kislány három hónapos volt, amikor a gyógyíthatatlan, agresszív leukémiát diagnosztizálták nála. A betegség kezelésére a kemoterápia és a csontvelő-átültetés sajnos hatástalannak bizonyult.

Egy nappal az első születésnapja előtt már csak fájdalomcsillapítókat kapott, de szülei nem mondtak le róla. Vállalták egy ismeretlen terápia kockázatát. Laylán egy még csak kísérleti stádiumban lévő terápiát, a génszerkesztést próbálták ki az orvosok. Ez olyannyira kísérleti stádiumú módszer, hogy Layla előtt kizárólag egereken alkalmazták.

A génszerkesztés során mikroszkopikus ollót használtak, hogy a donor immunsejtjeinek DNS-ét átszabják. Az új sejteket úgy tervezték, hogy csak a leukémiás sejteket öljék meg, de a betegnek adott erős gyógyszereknek láthatatlanok legyenek. A módosított sejteket a kislány szervezetébe injekciózták. A sejtek beépültek, de egy második csontvelő-átültetésre is szükség volt, hogy helyreállítsák az immunrendszerét.

A szerkesztett sejteknek köszönhetően Layla szervezetében mostanra nincs leukémiára utaló nyom.

A módosított sejtek beépültek és elpusztították a leukémiás sejteket.

Csodás, ahol most tartunk ahhoz képest, ahogy öt hónappal ezelőtt álltunk, gyógyulásról azonban korai lenne beszélni. Egy-két év kell ahhoz, hogy kiderüljön a gyógymód hatásossága, ám már az is óriási lépést jelent, ahová eddig eljutottunk"

– kommentálta a terápia sikerét Paul Veys, a Great Ormond Street kórház orvosa.

Ez az első alkalom, hogy orvosok ilyen technológiával emberi sejtek génjeit kivonták, megszerkesztették, majd visszaültették a páciensbe.

(MTI, New Scientist)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére