Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Nyilvánossá teszi a Facebook, hogy milyen irányelvek alapján tilt le profilokat és posztokat

888.hu

2018.04.24. 12:56

Eddig legalább egy ismerõsöddel biztosan megtörtént már, hogy a Facebook idõlegesen - vagy véglegesen - letiltotta a profilját vagy törölte egy-egy posztját. Ilyen esetekben a legtöbbször annyit lehetett tudni, hogy azért büntették meg a felhasználót, mert az általa kirakott poszt vagy megírt komment sértette a közösségi oldal "szabályzatát". Idáig csak kiszivárgott hírek voltak arról, hogy pontosan melyek is ezek az irányelvek, ám ez hamarosan megváltozik.

A moderálás szabályainak nyilvánosságra hozatalát kedden jelentette be a Facebook. A döntés után átláthatóbbá válik, hogy milyen irányelvek alapján moderálják a 2 milliárd felhasználóval rendelkező közösségi oldalt. Emellett azt is bejelentették, hogy fokoznák a bejelentett posztok vizsgálatának hatékonyságát – adta hírül a Business Insider.

A bejelentés időzítése nem véletlen, ugyanis a cég szeretné elterelni a figyelmet a Cambridge Analytica-botrányról, amelyben 87 millió Facebook-felhasználó adataival sáfárkodtak a techcégek, és többek közt politikai üzenetek hatékonyabb célzására használták fel az érzékeny adatokat.

A Facebooknak van egy "Közösségi alapelvek" címet viselő, rövid összefoglalója arról, hogy mit szabad és mit nem szabad a közösségi oldalon tenni, az azonban tudható, hogy a cégnek van egy további, részletesebb, titkos szabályzata, amelyet a moderátorok használnak.

Ezekből korábban már kiszivárogtak részletek, ám a cég most bejelentette, hogy nyilvánosságra hozza a teljes, 8500 szóból álló iránymutatást. Ebben megtalálható, hogy mik azok a tartalmak, amelyek elfogadhatóak, és mik azok amelyek túl erőszakosak, túlzottan erotikus vagy más módon vitatható tartalomnak számítanak a cég szabályzata szerint. Az iránymutatás részletesen tárgyalja a gyűlöletbeszédet és a fenyegető szóhasználatot, amely szintén retorziókat vonhat maga után.

Az anyag alapos betekintést nyújt a Facebook milliárdnyi felhasználójának abba, hogy mi az, ami elfogadható a közösségi oldalon és mi az, ami nem. A szöveg jó rálátást biztosít majd a Facebook döntéseire, amelyek eddig időnként meglehetősen következetlennek tűntek.

A szöveget először Monika Bickert, a Facebook globális policy menedzsmentjének vezetője osztotta meg újságírókkal.

Számos kategória van felsorolva a tiltott dolgok közül, ilyen például a "Graphic Violence" (ábrázolt erőszak), amelyen belül tiltott a "mások megalázásán való élvezkedés" (enjoyment of humiliation), "az erőszak erotikus ábrázolása" (erotic response to suffering), valamint az olyan vélemények közlése, amelyek pozitívan tekintenek az erőszakra (remarks that speak positively of the violence). Az oldal szabályzata azonban engedélyezi a "belsőségek bemutatását",  az "égő vagy megégett embereket", a "kannibalizmus áldozatainak bemutatását", azonban csak és kizárólag orvosi kontextusban és csak 18 éven felüliek számára.

Bickert elmondta, hogy a nyilvánosság számára elérhető Közösségi alapelvek és a moderátorok által kapott anyag között csupán esztétikai különbség van. Az igazgató hozzátette, hogy tréninganyagokat nem hoznak nyilvánosságra, ám ebben a témában minden egyebet nyilvánossá tesznek.

A cég ezen felül a már említett alapelveket is rendszeresen fogja frissíteni. A vezető elmondta, hogy a Facebook szabályai nem, de a posztok jelentésének módja, lehetőségei alaposan változtak.

A közösségi oldal moderálása komoly kritikákat kapott az elmúlt években. A gyűlöletbeszéd elleni harc felemásra sikeredett és sokszor olyan posztok is áldozatul estek, amelyek inkább ironizáltak egy-egy jelenséggel; időnként komoly gondot jelentett, hogy a felhasználók igazi nevét kamunak nézték, de talán a leginkább a meztelenséggel gyűlt meg a bajuk. Számos esetben műalkotásokról készült fotókat távolítottak el. Az egyik leghírhedtebb eset a vietnami háborúban készült egyik kép moderálása volt, amelyen egy meztelen gyermek látható, aki a háború borzalmai elől menekül.

Amit érdemes kiemelni a szabályok nyilvánosságra hozásával kapcsolatban, hogy azok nem változnak. Vagyis amiért eddig is tiltás járt, azt ezután is ezzel fogják "honorálni".

A mellbimbó ábrázolása továbbra is tilos – ritka kivételt képez a kisbabák szoptatása. Ennek egyébként az a legfontosabb oka, hogy a Facebook nehezen tudja bizonyítani, hogy a női melleket ábrázoló kép posztolásába mindkét fél beleegyezett.

Ami viszont változik a közeljövőben, hogy a felhasználók könnyebben tudnak "fellebbezni" a moderátorok döntése ellen. A felhasználók felülvizsgálatot kérhetnek, ha az egyik posztjukat cenzúrázták. Azok a userek is jogosultak lesznek "fellebbezni", akik jelentettek egy adott tartalmat, de kérésüket elutasították, mivel a kérdéses poszt a moderátorok szerint nem hágta át a szabályokat.

A Facebook közleményében jelezte, hogy a moderálási irányelvek nyilvánosságra hozatalának szándéka időben megelőzi a Cambridge Analytica-botrányt. A lépést már 2017 szeptembere óta tervezik.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére