Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Medvegyev: nem találkoztam Porosenkóval, de nem is hiányzott

888.hu

2016.02.22. 12:52

Csípõs hangvételû interjút adott nemrég Dimitrij Medvegyev orosz miniszterelnök az Euronews-nak.

A szíriai orosz szerepvállalás kapcsán Medvegyev kijelentette, hogy a beavatkozás okai egyrészt a nemzeti érdek védelme – ezalatt bizonyára az országnak nyújtott több tízmilliárd dollárra rúgó hitelek visszafizetését értette –, másrészt Oroszország megvédése a terroristáktól. Az orosz egységek Asszád elnök kérésére vonultak be.

A polgárháború káoszában fontos feladatnak nevezte, hogy létre kell hozni egy általános listát arról, hogy a nemzetközi közösség mely feleket tartja terrorszervezetnek. Jelenleg ebben nincs konszenzus, például a törökök minden kurd katonai és politikai szervezetet terroristának tartanak.

Senkinek nem érdeke a háború, és a szárazföldi beavatkozás teljes körű, hosszú háborút jelentene."

Oroszország nem Asszád elnököt támogatja, hanem baráti viszonyt ápol Szíriával.

A szír-orosz kapcsolatok sokkal korábbra datálódnak: akkoriban még Asszád apja volt az ország vezetője. Asszádon kívül nincs más hatalmi tényező Szíriában, eltávolítása ebből a képletből káoszhoz vezetne. Olyan helyzetet teremtene, mint Líbiában Khadafi leváltása.

Az arab tavasz nyomán kitört forradalom elsöpörte Moammer Khadafi diktátort és rezsimét, az elnyomás hirtelen megszűnése felszínre pedig hozta az addig kordában tartott ellentéteket. Két kormány alakult: az egyik Tobrukban a másik Tripoliban, és ezek egymással küzdenek. A helyzetet kihasználja az Iszlám Állam, amely mindkét felet támadja és óriási területeket vont ellenőrzése alá az ország középső részén.

Az ukrajnai konfliktus kapcsán kijelentette: ahhoz, hogy a háború véget érjen a feleknek tartaniuk kell magukat a minszki megállapodáshoz, annak minden eleméhez. Egyébként pedig nem Oroszország hibája, hogy vannak nézeteltérések a két fél között.

A minszki megállapodás szerint azonnali, teljes körű tűzszünet kell a szakadárok és az ukrán állam között. A megállapodás létrejötténél ott bábáskodott Angela Merkel és Francios Hollande. A szöveg szerint Kijevnek autonómiát kell biztosítania a szakadár Donyeck és Luhanszk megyének. A túszokat kölcsönösen el kell engedni.

Arra a kérdésre, hogy találkozott-e Porosenko ukrán elnökkel az egy héttel korábbi müncheni biztonságpolitikai csúcson, azt mondta

nem láttam és őszintén szólva nem is hiányzott."

Az oroszok számára a Krím-félsziget helyzete nem lehet alku témája. Népszavazás döntött arról, hogy a terület betagozódjon az Orosz Föderációba, ennek érdekében alkotmányt módosítottak és az orosz közigazgatást is kialakították a területen.

A közelmúltban mélypontra kerültek az EU-Orosz és az USA-Orosz kapcsolatok. A lehetséges újrakezdésről Medvegyev elmondta, hogy ez mindkét félnek érdekében áll. A szankciók nagyon megviselnek mindenkit: a korábban 450 milliárd eurós kereskedelmi forgalom 215 milliárd euróra csökkent.

Az orosz miniszterelnök retorikai képességeit megvillogtatva, kijelentette:

külföldi partnereinknek bátornak kell lenniük ahhoz, hogy azt mondják: hagyjuk a szankciókat, kezdjünk mindent tiszta lappal."

A szankciók pozitív vonzata az orosz kormányfő szerint, hogy Oroszország elkezdte átalakítani gazdasági struktúráját. Még mindig rengeteg bevétele származik a kőolaj és földgáz exportjából, ám ezek a bevételi források az energiahordozók árzuhanása miatt miatt jelentősen csökkentek. Elkezdtek más szektorokban fejleszteni, például a mezőgazdaságban, aminek eredményeképp tavaly rekord mennyiségű búzát exportáltak.

A riporter azon felvetésére, hogy Oroszország nevén van egy fekete folt a szólásszabadság és a média állami kontrolljával kapcsolatban, kijelentette:

az internet hozzáférést nem korlátozzuk. Én magam nem olvasok újságot és nem nézek tévét az orosz lakosság feléhez hasonlóan. Az internetről szerzem az információkat. Ott minden vélemény megjelenhet, még a szélsőséges is."

Végül arról kérdezték a miniszterelnököt, hogy mi a helyzet az orosz emigránsok elhallgattatása kapcsán. A riporternő konkrétan Litvinyenkóra gondolt, akit a britek által nyilvánosságra hozott információk szerint egy orosz ügynök polóniummal mérgezett meg Nagy-Britanniában; a volt KGB-s a sugárfertőzésbe pár nappal később belehalt.

Medvegyev kijelentette, hogy egy olyan jelentést lobogtatva vádaskodnak a britek, amelyben minden bekezdés elején szerepel a "valószínűleg" szó. Ezt Oroszországban boszorkányüldözésnek nevezik.

(Euronews)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére