Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Modern kori pestis: világszerte nõ a kábítószer-túladagolásban elhalálozók száma

Vincze Viktor Attila

2017.06.06. 18:28

A kábítószer-túladagolással járó halálesetek száma a The New York Times számításai szerint 2016-ban már meghaladta az 59 000-es számot, így a drogtúladagolás vált az 50 év alatti korosztálynál a vezetõ halálokká. Az Európai Uniós drogügynökség adatai szerint ugyanakkor az öreg kontinensen is járványszerûen tör elõre a drogfogyasztás és nyomában a drogtúladagolás okozta halálesetek száma. Azonban az EU-ban hivatalosan csupán 8441 drogtúladagolásos eset volt 2016-ban.

A The New York Times által összeállított előzetes adatok szerint a kábítószer-túladagolással összefüggő halálesetek száma 2016-ban valószínűleg meghaladta az 59 000-es számot, elérve a 62 500-at. Ez az Egyesült Államokban elszenvedett eddigi legnagyobb éves növekedést is jelenti egyben a droghasználatra visszavezethető halálozási szám tekintetében.

Bár az adatok előzetesek, a Times becslése az, hogy a halálesetek 19 százalékkal nőttek a 2015. évi 52 404-es számához képest 2016-ra, a 62 500-es számmal. És minden jel arra utal, hogy a probléma tovább romlott 2017-re.

A droggal összefüggő halálozási szám megugrása az amerikai lap elemzése szerint már csak a legutóbbi következménye annak a régóta növekedő közegészségügyi válságnak, amit az ópiátfüggőségek elterjedése okozott.

Ezt a folyamatot az utóbbi időben csak még halálosabbá tette a fentanil és hasonló tiltott hatóanyagú drogok használatának egyre szélesebb körben való elterjedése. A 62 500 haláleset becslése 19 százalékos növekedést jelent a 2015-ben elért 52 404-el szemben, ami azt jelenti, hogy mostanra már a kábítószer-túladagolás vált a vezető halálokká az 50 év alatti amerikaiak körében.

A modern kori pestisként terjedő kábítószer-túladagolási járványra vonatkozó adatok szerint a drogtúladagolás okozta halálesetek száma a legnagyobb mértékben az USA keleti partvidéke mentén, különösen Maryland, Florida, Pennsylvania és Maine területén nőtt az utóbbi időben. Ohióban a túladagolásos halálesetek száma több mint 25 százalékkal emelkedett 2016-ban.

 

A szürke halál néven ismertté vált drogkombináció felelős a drogtúladagolások jelentős részéért.

 

Hiába szürke halál a neve az új és veszélyes kábítószer-kombinációnak – ennek ellenére is –, megdöbbentő módon ez az egyik legnépszerűbb drog a piacon, ami folyamatosan növekvő keresletet produkál.

A szürke halál a betonhoz hasonló színű,  tömbösített, kemény vagy por formájú kábítószer, amelyet számos opioid kábítószeranyag kombinációjával állítanak elő. 

A szürke halál a heroin, fentanil, és az elefánt nyugtatóként ismert karfentanil, valamint egy szintetikus ópiát, az U-47700 keverékéből áll. A szürke halál azért is különlegesen veszélyes a drogfogyasztókra, mert az számos önmagában is erős kábítószeranyag keverékéből áll.  

Az, hogy az összes összetevő jellege és azok koncentrációi, arányai egyaránt ismeretlenek a felhasználók számára, az  különösen halálossá teszi ezt a drogkombót.  

Egyes amerikai szakértői vélemények szerint a  szürke halál összetevői annyira erős drogok, hogy akár a bőrön keresztül is felszívódhatnak, ezért még a porával való érintkezés is potenciális veszélyt jelenthet.

 

Európában is jelentősen megnőtt a droghasználat miatti elhalálozások száma

Az EU Drogügyi Hivatalának tájékoztatása szerint folyamatosan nő a  a heroinhoz, illetve főként annak metabolitjaihoz köthető kábítószer-túladagolás okozta halálesetek száma Európában is.

Az értékelés szerint tavaly 8441 ember vesztette életét túladagolás következtében a vizsgált országokban (az EU tagállamai mellett Norvégiában és Törökországban) a 2015-ös 7950-nel szemben.

A túladagolás okozta halálozások csaknem felét Nagy-Britanniában és Németországban regisztrálták, az esetek 81 százalékában mutattak ki opioidokat, az áldozatok több mint háromnegyede férfi volt.

A halálesetek számának emelkedése egyebek mellett annak a számlájára írható, hogy az utóbbi években jelentősen nőtt a heroin tisztasága, az ára viszont csökkent.

 

Európában nem az  ópiát származékok a leggyakrabban fogyasztott drogok

Az új heroinhasználó kliensek száma a 2007-es 56 ezer fős csúcsról 2013-ban kevesebb mint felére, 23 ezerre esett vissza, majd 2015-ben 29 ezerre nőtt.

“Több mint 93 millió európai próbált ki tiltott kábítószert az életében. A drogok továbbra is nagy kihívást jelentenek az európai társadalmak számára” – közölte Dimitrisz Avramopulosz uniós belügyi biztos a jelentés bemutatása alkalmából rendezett brüsszeli sajtótájékoztatón.

A férfiak körében gyakoribb a kábítószerek kipróbálása (56,8 millió), mint a nőknél (36,8 millió). A leggyakrabban kipróbált kábítószer egyértelműen a kannabisz (87,9 millió), ezt követi a kokain (17,5 millió), az MDMA (14 millió) és az amfetaminszármazékok (12,6 millió).

Napjainkban az európai droghasználat több szert foglal magában, mint korábban, általános a politoxikománia. Bár a heroin és más opioidok használata viszonylag ritka, még mindig ezekhez a szerekhez köthetők az ártalmasabb alkalmazási formák, például az intravénás kábítószer-használat. Ennek kapcsán ugyanakkor a szakemberek tudatták: az injektálás hosszú távú tendenciája összességében továbbra is csökkenő.

A jelentésben felhívták a figyelmet az új pszichoaktív anyagok veszélyeire, és arról számoltak be, hogy 2016-ban átlagosan hetente egy új kábítószerről érkezett bejelentés az EU-ban, azonban az újonnan felismert anyagok száma (66) alacsonyabb, mint a korábbi években, bár hasonló a 2012-es és 2013-as adatokhoz.

Az EMCDDA leszögezte: ez nem jelenti azt, hogy csökkent volna az új pszichoaktív anyagok általános hozzáférhetősége, még ha lassul is az új szerek bevezetésének üteme. Kiemelték, Európában összesen 620 ilyen, gyakran nyíltan, az interneten árult anyagot tartanak számon, amelyek jelentős része Kínából származik.

A leggyakoribb tiltott stimulánsoknak továbbra is a kokain, az MDMA és az amfetaminszármazékok számítanak, ezek tisztasága magasabb, mint egy évtizeddel ezelőtt. Mint írták, a kontinens egyes részein ismét növekvőben lehet a kokain hozzáférhetősége, elsősorban a déli és a nyugati országokban. Tavaly nagyjából 2,3 millió fiatal felnőtt fogyasztott kokaint a szervezet becslése szerint.

A 2015-ben bejelentett kábítószer-bűncselekmények becsült száma 1,5 millió volt az Európai Unióban, amelyek többsége (57 százaléka) kannabisz használatához vagy birtoklásához kapcsolódott, körülbelül egymillió elkövetővel. A bejelentett bűncselekmények száma 2006 és 2015 között közel egyharmadával növekedett.

Évente mintegy egymillió esetben foglalnak le tiltott kábítószereket, ez legtöbb esetben a szerhasználóktól elkobzott kis mennyiségeket jelent. A leggyakrabban lefoglalt kábítószer a kannabisz, amely a lefoglalások több mint 70 százalékát teszi ki. A kokain áll a második helyen, ezután következnek az amfetaminszármazékok, a heroin és az MDMA.

Óvatos becslések szerint a drogok kiskereskedelmi piacának értéke 2013-ban 24 milliárd eurót tett ki az unióban.

Ugyan 2016-ban “mindössze” 1233 új HIV-fertőzést jelentettek Európában, ami két évtizede a legjobb adat, ez még mindig jelentős közegészségügyi problémát jelent az ügynökség értékelése szerint.

 

Magyarországon a kannabisz a legnépszerűbb kábítószer

A korábbi évekhez hasonlóan Magyarországon továbbra is a kannabisz a leggyakrabban használt kábítószer, amelynek fogyasztása a 18-34 éves fiatalok, illetve fiatal felnőttek körében összpontosul – közölte kedden közzétett éves jelentésében az Európai Unió drogügynöksége (EMCDDA).

A jelentés szerint a legutóbbi adatok azt mutatják, hogy a fiatal felnőttek körében az elmúlt években csökkenőben van a kannabisz fogyasztása, ugyanakkor az ecstasy, a kokain és az amfetaminok használata 2007-óta folyamatosan erősödik, ahogy egyre elterjedtebbek az új szintetikus pszichoaktív anyagok is.

Ezzel egy időben több magyar középiskolás diák esetében regisztráltak alkoholfogyasztást. Az alkalomszerű, de nagy mennyiségű alkoholfogyasztás gyakorisága magasabb volt Magyarországon az összes többi vizsgált ország – az unió 28 tagállama mellett Törökország és Norvégia – átlagánál.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére