Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Mi folyik most Szíriában - avagy a polgárháború végnapjai

Bokor Gábor

2018.03.11. 12:30

Az utóbbi hetekben a több mint fél évtizede húzódó szíriai polgárháború magja áthelyezõdött Damaszkusz külvárosába, Kelet-Gútába, ahol most egyszerre harcolnak a dzsihadisták, a kormányerõk, a lázadók és még sokan mások.
DAMASZKUSZ, 12:30

Az utóbbi hetekben a több mint fél évtizede húzódó szíriai polgárháború magja áthelyeződött Damaszkusz külvárosába, Kelet-Gútába, ahol most egyszerre harcolnak a dzsihadisták, a kormányerők, a lázadók és még sokan mások.

Az elmúlt egy év volt az egyik legsikeresebb a szíriai hadsereg számára a polgárháború kirobbanása óta. Sikerült megegyezni a felkelőkkel, akik a legfontosabb területeiket átadták, cserébe pedig elmehettek Idlíbbe, ami még mindig az ő kezükben van. A kormányerők visszafoglalták Aleppót, ahol a tudósítások szerint nagymértékű fejlődés vette kezdetét és megkezdték az ostromlott város újraépítését. Ezenfelül az oroszok segítségével kiűzték az Iszlám Államot a legfontosabb területekről, köztük a fővárosukként aposztrofált Rakkából is.

Kelet-Gúta, ami egyszer már nagyon megszívta

Nem először került át az ütközetek középpontja Damaszkusz külvárosába. 2016-ban itt folyt polgárháború egyik legvéresebb összecsapása, a kelet-gútai csata. Ebben az időben, az akkor még működő al-Kaidához hű csapat, az an-Núszra Front és az azt magába foglaló Jaish al-Fustat, valamint a Jaysh al-Islam radikális iszlamista felkelő csoport között alakult ki akkora nézeteltérés, hogy a közös cél, Aszad megbuktatása helyett inkább egymásnak estek.

Szűk kéthétnyi öldöklés után, április végén az életben maradt civilek az utcára vonultak azt követelve, hogy az iszlamisták fejezzék be az utcai harcokat. Tíznapnyi viszonylagos béke után ismét fegyverdördülésekre keltek a helyiek, egy orvos pedig az utcán halt meg, miután egy eltévedt lövedék eltalálta. Másnapra békeszerződést írtak alá az iszlamisták, 2016. május 24-ére pedig elhallgattak a fegyverek.

Ismét itt összpontosul minden

A Bassár al-Aszad vezette szíriai kormány a közel-keleti ország többségét már az uralma alatt tartja, azonban a főváros, Damaszkusz környékén még mindig rengeteg a lázadó és az iszlamista. A szíriai kormány elsődleges célja, hogy visszafoglalja a főváros környéki településeket. Aszadék február közepén indították meg a légi offenzívát a felkelők fellegvárának számító, 2013 óta ostromolt Kelet-Gúta ellen.

A Haját Tahrír as-Sám nevű iszlamista szervezet vegyifegyver-támadásra készül feltehetőleg március 11-én, hogy aztán ennek elkövetésével a szíriai kormányerőket vádolja. A terroristák még színjáték céljából néhány nőt is fel akarnak feláldozni"

– jelentette be szombat este Fejszal Mikdad szíriai helyettes külügyminiszter.

A BBC tájékoztatása szerint a kormányerők offenzívája során áttörést értek el, miután sikerült elszigetelniük a felkelők kezén lévő térség legnagyobb városát, Dúmát, valamint Harasztát is. A beszámoló rámutatott, hogy az Aszadhoz hű katonák elfoglalták a Harasztát Miszrabával összekötő országutat, ezzel elvágva Dúmát a lázadók által ellenőrzött területektől. Dúmát a nap közepén légicsapások és tüzérségi támadások is érték. Bár a lázadók megpróbáltak visszatámadni, az nem sikerült.

 

A beszámolók szerint az elmúlt három hét alatt a környéken csaknem ezer civil ember esett áldozatul. Amennyiben a kormányerők át tudnák venni a hatalmat a térségben, az egy újabb nagy lépést jelentene abba az irányba, hogy visszafoglalják az egész országot és akkor szépen lassan le lehetne zárni a polgárháborút.

Félő azonban, hogy ez nem most fog bekövetkezni.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére