Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Megosztottak az uniós tagállamok a TTIP tekintetében

Bertha László

2016.09.01. 13:58

A mostani erõviszonyok alapján csak a tagállamok felében lenne sikeres a szabadkereskedelmi megállapodás ratifikációja - derül ki a Századvég kutatásából.

A mostani erőviszonyok alapján csak a tagállamok felében lenne sikeres a szabadkereskedelmi megállapodás ratifikációja – derül ki a Századvég kutatásából.

Az EU-USA közötti szabadkereskedelmi megállapodás lehetséges európai fogadtatásáról eddig kizárólag az Eurobarometer hozott nyilvánosságra közvélemény-kutatást. A felmérés azonban csak statisztikailag reprezentatív, hiszen a mérést 15 éves korhatártól folytatták le – állapítja meg elemzésében a Századvég.

A Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség (TTIP) megítéléséről elmondhatjuk, hogy az európai lakosság több mint fele támogatja a megállapodást, azonban ez az arány csökkenőben van. A Századvég elemzése viszont rávilágít a közvélemény-kutatás gyengeségeire, mivel az ügyben nem a választópolgárok, hanem a nemzeti parlamentek preferenciái az elsődlegesek. Ez alól persze kivételt képezne, ha egy adott országban népszavazást írnának ki a TTIP-ről.

A Századvég ennek apropóján az Európai Unió 28 tagállamának nemzeti parlamenti pártjaira koncentrálva végezte el a kutatást, amelyből kiderül, hogy jelen állás szerint mely tagállamok parlamentjeiben fogadnák, illetve utasítanák el a szabadkereskedelmi megállapodást, melyhez minősített többségre lenne szükség.

Ennek következtében nemcsak a kormányzó pártok, hanem a parlamentben lévő ellenzéki csoportosulások hozzáállását is megvizsgálták.

A kutatás alapján megállapítható, hogy meglehetősen megosztottak a TTIP ügyében az uniós tagállamok. A megállapodást egyaránt 14-14 tagország nemzeti parlamentje támogatná és utasítaná el; Nagy-Britannia kilépésével pedig a megállapodást elutasító nemzetek kerülnének többségbe.

Az Európai Parlamentben a transzatlanti szabadkereskedelmi megállapodás tervezete csak bizonyos feltételek teljesülése esetén kapna többséget – olvasható az elemzésben. A néppárti, konzervatív frakciók támogatják a projektet, míg a szélsőjobboldali, szélsőbaloldali és zöldpártok messzemenőkig elutasítják azt. A szocialista és liberális frakciók pedig bizonyos feltételekhez kötnék a megállapodást.

Egyelőre nehéz megjósolni, hogy az EU intézményei, valamint a tagállamok parlamentjei végül hozzájárulnak-e a TTIP elfogadásához. De az kijelenthető, hogy a mostani erőviszonyok alapján csak a tagállamok felében lenne sikeres a szabadkereskedelmi megállapodás ratifikációja.

A teljes tanulmány itt olvasható.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére