Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Megnõtt a V4-ek súlya Európában

Bertha László

2018.03.27. 18:28

A Migrációkutató Intézet legfrissebb elemzésében a visegrádi négyek (V4) migrációs együttmûködését vizsgálta. Az elemzõk kiemelték, hogy a migrációs válság, valamint az Európai Unió válságkezelésben megmutatkozó késlekedése és eredménytelensége relatíve megnövelte az e kérdésben egységesen és eltökélten fellépõ visegrádi négyek politikai súlyát.

A kutatók álláspontja szerint egységes fellépéssel a visegrádiak csökkenthetik a különutasság politikai kockázatait, erősíthetik saját álláspontjuk legitimitását, javíthatják alkupozíciójukat, érdemi döntési alternatívát kínálhatnak mások javaslata ellenében, sőt néhány országgal kiegészülve képesek lehetnek bármely uniós döntés blokkolására.

Az intézet korábban végzett kutatásai alapján az elemzők azt is megállapították, hogy az EU menekültügyi irányvonalának főbb elemeit a visegrádi közvélemény döntő többsége nem támogatja, ezért az elmúlt három évben az e téren felvállalt konfliktusok belpolitikailag erősítették a V4-es kormányokat és a tömeges migrációt ellenző pártokat. Összeurópai szinten is erősödött a V4 pozíciója, derül ki a Századvég Alapítvány átfogó, teljes Európai Unióra kiterjedő, Project 28 elnevezésű közvélemény-kutatásából. A válaszadók szerint 52 százalék gondolja úgy, hogy a közép-kelet-európai országok jobban kezelik a migrációs válságot, és csupán 24 százalék gondolja azt, hogy Brüsszel teljesít jobban ebben az ügyben. A visegrádi országokon belül ez az arány még magasabb az összeurópai szinthez képest (Magyarországon 73%, Csehországban 65%, Szlovákiában 57%, Lengyelországban pedig 52%).

Az Európai Unió jövőjének kérdésében az intézet felhívta a figyelmet arra is, hogy három visegrádi kormány (a szlovák kivételével) ellenzi az integráció túlzott mélyítését, és a közös ügyekben a jelenleginél több beleszólást biztosítana a tagállami kormányoknak és parlamenteknek. A kutatók megállapították továbbá, hogy

a migráció kérdésében egységes a multikulturális ideológia bírálata, a tömeges és ellenőrizetlen migráció elutasítása, a kötelező betelepítési kvóták elvetése."

Az elemzés következtetéseként kimutatható, hogy ehhez hasonló álláspontra helyezkedő kormányt immáron nemcsak a keleti tagállamokban találunk, hanem például Ausztriában is. Ráadásul a legutóbbi olaszországi választáson előretört és a parlamentben a helyek többségét megszerző pártok a migrációpolitika terén szintén ilyen nézeteket vallanak, ami érdekes helyzetekhez is vezethet az Európai Unió Tanácsában: az Egyesült Királyság kiesésével a keleti tagállamok Olaszországgal összefogva bármely uniós döntés elutasításához elegendő súllyal rendelkeznének, sőt Olaszország és Ausztria együttes támogatása esetén a visegrádi négyek már Románia és Bulgária egyetértésével is képesek lennének a döntések blokkolására.

A V4-ek migrációügyi összefogása tehát több, mint aminek látszik, s politikailag messze túlmutat a menekültkérelmeken és az elosztási kvótákon – olvasható az elemzésben.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére