Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Megbékél a NATO és Putyin?

Nagy Gábor

2016.07.09. 20:18

A terrorizmussal szemben a védelmi és elrettentõ erõ fokozását, az euroatlanti térség és Európa egységét, az Oroszországgal folytatandó értelmes párbeszédet tartották a legfontosabb szempontnak a NATO varsói csúcstalálkozójának résztvevõi.
VARSÓ, 20:18

A terrorizmussal szemben a védelmi és elrettentő erő fokozását, az euroatlanti térség és Európa egységét, az Oroszországgal folytatandó értelmes párbeszédet tartották a legfontosabb szempontnak a NATO varsói csúcstalálkozójának résztvevői.

A szombaton elfogadott "Varsói Nyilatkozat a Transzatlanti Biztonságról" című dokumentum felhívja a figyelmet korunk biztonsági kihívásaira, így a terrorizmus terjedésére, a főleg Ukrajnával kapcsolatos orosz magatartásra, amely aláássa a szabályokon alapuló európai rendet. A dokumentum emlékeztet a közel-keleti és az észak-afrikai térség instabilitására is. Ezekre való tekintettel a NATO tagállamai továbbra is készek együttesen cselekedni területük és lakosságuk, valamint közös értékeik védelmében.

A varsói csúcstalálkozón a tagállamok vezetői elhatározták, hogy a NATO a korábbiaknál is határozottabban érvényesíti védelmi és elrettentő erejét, többet kíván tenni a szövetség határain túli stabilitás megteremtéséért. "A kollektív védelem továbbra is a NATO alapvető felelőssége" – szögezi le a nyilatkozat, amely szerint a szervezet elrettentő és védelmi ereje a nukleáris és a hagyományos fegyverek, valamint és rakétavédelmi képesség megfelelő ötvözésén alapul. Utal arra is, hogy a szövetségesek védelmi kiadásait a jövőben a korábbi, walesi csúcstalálkozón előirányzott céloknak megfelelően növelik majd.

A csúcstalálkozó résztvevői további lépéseket terveznek, hogy a minden irányból érkező fenyegetésekkel szemben biztosítani tudják a védelmet. Ennek szellemében fokozni kívánják erőik jelenlétét a szövetség keleti részén, erősíteni akarják védelmüket a kibertámadásokkal és a hibrid fenyegetésekkel, akárcsak az euroatlanti térségen kívülről várható esetleges ballisztikus rakétatámadásokkal szemben.

Üzenet Putyinnak:

"A NATO nem jelent fenyegetést egyetlen országra nézve sem" – szögezik le a nyilatkozat jóváhagyói, akik ebben a szellemben készek az értelmes párbeszédre Oroszországgal. A szövetség álláspontját világosan akarják közvetíteni, az átláthatóságot kölcsönösen biztosító csatornákon keresztül.

Továbbra is építő jellegű kapcsolatokra törekszünk Oroszországgal bármikor, amikor Oroszország cselekedetei ezt lehetővé teszik"

– olvasható a dokumentumban.

A migráció megoldásában is érdekeltek

A szövetség ténylegesen hozzá akar járulni a menekült- és migránsválság kezeléséhez az Égei-tengeren, kész pótlólagos támogatással segíteni a nemzetközi erőfeszítéseket a Földközi-tengeren, együttműködve az Európai Unióval.

Bővítés? Szoros kapcsolat!

A szövetség egységes, szabad és békés Európában hisz, nagyobb fokú támogatást akar nyújtani Ukrajnának és Grúziának, a jövőben is segíteni kívánja a Moldovai Köztársaságot – áll a dokumentumban, melynek elfogadói ígérik, hogy a továbbiakban még nagyobb eltökéltséggel működnek együtt a fekete-tengeri, balti-tengeri és nyugat-balkáni partnerekkel.

A varsói találkozó résztvevői szerint a NATO és az Európai Unió stratégiai partneri viszonya alapvető fontosságú az euroatlanti térség biztonsága számára. Ezért a jövőben erősítik a NATO-EU együttműködést a hibrid fenyegetésekkel szemben, például a Földközi-tengeren végrehajtandó műveletek révén, segítséget nyújtva a partnerországoknak saját biztonságuk megőrzéséhez.

És Ukrajna?

A lehetséges ukrán NATO-tagságot illetően Stoltenberg NATO-főtitkár egy korábbi nyilatkozatában elmondta: a kérdés egyelőre nincs napirenden. "Egyelőre arra összpontosítunk, hogy növeljük Ukrajna együttműködési képességét", hogy Kijev teljesítse a NATO kritériumait. Stoltenberg kijelentette: az atlanti szövetség továbbá is fogja támogatni Kijevet, ám "a tagságról majd később beszélünk".

(MTI)

   

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére