Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Macron: az USA nélkül is meg kell tudni oldani Európa védelmét

Nagy Gábor

2018.08.27. 17:30

Diplomáciai maratont tart a francia elnök, Emmanuel Macron. A nagykövetek hagyományos éves értekezletét megnyitó beszédében arról beszélt, hogy nem szabad kizárólag az USA-ra hagyatkozni Európa biztonságpolitikája kapcsán. Késõbb elmondta: riasztó a Szíriában kialakult helyzet, és szerinte nem szabad hatalomban tartani Bassár el-Aszad elnököt.
PÁRIZS, 17:30

Diplomáciai maratont tart a francia elnök, Emmanuel Macron. A nagykövetek hagyományos éves értekezletét megnyitó beszédében arról beszélt, hogy nem szabad kizárólag az USA-ra hagyatkozni Európa biztonságpolitikája kapcsán. Később elmondta: riasztó a Szíriában kialakult helyzet, és szerinte nem szabad hatalomban tartani Bassár el-Aszad elnököt.

Európa nem helyezheti többé a biztonságát kizárólag az Egyesült Államok kezébe. Nekünk maguknak kell vállalni a felelősséget és szavatolni a biztonságot, azaz az európai szuverenitást"

Le kell vonnunk minden következtetést a hidegháború végéből"

– tette hozzá, jelezve, hogy a kérdésről valamennyi európai partnerrel és Oroszországgal együtt közösen kell gondolkodni. Macron szerint az ukrán válsága megoldása ugyanakkor

természetesen az előfeltétele a tényleges előrelépéseknek Moszkvával."

A francia államfő úgy látja, hogy az európai védelmi és biztonságpolitika felülvizsgálata párbeszédet igényel az internetes biztonságról, a vegyi fegyverekről, a hagyományos fegyverekről, a területi konfliktusokról, az űrbiztonságról és a sarkvidéki területek védelméről is.

Párizs receptje: többsebességes Európa

Megerősítette, hogy véleménye szerint "ez az Európa több körben" fog a jövőben működni, s ez a jelenleg folyó nemzeti konzultációk, a jövő évi európai parlamenti választások és a kormányközi egyeztetések eredményének függvényében szerződésmódosításokat is követelhet.

A migrációs kérdést illetően az olasz kormány állásfoglalásaira utalva Emmanuel Macron úgy vélte, hogy a "válság jelenleg inkább politikai, miután a beáramlás jelentősen csökkent".

Miért van mégis ez az elsősorban olasz válság? Mert nem volt korábban európai szolidaritás. Ugyanez a helyzet a görög válsággal. De ez nem bocsánat az idegengyűlölő beszédmódra, amely nem szolgál semmilyen megoldással azokra a problémákra, amelyekre rávilágít. Egyébként ezek a különböző nemzeti megszólalások abban közösek, hogy bírálják az Európai Uniót, de nem azokat a reformokat, amelyeket meg kellene valósítani"

– fogalmazott a francia elnök.

Emmanuel Macron "egy világos irányvonal" képviseletére szólított fel az európai parlamenti választások előtt, mégpedig "az európai szuverenitás" képviseletére, amely tisztázza, hogy Európa hogyan tud választ adni az európai állampolgárok előtti kihívásokra.

Európának egy olyan hatalommá kell válnia, amely megoldásokat ad a problémáinkra."

Macron: Aszad nem megoldás

Jóllehet az első naptól úgy tekintem, hogy az Iszlám Állam az első számú ellenségünk, és soha nem tartottam a szíriai diplomáciai vagy humanitárius akciónk előfeltételének Bassár el-Aszad távozását, most úgy gondolom, hogy egy ilyen forgatókönyv végzetes tévedés lenne"

– mondta Macron.

Ki az oka a menekültek ezreinek? Ki mészárolta le a saját népét? Nem Franciaország dolga kijelölni Szíria új vezetőit, de a mi feladatunk és érdekünk biztosítani azt, hogy a szíriai nép olyan helyzetbe kerüljön, hogy azt meg tudja tenni"

– jelentette ki később.

A köztársasági elnök szerint "a helyzet jelenleg riasztó, miután a rezsim újabb humanitárius katasztrófa megteremtésével fenyeget Idlíb tartományban, és semmilyen szándékot nem mutat arra, hogy hajlandó lenne bármilyen politikai átmenetről tárgyalni". Párizs álláspontja szerint nagyobb nyomást kell gyakorolni a rezsimre és a szövetségeseire, s Macron

sokat vár ezen a téren Oroszországtól és Törökországtól, tekintettel a szerepükre és a kötelezettségvállalásaikra".

A francia elnök jelezte, hogy a következő hetekben "konkrét kezdeményezésekkel" fog élni a közel-keleti stabilitás érdekében, amely szerinte "csak a pluralizmus jegyében valósulhat meg". Megemlítette, hogy a nagyköveti értekezletet megelőzően telefonon egyeztetett Haszan Róháni iráni elnökkel, s azt is elmondta, hogy a közeljövőben Kairóba látogat abból az alkalomból, hogy Egyiptom fogja ellátni az Afrikai Unió soros elnöki tisztét. Az elnök azt is bejelentette, hogy 2019 nyarának elején a dél-franciaországi Marseille-ben ismét mediterrán csúcstalálkozót tartanak.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére