Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Még nem dõlt el a francia jobbközép sorsa

Horváth József György

2016.11.20. 19:28

A francia jobboldal elnökjelöltet választ. Az elsõ fordulót Francois Fillon nyerte, második helyen Alain Juppé végzett. November 27-én õk mérkõznek majd meg a elõválasztás második fordulójában.
PÁRIZS, 19:08

A francia jobboldal elnökjelöltet választ. Az első fordulót Francois Fillon nyerte, második helyen Alain Juppé végzett. November 27-én ők mérkőznek majd meg a előválasztás második fordulójában.

FORRÓSÁV
  • Francois Fillon és Alain Juppé mérkőzik majd meg az előválasztás november 27-i, második fordulójában
  • A francia jobboldal sorsa ezzel még nem dőlt el egy forduló után, mert egyik jelölt sem szerzett 50 százalék feletti támogatást
  • Rekordokat döntött a részvételi arány, több mint 4 millióan szavaztak
  • A szavazás mindenki számára nyitott volt, így nemcsak jobboldali szavazók vehettek részt rajta
  • Bővebb információkért görgessetek a cikk aljára a HÁTTÉRHEZ
FONTOS
  • Sarkozy kiesett a versenyből, visszavonul a politikai élettől
  • Második forduló: november 27
  • Több mint 4 millióan szavaztak
EZ TÖRTÉNIK

02:10 - Fillon komoly változásokat ígért

Az előválasztás fantasztikus és népszerű siker, egy olyan hullám, amely bebizonyította, hogy állampolgárainkat hihetetlenül érdekli a hazájuk jövője. Hónapok óta nem térek le az utamról. Az utam a franciák és a hazám érdekében vezet, amelyet teljes szívemből szeretek"

- fogalmazott Francois Fillon, aki szerint az első forduló méltó és felelősségteljes volt.

"Azok a riválisaim, akik nem jutottak be a második fordulóba, a demokráciát szolgálták. A vereség nem alázhat meg senkit, hiszen mindenkire szükségünk van. Szeretettel gondolok Nicolas Sarkozyre, Franciaország volt elnökére" - tette hozzá az előválasztás első fordulójának győztese.

A visszafogott, komoly és felidegesíthetetlen ember hírében álló 62 éves konzervatív politikus az elemzők legnagyobb meglepetésére az utolsó héten zárkózott fel Nicolas Sarkozy és a sokáig élen álló volt külügyminisztere, Alain Juppé mögé, aki sokáig az előválasztás favoritjának számított, de végül csak a második helyen, a szavazatok 28 százalékával jutott be a második fordulóba.

Francois Fillon jelentkezett a leginkább jobboldalinak tekinthető gazdasági programmal - amely jelentős megszorításokat, a közszférában félmilliós leépítést és a 39 órás munkahét visszaállítását irányozza elő -, és a társadalmi kérdésekben is konzervatív intézkedéseket ígér "a liberális és a populista jobboldal szintéziseként".

A bevándorlás szigorúan minimálisra csökkentése és a nemzeti szuverenitás helyreállítása is fő céljai közé tartozik, valamint az Oroszországgal való közeledést is fontosnak tartja.
01:25 - Fillon és Juppé a két finalista, na de kik ők?

Francois Fillon

A 62 éves, Le Mans-i születésű politikus édesapja jogász volt, édesanyja pedig híres, baszk származású történész. Fillon mindig is hangot adott annak, hogy nagyon büszke baszk származására. Ugyanakkor Fillon híres angolbarát. Több angol egyetemen tiszteletbeli előadó, köztük az LSE-n. Fillon amúgy szenvedélyes autóversenyző, gyakorló katolikusként öt gyermek édesapja, felesége walesi származású. A szocialista Mitterrand elnöksége alatt Édouard Balladur jobboldali miniszterelnök koalíciós kormányában 1993 és 1995 között volt felsőoktatási miniszter. Mikor Mitterrandot a konzervatív Jacques Chirac váltotta az elnöki székben, Alain Juppé jobboldali kormányában először I.T. és postaminiszter volt, majd 1995-től átszervezték a tárcát és így telekommunikációs miniszterként szolgált 1997-ig. Chirac második elnöksége alatt 2002 és 2004 között volt a Raffarin-kormány szociális és munkaügyi minisztere, majd 2005-ig oktatási miniszter volt Jean-Pierre Raffarin harmadik kormányában. 2007-től 2012-ig Sarkozy teljes elnöksége alatt miniszterelnök volt, háromszor formálta át kormányát ez idő alatt. Sarkozy leváltása óta képviselő a a francia nemzetgyűlésben. 2013-ban kijelentette, hogy túl sok a bevándorló Franciaországban és támogatta azt a kezdeményezést, hogy elvegyék a külföldi állampolgárok Franciaországban született gyermekeitől az automatikus állampolgárságot. Az előválasztási kampányban az ő nézetei álltak a legközelebb Sarkozy szélsőjobbra is nyitó narratívájához.

Alain Juppé

A most 71 éves politikus keményvonalas Gaulle-ista család sarja, aki szigorú keresztény neveltetésben részesült. Ennek ellenére '68-ban részt vett a Charles de Gaulle ellenes zavargásokban és '69-ben de Gaulle ellen szavazott a választásokon. '72-ben elvégezte a Nemzeti közigazgatási magasiskolát, aktívan 1975-ben lépett be az országos politikába. 1986 és 1988 között a szocialista Mitterrand elnöksége idején Jacques Chirac koalíciós kormányában költségvetési miniszter és kormányszóvivő volt. Balladur kormányában 1993 és '95 között külügyminiszter, majd Chirac elnöksége alatt 1995-től két évig miniszterelnök volt, majd 1997-től 2004-ig nemzetgyűlési képviselő. Sarkozy elnöksége (2007-2012) alatt háromszor is miniszteri pozíciót kapott Francios Fillon akkori miniszterelnöktől. 2007-ben egy hónapig volt fejlesztési miniszter, majd 2010 és 2011 között három hónapig védelmi-és államminiszter, végül 2012-ig egy évig külügyminiszter. 2006 óta Bordeaux polgármestere. A jobboldalon ismert barátságos bevándorláspolitikájáról. 2016-ban ellenezte a hidzsáb és a burkini betiltását.

00:25 - Végeredmény-közeli összesítés

Részeredmények:

  1. Francois Fillon 44,2% (1.698.565 szavazat)
  2. Alain Juppé 28,4% (1.092.713 szavazat)
  3. Nicolas Sarkozy 20,7% (794.919 szavazat)
  4. Nathalie Kosciusko-Morizet 2,6% (98.233 szavazat)
  5. Bruno Le Maire 2,4% (92.285 szavazat)
  6. Jean-Frédéric Poisson 1,5% (55.920 szavazat)
  7. Jean-Francois Copé 0,3% (11.457 szavazat)

Érvénytelen szavazatok: 8789 db.

00:00 - Sarkozy szavazói láthatóan csalódottak

23:50 - Kire szavaz majd a második fordulóban a többi jelölt?

Sarkozy már nyíltan kiállt Fillon mellett, Nathalie Kosciusko-Morizet pedig Alain Juppé mellett foglalt állást. Fillon Sarkozy támogató szavait igencsak érdekesen fogadta. Sajtótájékoztatóján rejtélyesen úgy fogalmazott, hogy van egy különleges gondolata a volt elnökről, miközben megköszönte a többi jelöltnek a részvételt.

A negyedik helyen végzett Kosciusko-Morizet kisasszony szívből gyűlöli Sarkozyt, ezért nem meglepő, hogy Juppét fogja támogatni. Sarkozyvel több vitája volt már pályafutása során, nagy csatát vívtak az UMP-ből alakult Republikánus párt elnöki székéért is, ami a politikusnő hatalmas megsértődésével végződött. Kosciusko-Morizet 2010 és 2012 között Sarkozy fenntartható fejlődésért megbízott ökominisztere volt, de Sarkozy elvette tőle a tárcát és az akkori miniszterelnökre, Francois Fillonra ruházta át. Nathalie leléptetése után Sarkozy kampányszóvivője lett. Ebben az időben Fillon több tárcát is vitt egyszerre a kormányfői tisztsége mellett. Ez már eleve bizonyítja politikai teherbírását.

Az ötödik helyen végzett Bruno Le Maire még nem nyilatkozott az ügyben.

A hatodik helyen végzett Jean-Frédéric Poisson még nem döntött, állítása szerint a két jelölt közül azt fogja támogatni, aki jobban előnyben részesíti majd a család és oktatáspolitikát, valamint Európát.

Az utolsó helyen végzett Jean-Francois Copé még nem döntött, holnap fogja nyilvánosságra hozni, kit támogat majd a második fordulóban.

23:37 - Örülünk Francios?

23:20 - Lassan véget ér a szavazatszámlálás

90 százalékos feldolgozottságnál (10229-ből 9036 szavazóhelyiségből érkezett végső adat, ami összesítve 3 663 868 szavazatot jelent):

Francois Fillon 44,2%

Alain Juppé 28,3%

Nicolas Sarkozy 20.8%

(Nathalie Kosciusko-Morizet: 2,5%, Bruno Le Maire: 2,4%, Jean-Frédéric Poisson: 1,4%, Jean-Francois Copé: 0,3%)

23:10 - A szemünk előtt íródik a történelem

Egy nagy politikus bukása. Sarkozy visszavonul. Az év elején még mindenki úgy beszélt róla, hogy ő az egyetlen, aki képes lesz "megállítani" Marine Le Pent. A franciák úgy látszik nem így gondolják. Líbia destabilizációja, a vitatott korrupciós és visszaéléses, újságírókat lejárató botrányai úgy látszik végleg betettek Sarkozynek, már 2012-ben. Egy vitatott személyiség, de egy nagy államférfi és egy remek szónok távozik az európai és a francia élvonalból. Megható végighallgatni búcsúját a politikától, emelt fővel távozik. Támogatóit pedig arra kéri, hogy támogassák Francois Fillont.

23:00 - Sarkozy elismerte vereségét és visszavonul

Sarkozy az előzetes eredmények alapján a szavazatok 21 százalékával a harmadik helyen végzett, így nem jutott be a második fordulóba.

Tiszteletben tartom és megértem a választók akaratát, akik más jelölteket választottak, mint én. Gratulálok Alain Juppének és Francois Fillonnak, akik továbbjutottak"

- mondta a volt köztársasági elnök a szavazatok több mint 80 százalékának összesítése után, majd arra kérte választóit, hogy a november 27-i második fordulóban Francois Fillont támogassák, aki Nicolas Sarkozy államfősége idején öt évig a kormányt vezette.

Úgy tűnik, Francois Fillon értette meg a leginkább azokat a kihívásokat, amelyek előtt Franciaország áll. Rá fogok szavazni a második fordulóban. De a választóim szabadok, csak azt kérem tőlük, hogy ne menjenek a szélsőségek irányába"

- mondta Nicolas Sarkozy.

A volt államfő azt is bejelentette, hogy visszavonul a politikai élettől.

Eljött az ideje, hogy több magánéleti szenvedéllyel és kevesebb közéleti szenvedéllyel folytassam az életet. Sok sikert Franciaország! Minden ami Franciaországot érinti, engem is érint személyesen. Nem érzek keserűséget, a legjobbakat kívánom a hazámnak"

- fogalmazott a volt köztársasági elnök.

22:50 - Öregfiúk csatája

Az élen álló Francois Fillon 62 éves, az őt követő Alain Juppé 71, míg a versenyből már biztosan kiesett korábbi elnök, Nicolas Sarkozy 61 éves.

22:22 - Legfrissebb eredmények:

10229 szavazóhelyiségből eddig 8400-ból jött végeredmény, ami eddig összesítve 3 226 811 szavazatot jelent. Ennek értelmében:

Francois Fillon 44%

Alain Juppé 28,1%

Nicolas Sarkozy 21,1%

Bruno Le Maire 2,5%

Nathalie Kosciusko-Morizet 2,5%

Jean-Frédéric Poisson 1,4%

Jean-Francois Copé 0,3%.

22:10 - A magas részvétel jó jel a lehet a végső jobboldali jelöltnek

A magas részvételi arány az előválasztáson nagyon jókat jelenthet a jobboldal jövendőbeli elnökjelöltjének. A szavazók száma egy kicsivel több, mint 4 millió, ami felülmúlja a francia Republikánus párt előzetes elvárásait. Továbbá, jóval meghaladja a baloldal 2011-es előválasztási részvételi arányát, ami csak 2,6 millió fő volt.

21:55 - Fillon és Juppé az élen

10 229 szavazóhelyiségből eddig 7365-ből érkezett végleges eredmény. Eddig 2 611 494 szavazatot számoltak össze. Az eredmény eddig:

Francois Fillon 43,7%

Alain Juppé 27,8%

Nicolas Sarkozy 21,7%, 

Bruno Le Maire 2,6%

Nathalie Kosciusko-Morizet 2,5%

Jean-Frédéric Poisson 1,4%

Jean-Francois Copé 0,3%.

21:35 - Sarkozy egyre jobban leszakad az élmezőnytől. Fillon és Juppé a befutó.

Francois Fillon: 43,6%

Alain Juppé: 26,7%

 Nicolas Sarkozy: 22,9%

Bruno Le Maire: 2,8%

Nathalie Kosciusko-Morizet: 2,3%

Jean-Frédéric Poisson: 1,4%

Jean-Francois Copé: 0,3%

21:18 - Juppé-nek nehezebb dolga lenne Fillon-nal, mint Sarkozyvel

Alain Juppé szóvivője szerint jobban tartanak egy olyan második fordulótól, melyben Francois Fillon-al kell ütköznie Juppé-nek, mint egy olyan második fordulótól, melyben Nicolas Sarkozy lenne az ellenfél.

21:08 - Eddig Francois Fillon a befutó

Eddig 2912 szavazóhelyiségből vannak részeredmények. Az eddig összeszámolt több, mint 10 200 szavazat alapján Francois Fillon, volt miniszterelnök vezet 43,3%-al. Õt követi, igencsak lemaradva Alain Juppé 26 százalékkal, míg Sarkozy csak harmadik, 23,7 százalékkal.

Bruno Le Maire: 2,9%,

Nathalie Kosciusko-Morizet: 2,2%,

Jean-Frédéric Poisson: 1,4%

Jean-Francois Copé: 0,3%.

20:48 - Mikorra várható végeredmény?

Az eredmény bizonytalan a szavazatok végleges összeszámlálásig, amely este 11 óra és éjfél között várható Anne Levade, az előválasztást felügyelő párthatóság elnöke szerint.

20:35 - FONTOS - Jó biznisz az előválasztás

Az előválasztásokon szavazópolgároknak 2 eurót kell bedobniuk a közösbe, hogy szavazhassanak. A jelenlegi adatok szerint 4 millió választópolgár ment el szavazni vasárnap, ez azt jelenti, hogy kb. 8 millió euró gyűlt össze, amiből fedezni lehet az előválasztás mindkét fordulóját, sőt, ha nyereséges lesz , akkor a jobboldal elnökjelöltjének kampányába is beszállnak a megmaradt összeggel.

20:25 - Az első pár eredmény

Eddig Réguiny, Ferry és Touët-sur-Var helységekben Fillon volt a befutó.

20:13 - Pár kép Sarkozy eredményvárójáról

20:10 - Sarkozy neve pörög leginkább a Twitteren

A korábbi francia elnök a legtöbbet hivatkozott név az elnökjelölt-aspiránsok közül a Twitter keresőjében. A tweetek 6,26%-a köthető hozzá. A második Francois Fillon 3,80%-kal és a harmadik Alain Juppé 2,34%-kal.

20:05 - 4 millióan szavaztak

Mintegy 4 millió választásra jogosult francia állampolgár adta le voksát vasárnap a francia jobboldal elnökjelölt-állító választásának első fordulójában az IFOP közvélemény-kutatóintézet felmérése szerint, az Elabe intézet 3,9 millió és 4,3 millió közé becsülte a szavazók számát. A választókörzetek hivatalosan este 7 órakor zártak, de számos körzetben jelenleg is kígyózó sorokban várakoznak a választók arra, hogy leadhassák szavazataikat.

19:54 - Fillonék már fellebbeznének

Fillon kampánystábja közölte, hogy több szabálytalanságról is értesültek napközben. Volt olyan szavazóhelyiség ami nem nyitott ki pontban reggel 8-kor, és a volt olyan helyiség, ahová már reggel 7:50-kor is be lehetett már menni. Valószínűsítették, hogy fellebbezést nyújtanak be a szabálytalanságok miatt.

19:48 - Nem történt kirívó szabálytalanság

Thierry Solere, az előválasztás szervezőbizottságának elnöke szerint nem történt nagyobb kihágás, pár kisebb szabálytalanságot leszámítva.

19:25 - Nicolas Sarkozy megérkezett eredményvárójára

A korábbi francia elnök (2007-2012) megérkezett eredményváró ünnepségére. Kemény lesz az este, nagyon szoros különbség várható Juppé, Fillon és Sarkozy között.

19:00 - Bezártak a szavazóhelyiségek

Elkezdődött a szavazatszámlálás.

HÁTTÉR

Nézzük a jelölteket: 

  • Nathalie Kosciusko-Morizet
  • Nicolas Sarkozy
  • Alain Juppé
  • Francois Fillon
  • Jean-Francois Copé
  • Bruno Le Maire
  • Jean-Frédéric Poisson

Részvétel napközben:

A szavazás reggel 8-tól este 7-ig tartott. Több mint 10 ezer szavazóhelyiség állt a választók rendelkezésére. Délután 5 óráig több mint 2,5 millióan mentek el szavazni. Délig több mint egymillió választásra jogosult francia állampolgár adta le voksát, erről Thierry Solere, a legnagyobb francia ellenzéki párt, a Köztársaságiak által rendezett előválasztás szervezőbizottságának elnöke tájékoztatta a sajtót.

Az első eredmények fél kilenc körül várhatók.

Az utolsó felmérések szerint szoros eredmény várható a három favorit, Nicolas Sarkozy volt államfő, és két volt miniszterelnök, Alain Juppé és Francois Fillon között. Rajtuk kívül további három volt miniszter, Jean-Francois Copé, Bruno Le Maire és egyetlen nőként Nathalie Kosciusko-Morizet, valamint a párton kívüli ultrakonzervatív jobboldalt képviselő Jean-Frédéric Poisson méretteti meg magát. Délig mind a hét jelölt leadta szavazatát.

Először rendez minden választó számára nyitott jelöltállító előválasztást a francia jobboldal fél évvel az elnökválasztás előtt. A voksolás tétje jelentős, hiszen a belviszályokban meggyengült baloldal meglehetősen népszerűtlenné vált az elmúlt kormányzási időszakban. Így a jobboldali elnökjelölt jó eséllyel a Nemzeti Front jelöltjével, Marine Le Pennel mérkőzhet majd meg az elnöki címért jövő májusban. Jóllehet Le Pennek választásról választásra nő a támogatottsága, egyes - szélsőségesnek tartott - nézetei miatt a legtöbb franciából még mindig ellenérzést vált ki. Azaz a jobboldali előválasztások győztesének szinte egyenesnek tűnik az útja az államfői székig.

A három hónapig tartó kampány után a választás kimenete bizonytalan, és az eredményt elsősorban a részvétel fogja meghatározni. A előzetes felmérések szerint 2 és 4 millió közé tehető azok száma, akik az urnákhoz járulnak vasárnap. A választás tétjére való tekintettel a baloldali és a szélsőjobboldali szimpatizánsok egy része is várhatóan részt vesz az előválasztáson. Elemzők szerint az alacsonyabb, 2 millió körüli részvétel Nicolas Sarkozynek kedvezhet, a szélesebb körű, a Köztársaságiak keménymagját meghaladó mobilizáció Alain Juppé vagy Francois Fillon sikerét vetítheti előre.

Ha az első fordulóban senki sem szerzi meg a szavazatok 50 százalékát, a november 27-i második fordulóba az első fordulóban első és második helyen végzett jelölt jut be.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére