Lewis Hamilton ötszörös világbajnok lett, a legnagyobbak között a brit

Csordás Bettina

2018.10.28. 22:00

A mexikói nagydíjon a brit Lewis Hamilton megszerezte Forma-1-es pályafutásának ötödik világbajnoki címét. Bár Hamilton számára nem volt egy sima a verseny, végig küszködött a Mercedesszel. A futamot Max Verstappen végig uralta, és végül be is hozta a Red Bullt az elsõ helyen.

A mexikói nagydíj egyetlen kérdés köré épült:

Lewis Hamilton vajon ötszörös világbajnok lesz a hétvégén?

A bajnokavatás az amerikai nagydíjon Kimi Räikkönen zseniális teljesítménye miatt elmaradt. A finn remekelt, és 5 év után ismét versenyt nyert a Forma-1-ben. A szurkolók, a média és a Forma-1 egésze fejet hajtott a "Jégember" nosztalgikus teljesítménye láttán. Lewis Hamilton Austinban hozta a biztos harmadik helyet, Sebastian Vettel csak a negyedik helyen végzett, így a világbajnok aspiráns még tovább növelte előnyét, de a Mercedes által bekészített világbajnoki pólók rejtve maradtak.

Mexikóban azonban már minden figyelem az alábbi állításokra szegeződött:

• Lewis Hamilton bajnok lesz, ha a 7. vagy annál kedvezőbb helyen végez, függetlenül Sebastian Vettel eredményétől,
  • Hamilton még akkor is bajnok, ha Vettel nem nyer.

Az időmérőt a Red Bullok nyerték, Daniel Ricciardo és Max Verstappen sorrendben. A rajtrács harmadik helyéről Hamilton indulhatott, Vettel csak a negyedik helyre kvalifikálta magát, míg Bottas az ötödik, Räikkönen a hatodik rajtkockából várhatta a piros lámpák kialvását.

A rajtnál Max Verstappen agresszívan helyezkedett, és az első helyen fordult el mögötte Hamiltonnal, az első helyről rajtoló Ricciardo visszaesett a harmadik helyre. Vettel sem tudott számottevően javítani rajthelyén, a Red Bullok mögötti körözgetése tette ki a futamon nyújtott teljesítményét egészen a 34. körig. Ekkor előzte meg a harmadik helyen autózó Daniel Ricciardót. A Ferrari pilótája elkapta a fonalat, és gyorsan Hamilton mögött találta magát. A 39. körtől Hamilton gumiproblémákkal küszködött, így Vettel könnyedén körbeautózta őt. Hamilton folyamatosan esett vissza, a csapatnak gumiproblémái mellett vibrációs problémákra is panaszkodott. A 47. körben a Red Bull versenyzője, Daniel Ricciardo is megtudta őt előzni. A pálya gumigyilkosnak bizonyult, különösen a Mercedesek számára. Verstappen eközben folyamatosan tartotta vezető pozícióját. Hamilton folyamatosan szenvedett a Mercedesszel, nem tudott normál versenytempót autózni. A cél egyértelműen a jelen pozíció megtartása volt. Ekkor már mindkét Ferrari mögött, az ötödik helyen autózott, hátvédként a csapattársa Valteri Bottas volt segítségére. Daniel Ricciardo alatt a 62. körben elfüstölt a Red Bull,  így a második helyről kénytelen volt feladni a futamot. Max Verstappen a mexikói futamot végig dominálta, és behozta a Red Bullt az első helyen. A második, harmadik helyen a két Ferrari, Vettel és Räikkönen végzett, Hamilton pedig egy negyedik hellyel ünnepelhette ötödik világbajnoki címét.

Az év során a Ferrari nettó négyfutamos félrefejlesztési időszaka számottevően hozzájárult Hamilton hatalmas világbajnoki előnyéhez. Ez Sebastian Vettelre is egy mentális nyomást helyezett, többször kockáztatott, sokszor a rövidebbet húzta, így világbajnoki esélyei egyre inkább csökkentek. Többen már a négy világbajnoki címét is megkérdőjelezték, a média családi problémákról cikkezett, mindenre próbálták ráhúzni Vettel gyengélkedését. A Ferrari magára talált, de utána sem jöttek az eredmények. Vettel a spa-i futamon tudott utoljára győzni ami augusztus 26-án volt. Még csapattársa Kimi Räikkönen is sorra jobban teljesített, utoljára ő nyert futamot a Ferrarinak Austinban. Kétségünk sincs Hamilton világbajnoki érdemeiről. A brit a szezon vége előtt két futammal tudott világbajnok lenni.

A mexikói futam pokolian nehéz volt Hamilton számára, de kitartott és világbajnok lett.

Hamilton 2018-ban kilenc versenyt nyert meg, mondhatni a Ferrari gyengélkedése után konstans uralta a bajnokságot.

A mentálisan és fizikálisan is tökéletes állapotban lévő Hamilton a Mercedesszel joggal lett a Forma-1 2018-as világbajnoka!

A kis Hamilton 8 évesen kezdett gokartozni, számos gokartbajnokságot megnyert. Tudatosan készült a Forma-1-es pályafutására. Tizenkét éves korában már szerződést kötött a McLaren-Mercedesszel, így ifjú tanoncként a Mercedes tudatosan képezhette saját pilótájukként. A Forma-1 előtt több alkategóriában is bajnoki serleget szerzett. 2002-ben harmadik helyen végzett, 2003-ban pedig már bajnok lett a Brit Formula Renault versenysorozatban. A Forma-3 Európa-bajnokságon 2005-ben a bajnoki tabella élén végzett, a Forma-2-ben pedig már első évében, 2006-ban megszerezte a világbajnoki címet. 2007-ben a McLaren-Mercedes színeiben Formula-1-be került. Már első évében remekül teljesített, és a világbajnokság második helyét szerezte meg, mindössze egy ponttal lemaradva Kimi Räikkönen mögött. 2008-ban megszerezte pályafutása első világbajnoki címét, majd 2014-ben, 2015-ben, 2017-ben és 2018-ban is világbajnok tudott lenni.

Õ tartja a legtöbb pole pozíció rekordját, és a futamgyőzelmek tekintetében is a második legeredményesebb a Formula-1-ben, előtte csak a hétszeres világbajnok Michael Schumacher áll 91 győzelemmel.

Lewis Hamilton 33 évesen számtalan rekorddal a háta mögött ismét beírta magát a történelemkönyvekbe.

Ötszörös világbajnokként bekerült Michael Schumacher (7 világbajnoki cím) és Juan Manuel Fangio (5 világbajnoki cím) elitjébe.

Így a Forma-1 történetének valaha volt három legsikeresebb pilótája között tudhatja magát.

A menetelés tovább folytatódhat. Hamiltont jövőre is a Mercedes színeiben láthatjuk, és semmi kétség, hogy a Schumacher-féle hét világbajnoki cím túlszárnyalása a cél a brit számára.