Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Lengyelország: kettõs mérce uralkodik a NATO-ban

Bertha László

2015.11.25. 14:52

A lengyel külügyminiszter szerint nem egyenlõ mértékû a biztonsági szint a régebbi és az újabb NATO-tagok között.
VARSÓ, 14:52

Lengyelország módosítaná a NATO és Oroszország közötti kapcsolatok intézményesítéséről szóló okiratot, hogy lengyel területen is katonai bázisokat telepíthessen a NATO.

A megállapodást még 1997-ben – Magyarország, Csehország és Lengyelország csatlakozása előtt – írta alá a két fél. A megállapodás tartalmazza, hogy NATO-nak semmilyen szándéka nincsen arra vonatkozólag, hogy atomfegyvereket telepítsen az új tagállamok területén.

Moszkva mindezt úgy értelmezi, hogy a szövetség megtiltja állandó katonai bázisok létrehozását. A lengyel külügyminiszter szerint ez a megállapodás csak politikai jellegű volt, így nem bír törvényi erővel.

A külügyminiszter sérelmezi, hogy ennek köszönhetően nem egyenlő mértékű a biztonsági szint a régebbi és az újabb NATO-tagok között.

A németek úgy tartják, hogy ez egyet jelentene az Oroszországgal történő konfrontálódással. Feltesszük hát a kérdést: kinek akarnak nagyobb biztonságot nyújtani? Egy olyan államnak, amely a szövetségesük az Európai Unióban és a NATO-ban, vagy egy olyan államnak, amely nem része e szövetségi rendszereknek, és Grúzia és Ukrajna után megindította a harmadik háborúját is, Szíriában?”

– tette fel a kérdést Witold Waszczykowski, az új lengyel külügyminiszter.

A Németországhoz fűződő viszonyról elmondta, hogy a két ország gazdasági szimbiózisban él, így semmit nem tesznek majd, amivel elronthatnák ezt a viszonyt. Ugyanakkor elismerte, hogy egyes kérdésekben eltérő a véleményük:

bizonyos kérdések elválasztanak bennünket, nevezetesen az, ahogyan Németország Lengyelország biztonságának ügyét közelíti meg. Mi úgy véljük, hogy a NATO-ban nem engedhető meg kétféle biztonsági mérce: egy Nyugat-Európának, ahol amerikai csapatok állomásoznak, katonai és védelmi bázisok vannak, egy pedig Lengyelországnak, ahol mindez hibádzik. Pedig Lengyelország az, amely szomszédos Oroszországgal.”

– mondta Waszczykowski.

A külügyi vezető az orosz kapcsolatokról szólva megerősítette, hogy Varsó szeretné visszakapni annak a repülőgépnek a maradványait, amely még 2010-ben zuhant le Szmolenszknél, fedélzetén Lech Kaczynski akkori lengyel elnökkel. Waszczykowski hozzátette, hogy amennyiben Oroszország nem folytatja a nyomozást a tragédia ügyében, akkor a lengyelek az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére