Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Egy laptoppal a bürokrácia ellen

888.hu

2015.09.15. 18:00

A holland kormány 8 év alatt felére csökkentette a bürokratikus terheket.

Köztudott tény, hogy mi magyarok – igazi frontkatona módjára – régóta lövészárokharcot folytatunk a bürokráciával szemben. Számtalanszor visszaküldött iratok, körülményes ügyintézés, egymásra mutogatás; mint egy szürreális Kaffka regény.

Mindez 2011-ben a magyar GDP 10,5 százalékát emésztette fel.

A kormány idén szeptembertől ígért gyökeres közigazgatási átalakítást, ami a kormányablakok bővítésével már el is kezdődött. Hollandiában azonban már bizonyítottak; 2003 és 2011 között az adminisztratív terhek terén meglehetősen impozáns, 50 százalékos csökkentést értek el. A siker kulcsa: az e-kormányzat.

A holland állampolgárok adminisztratív feladatai az e-kormányzat vívmányainak köszönhetően az interneten keresztül teljesen felhasználóbaráttá váltak. A mára hétköznapinak mondható digitális hivatali ügyintézés náluk egy 6 regiszterből álló központi közigazgatási adatbázisban zajlik, ami az adóbevallástól kezdve az iskolai és vállalati regisztrációs teendőkön keresztül, egészen a parkolási engedély beszerzéséig számos szolgáltatást nyújt a felhasználók számára.

Ez az adatbázis az összes adminisztratív feladat mintegy 82 százalékát lefedi, ezért kis túlzással bármilyen hivatali eljárás lebonyolítható benne. Nincs értetlenkedés, sem sorbaállás, sem pedig 30 napos ügyintézés, mert az ügyeit mindenki laptoppal az ölében „home office” üzemmódban otthonról intézheti.

A digitális szolgáltatásoknak köszönhetően a holland GDP-nek mindössze 2 százalékát kell a bürokráciára fordítani. Magyarország az Európai Unió 3,8 százalékos átlagát szeretné elérni, ezért az e-kormányzat bővítése nálunk is nagy szerepet kap. A fejlesztések eredményeként hivatali ügyeinknek 59 százalékát már az interneten keresztül végezhetjük, ami figyelemre méltó eredmény. Igazán boldogak azonban akkor lehetünk, ha a digitális lefedettség – mint a legtöbb EU tagállamban – a 70 százalékot is meghaladja.

A kitűzött cél jó, a példákat csak követni kell – e-Magyarország, e-lőre!
 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére