Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Közeledik a dollárelszámolású világkereskedelem alkonya?

Vincze Viktor Attila

2017.10.26. 11:58

Ha Kína valóban még az idén áttér a jüanalapú elszámolásra az energiahordozók vásárlásakor, akkor az komoly lépés lehet a dollár egyeduralkodó státuszának a megtörésében. Ha a nemzetközi olajkereskedelemben a petrodollárt felváltaná a petrojüan, akkor az megingathatja a dollár szerepét a nemzetközi kereskedelemben, és komoly hatással lehet a dollár korlátlan nyomtatásának lehetõségébõl profitáló amerikai gazdaságra.

A nemzetközi pénzpiaci elemzők szerint, ha Kína az energiahordozók kereskedelmének elszámolásában a dollár helyett még az idén áttér a jüanra, azaz bevezeti a petrojüant, akkor az komoly kihívást, de akár halálos ítéletet is jelenthet a dollár dominanciájára a világgazdaságban.

Adam Levinson, a Graticule Asset Management Asia vezetője a Bloomberg hírügynökségnek ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy a világ egyik legnagyobb és folyamatosan növekvő igényű energiaimportőre, Kína a petrojüan bevezetésével egy utolsó figyelmeztetést küld a világ befektetőinek arról, hogy komoly tervei vannak.

Mint ismeretes, a kínai kormány bejelentése szerint Kína még az idén megkezdi határidős szerződések megkötését nyersolaj vásárlására jüan, illetve annak aranyra is átváltható elszámolással.

A kínai tervek szerint az új, jüanalapú elszámolás bevezetése lehetővé teszi az ázsiai ország kereskedelmi partnerei számára azt is, hogy arannyal fizessenek kínai termékekért, kizárva ezzel a kereskedelmi elszámolásból a dollárt.

A várakozások szerint az új, arany fedezetű, jüanalapú elszámolási rendszer a nemzetközi kereskedelemben lehetővé teheti több olyan olajexportőr ország – például Oroszország, Irán vagy Venezuela – számára azt, hogy elkerüljék az amerikai kereskedelmi szankciókat.

A petrodollárt leváltó petrojüan bevezetése ugyanakkor nem minden piaci elemző szerint fogja beváltani a hozzá fűzött reményeket. Gal Luft, a Global Security elemzőintézet társigazgatója például azt mondta a CNBC-nek nyilatkozva:

Ettől még nem fognak gyökeresen megváltozni a játékszabályok, legalábbis még nem most. De ez ugyanakkor mindenképpen a dollár hanyatlásának a jele."

Az amerikai dollár egyeduralmának a megtörésében az eddigi hírek szerint Kína Oroszország támogatására is számíthat. 

Az elmúlt években Kína évről évre a világ legnagyobb aranytartalékát halmozta fel, de mellette Oroszország is évről évre növelte és növeli aranytartalékait.

Oroszország elnöke, Vlagyimir Putyin pedig két hónappal ezelőtt a BRICS-országok kínai csúcstalálkozóján konkrétan együttműködést helyezett kilátásba Kínával a dollár hegemóniájának megtörése érdekében.

Oroszország osztja a BRICS-országok aggályait a globális pénzügyi és gazdasági struktúra tisztességtelenségével szemben, amely nem veszi kellőképpen figyelembe a feltörekvő gazdaságok növekvő súlyát. Készek vagyunk együttműködni partnereinkkel a nemzetközi pénzügyi szabályozási reformok előmozdítása és a korlátozott számú tartalékdeviza túlzott uralmának leküzdése érdekében"

– mondta Putyin.

Az elemzők szerint egyelőre érdemes fenntartásokkal kezelni a dollár erejének megtörésére tett kínai kísérlet sikerességét, mivel eddig minden ilyen jellegű kísérlet eleve kudarcba fulladt.

Egyesek szerint Szaddám Huszein és Moammer Kadhafi hatalmának megdöntése is például azért következett be rekordgyorsasággal, mivel olajexportálókként megpróbáltak a dollárról arany- vagy például euróalapú elszámolásra áttérni.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére