Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

KKM: lehet amerikai-magyar megállapodást kötni a Soros-egyetem további mûködésérõl

888.hu

2017.05.19. 18:07

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) sajtófõnöke szerint lehet amerikai-magyar megállapodást kötni a Közép-európai Egyetemrõl (CEU), hiszen több ilyen egyezmény létezik a két ország kormánya között.

Menczer Tamás pénteken sajtóhíreket megerősítve az MTI-nek elmondta, korábban az amerikai és a magyar kormány három oktatási megállapodást is kötött, ezért nem érthető az amerikai fél azon álláspontja, hogy kormányuk oktatási együttműködési megállapodással kapcsolatban nem illetékes.

Hangsúlyozta: a CEU-val kapcsolatos vitában jelenleg nem Magyarország térfelén pattog a labda, hetek óta várják egy kérdésre a választ az Egyesült Államoktól. Hozzátette, Altusz Kristóf miniszterelnöki megbízott nem sokkal kinevezése után felvette a kapcsolatot az Egyesült Államok magyarországi ügyvivőjével, három hete tárgyalásokat is folytattak.

Azóta várják a választ arra a kérdésre, hogy ki a főtárgyaló, kihez tudnak fordulni, de erre a kérdésre nem érkezett válasz.

A sajtófőnök megjegyezte, hogy Kínával a külföldi egyetemek témájában előrehaladott tárgyalásokat folytatnak, nem állnak messze a kormányközi megállapodástól.

A PestiSrácok.hu a témában pénteken megjelent cikkében azt írta, Magyarország az elmúlt évtizedekben háromszor kötött kormányzati szintű felsőoktatási megállapodást az Egyesült Államokkal. Ismertetésük szerint ezek egyike a Magyar Népköztársaság kormánya és az Amerikai Egyesült Államok kormánya között Budapesten, 1977. évi április 6-án aláírt kulturális, oktatási, tudományos és műszaki-tudományos együttműködési egyezmény, a másik a magyar kormány és az Amerikai Egyesült Államok kormánya között a Budapesti Amerikai Nemzetközi Iskola jogállásáról szóló, 1998. november 30-i megállapodás, a harmadik pedig a magyar kormány és az amerikai kormány között a Magyar-Amerikai Oktatási Csereprogram Bizottság létrehozásáról szóló, 2007. március 8-án, Washingtonban aláírt egyezmény.

A portál ezért valótlannak nevezte a CEU rektora és az amerikai diplomaták állítását arról, hogy felsőoktatási ügyekben nem lehet kormányközi szerződést kötni. A jelenlegi "diplomáciai és szakmai egyeztetésre rálátó forrásra" hivatkozva hozzátették, hogy a magyar felsőoktatási törvény vonatkozó paragrafusa szerint föderális államok esetében tagállami megállapodásra is van lehetőség, ha a nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerésére nem a központi kormányzat jogosult.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére