Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Kijelenthetõ: durva baloldali véleménycenzúrát alkalmaz a Facebook

Forisek Ádám

2018.06.08. 12:00

A szombathelyi emlékmû vörös csillagát nemrég kereszt váltotta fel, amellyel kapcsolatban Székely János, a Szombathelyi egyházmegye vezetõje fejtette ki véleményét. Az írást letiltotta a Facebook, nem lehet megosztani, sem üzenetben elküldeni. Nem ez az elsõ eset, hogy a konzervatív, keresztény, jobboldali véleményeket a közösségi oldal letiltja.

A szombathelyi emlékmű vörös csillagát nemrég kereszt váltotta fel, amellyel kapcsolatban Székely János, a Szombathelyi egyházmegye vezetője fejtette ki véleményét. Az írást letiltotta a Facebook, nem lehet megosztani, sem üzenetben elküldeni. Nem ez az első eset, hogy a konzervatív, keresztény, jobboldali véleményeket a közösségi oldal letiltja.

Ismeretes, hogy a 2018-as év eddig nem sok jóval kecsegtetett Mark Zuckerberg, a Facebook vezérigazgatója számára. Áprilisban kétnapos kongresszusi meghallgatáson kellett részt vennie, miután bombaként robbant a hír, hogy illetéktelenek több mint kétmilliárd (!) Facebook-profilhoz férhettek hozzá a felhasználók tudta és engedélye nélkül.

Nyilvánvaló, hogy az adatok kiszolgáltatása önmagában is súlyos vétség, de a meghallgatás jó apropót biztosított arra, hogy többen is kérdőre vonják Zuckerberget: valóban politikailag semleges platformot biztosít a Facebook?

A kérdés jogos, hiszen már az adatkezelési botrány előtt is feltűnően gyakran cenzúrázta a techcég a konzervatív, jobboldali, keresztény oldalakat. Ted Cruz texasi szenátor példaként említette a Diamond and Silk nevű, Trump-párti oldalt, amelyet 1,2 millió ember követett, a Facebook mégis letiltotta, de a szenátor hangsúlyozta, hogy több tucat katolikus és életpárti oldal is ugyanerre a sorsra jutott.

Hasonló a helyzet magyar viszonylatban is, a 888 is megtapasztalhatta a cenzúrát, de említhetnénk Lázár János bécsi videóját is.

Nos, a vádakra Zuckerberg általában egyetlenegy, jól betanult választ ismételget:

Elkötelezettek vagyunk aziránt, hogy platformunk minden gondolatnak, minden elképzelésnek helyet biztosítson.”

Azonban Székely János példáját nézve úgy tűnik, hogy a helyzet nem sokat változott. Egészen pontosan mi is történt?

Nos, Brenner János boldoggá avatása során a szombathelyi, 1945-ös „felszabadulás” emlékére készült alkotáson a vörös csillagot keresztre cserélték, ám pár nap alatt el is távolították. A jelképcseréről a nyugat.hu portál írt részletesen, és olybá tűnik, az olvasóit olyannyira megosztotta egy egyszerű kereszt kihelyezése, hogy az Székely Jánost, az egyházmegye vezetőjét egy nyílt levél írására sarkallta.

Ebben a nyílt levélben Székely János többek között elismeri, hogy bár a katolikus egyháznak voltak sötét epizódjai a történelem során, ám ezekhez hozzárendeli levelében a megfelelő történelmi kontextust is.

Ha nem lett volna a keresztes háborúk kétségbeesett kísérlete, akkor valószínűleg a mohácsi vész és Magyarország iszlám megszállása kb. 200 évvel előbb történik meg, és akkor valószínűleg Magyarország ma már nem létezne”

– írja Székely János a keresztes háborúkról, de megjegyzi például Amerika felfedezésével és gyarmatosításával kapcsolatosan például azt, hogy a papok igen gyakran a bennszülött, indián lakosságot védték a hódítókkal szemben.

Szóval dióhéjban: nekimegy az egyházat érintő leggyakrabban ismételgetett kritikáknak, és ezekre ad egy józan, higgadt választ.

S ezt a választ úgy tűnik, a Facebook nem tűri meg az oldalán – szúrta ki a PestiSrácok. Ha meg akarjuk osztani az írást, azt az üzenetet kapjuk, hogy a közösségi oldal spamként kezeli:

De ami ennél is meghökkentőbb, hogy még üzenetben sem küldhetjük el senkinek az írás linkjét:

Hogy mi az, ami miatt ennyire kőkemény cenzúrát érdemel a szombathelyi püspök levele, az rejtély. Mindenesetre mi örömmel átvesszük ezt a funkciót a Facebooktól, és belinkeljük még egyszer:

ITT elérhető a teljes nyílt levél, osszátok egészséggel!

Az mindenesetre elgondolkodtató, hogy Zuckerberg vajon mennyire gondolta komolyan azt a kijelentését, hogy a platformja „minden gondolatnak helyet biztosít.” Lehet, hogy Nigel Farage-nak volt igaza, aki azt javasolta, törvényileg kötelezzék a közösségi oldalakat a szólásszabadság védelmére?

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére