Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Kémbotrány rontja tovább a német-török kapcsolatot

Bokor Gábor

2017.03.30. 18:58

Folytatódik a hetek óta tartó adok-kapok a két ország közt.
BERLIN, 18:58

Folytatódik a hetek óta tartó adok-kapok a két ország közt.

Thomas de Maizire német belügyminiszter szerint célzott provokáció része lehet a török hírszerző szolgálat azon listája, amely a tavalyi törökországi puccskísérletért felelősnek tartott Fethullah Gülen mozgalmának követői és támogatói közé sorolt németországi szervezetekről és személyéről készült.

Ugyan már régóta vannak jelek, de konkrét bizonyítékok nincsenek arról, hogy a török titkosszolgálat kémkedett Németországban a Gülen-féle mozgalom hívei vagy támogatói után. Amennyiben a gyanú megalapozottnak bizonyul, a török hírszerzés embereit kiutasítjuk az országból"

– fogalmazott a miniszter.

A politikus szerint nem elképzelhetetlen, hogy az egész ügy mögött valamilyen terv van, amivel csak tovább akarják ásni az amúgy sem rózsás török-német viszonyt.

Teljesen abszurd elképzelés, hogy a német szövetségi hírszerző szolgálat segítséget nyújt az törököknek ahhoz, hogy Németországban kémkedjen"

– mondta a politikus.

Több német lap arról cikkezett a héten, hogy a török hírszerzés vezetője februárban a müncheni nemzetközi biztonságpolitikai konferencián átadott a német kémek vezetőjének egy listát, amely több mint 300 emberről és 200-nál is több egyesületről tartalmaz adatokat, köztük lakcímeket, vezetékes telefonok és mobiltelefonok hívószámát, számos esetben pedig fényképeket is, amelyeket a németek szakértői szerint titokban készíthettek.

A törökök minden jel szerint azért osztották meg a Németországban tevékenykedő Gülen-hívekről a bizalmas információkat, hogy a németek segítsenek az adatgyűjtésben. A német belügyminiszter sajnálatosnak nevezte azt, hogy az egész ügy nyilvánosságra került.

A sajtóbeszámolók megnehezítik az esettel kapcsolatos nyomozati munkát, amely már huzamosabb ideje zajlik. Az viszont helyes lépés az érintett tartományi hatóságoktól, hogy figyelmeztetik a listán szereplő személyeket az ügyből fakadó esetleges veszélyekre"

– vélekedett a tárcavezető.

Özcan Mutlu zöldpárti parlamenti képviselő szerint az MIT nem naivitásból osztotta meg adatait a BND-vel. Véleménye szerint az egész ügy színtiszta provokáció. A szivárogtató német napilapok úgy tudják, hogy a török hírszerzés listáján német politikusok is szerepelnek, többek között Michelle Müntefering szociáldemokrata (SPD) Bundestag-képviselő, a parlament külügyi bizottságának tagja és a német-török parlamenti csoport vezetője, és a kereszténydemokrata (CDU) Emine Demirbüken-Wegner, aki korábban a berlini tartományi parlament képviselője és a párt elnökségi tagja volt.

Németországban él a legnagyobb határon túli török közösség, számuk körülbelül hárommillió főre tehető.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére