Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Kárpátalja a Felvidékre is számíthat a magyar oktatásért vívott harcában

Vincze Viktor Attila

2017.09.08. 11:58

A magyar nyelvû közép- és felsõfokú oktatást ellehetetleníteni szándékozó, diszkriminatív ukrán parlamenti döntést a kárpátaljai magyar érdekképviseleti szervek közös nyilatkozatban ítélték el, és Petro Porosenko ukrán elnökhöz fordultak azzal a kéréssel, hogy ne írja alá a kisebbségek megmaradását alapjaiban veszélyeztetõ törvényt. A kárpátaljai magyarokat sújtó nyelvkorlátozás eltörléséért indított mozgalomhoz a magyar kormány mellé a felvidéki magyarság több szervezete is felsorakozott.
BEREGSZÁSZ, 11:58

A magyar nyelvű közép- és felsőfokú oktatást ellehetetleníteni szándékozó, diszkriminatív ukrán parlamenti döntést a kárpátaljai magyar érdekképviseleti szervek közös nyilatkozatban ítélték el, és Petro Porosenko ukrán elnökhöz fordultak azzal a kéréssel, hogy ne írja alá a kisebbségek megmaradását alapjaiban veszélyeztető törvényt. A kárpátaljai magyarokat sújtó nyelvkorlátozás eltörléséért indított mozgalomhoz a magyar kormány mellé a felvidéki magyarság több szervezete is felsorakozott.

Az M1 Híradó értesülése szerint az ukrán elnök pártjából egyedül Brenzovics László képviselő szavazott nemmel, így nemzetközi segítségre és összefogásra van szükség az ukrajnai magyarokat sújtó törvény semmissé tételéhez.

A kárpátaljai magyarok tiltakozó nyilatkozatának megfogalmazói szerint:

A törvény az ország alkotmányát és nemzetközi vállalásait semmibe véve megfosztja a nemzetiségi kisebbségeket az anyanyelven való tanulás lehetőségétől, amivel létalapjukat szünteti meg. A magyar szervezetek ezért azt kérik Petro Porosenko ukrán elnöktől, hogy ne írja alá a kárpátaljai magyarok megmaradását alapjaiban veszélyeztető törvényt, azonban erre kevés esély lehet, mivel az államfő a jövő Ukrajnájához vezető kulcsnak nevezte az új törvényt."

Riskó Márta, a Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium tanára a hirado.hu-nak nyilatkozva azt mondta:

Személy szerint biztos vagyok abban, hogy a tiltakozás meghozza a gyümölcsét."

A magyar nyelv és irodalom tanár úgy hiszi, hogy a törvénymódosítás nem csupán magyar oldalon ütheti ki a biztosítékot. A jogszabály az Ukrajnában élő magyar és más kisebbségek számára jelenti a legnagyobb csapást, ezért pedig elkerülhetetlen a nemzetközi felháborodás.

Riskó Márta szerint a magyar nyelvű oktatás ilyen szintű korlátozása uniós szinten is elítélendő, hiszen az EU-ban élő kisebbségek kollektív jogaiba tipor bele az anyanyelv használatát korlátozó ukrán döntés.

Az ukrán kormánynak az Európai Unió határozott és egybehangzó tiltakozásával kell szembenéznie, ami végső soron megakadályozhatja a törvénymódosítás aláírását. A kárpátaljai közösség egyelőre megvárja az ukrán kormány reakcióját, és utána veszik fontolóra a polgári engedetlenség lehetséges formáit. Itt már nincs más út, mint a sarkunkra állni."

– mondta a tanár.

Ha Porosenko jelenlegi formájában írja alá a törvénymódosítást, még akkor is időbe telik, míg Kijevben kidolgoznak egy végrehajtási mechanizmust.

Ebben a helyzetben az időnyerésre kell koncentrálni, így elérhető lehet az, hogy a tanévet kezdő középiskolás diákok magyar nyelven folytathassák a tanulmányaikat, amíg megoldódik a jogszabály módosítása – tette hozzá Riskó Márta.

A Felvidék segítségére is számíthat Kárpátalja

A felvidek.hu összeállítása szerint a Felvidéki magyarság – az anyaországhoz hasonlóan – igyekszik minden támogatást megadni a nyelvkorlátozás feloldásáért kárpátaljai magyar küzdelemhez.

Varga Tibor, a Via Nova elnökhelyettese nagyon felháborítónak tartja, hogy egy ilyen törvényi korlátozás megszülethet, méghozzá egy Európai Unióba igyekvő országban.

A Via Novával kiállunk a kárpátaljai magyarság mellett, és tiltakozunk a jogtiprások ellen!”

– mondta Varga Tibor, aki még a törvény megszavazása előtt érdeklődött a kárpátaljai magyar tanároknál, településvezetőknél a témában, és erős aggodalmat tapasztalt, viszont még lehetett bizakodni, hogy mégsem megy át a javaslat.

Most az ukrán elnökön, Petro Porosenkón van a sor. Remélem bölcsebb lesz annál, minthogy aláírja ezt a magyar intézmények számára is erősen hátrányos törvényt, hisz az ezer sebből vérző Ukrajnának nem az fog segíteni, ha a nemzetiségek jogait csorbítják

– nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Varga Tibor, a Via Nova elnökhelyettese, a Szeretem az anyanyelvem nevű beiratkozási kampány koordinátora.

Amitől féltünk, bekövetkezett, ez a kárpátaljai magyar oktatás gyásznapja. Ilyen drákói intézkedés a Trianon óta nem volt!”

– fogalmazott Facebook-bejegyzésében Dupka György író, költő, a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet ügyvezető igazgatója, a Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közösségének elnöke.

Dobsa István a KMKSZ ISZ elnöke a Felvidék.ma-nak elmondta, az új oktatási törvény tervezete ugyan számos pozitív változást is tartalmaz, mint például a tanintézmények vezetőinek nagyobb hatáskörrel való rendelkeznének, vagy a felismerés, miszerint a lexikális tudás helyett a kompetenciai értékeket fejlesztő módszereket érdemes használni, a nyelvi megkötés miatt mégis elfogadhatatlan.

A KMKSZ Ifjúsági Szervezete mély szomorúsággal követte a Legfelső Tanács döntését és teljes mértékben tiltakozik a törvény elfogadása ellen!

Minden embernek alapvető joga, hogy a saját anyanyelvén tanulhasson. Szomorú, hogy a 21. században még mindig azért kell harcolnunk, hogy alapvető emberi jogainkat gyakorolhassuk.”

– nyilatkozta Dobsa István.

A törvényjavaslat hosszú, késő estébe nyúló vita után második olvasatban is elfogadásra került, így már csak az államelnök tudja megvétózni, amennyiben azt nem írja alá. Ezt kéri tőle a két kárpátaljai magyar párt és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség közös nyilatkozatban.

Petro Porosenko viszont néhány órával a szavazás után nyilatkozatában üdvözölte az új törvényt, így egyenlőre úgy tűnik, kevés az esélye annak, hogy meggondolja magát. Annak ellenére van ez így, hogy a törvény sérti az ország alkotmányát és semmibe veszi nemzetközi vállalásait, kisebbségeire nézve pedig erősen diszkriminatív, és alapjaiban veszélyezteti többek között a kárpátaljai magyarság létét.

 

MKP: Kiállunk a kárpátaljai magyarság alapvető jogai mellett

A Magyar Közösség Pártja határozottan elítéli az ukrán közoktatási törvény módosításával kialakult helyzetet. Minden nemzeti közösség alapvető joga az anyanyelven való művelődés. A közoktatási törvény e jogától fosztja meg az Ukrajnában kisebbségi sorban élő nemzeti közösségeket. Azzal, hogy iskoláinak jelentős részében az ukrán nyelv válik az oktatás nyelvévé, az amúgy is nehéz helyzetben lévő kárpátaljai magyarság számára ez a döntés életbevágó, alapjaiban rengeti meg jelenét és jövőjét egyaránt. Az anyanyelvű oktatás durva, drasztikus csorbítása a legrosszabb pártállami időket idézi. Aggodalmunk mellett szolidaritásunkat is kifejezzük, kiállunk a kárpátaljai magyarság alapvető jogai mellett.

 

Sztálinizmus újratöltve?

Az az érzésünk, hogy a legkeményebb sztálinizmus korszaka tért vissza egy magát demokratikusnak tituláló országba”

– nyilatkozta a Kárpátalja.ma-nak Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora.

Véleménye szerint az ukrán politikai elit a kisebbségeken akarja levezetni országa oroszoktól elszenvedett sérelmeit.

Miniszterelnökség: az ukrán lépés minden ígéretet megszeg

"Ukrajna a nemzetközi kötelezettségeiben és a magyar-ukrán alapszerződésben is vállalta, hogy tiszteletben tartja az alapvető emberi jogokat, a szabadságjogokat és a kisebbségi jogokat. A magyar-ukrán jószomszédság erősítése jegyében megvalósult legmagasabb szintű egyeztetéseken szintén vállalta Ukrajna, hogy a magyar közösség jogai nem szűkülnek. Az új oktatási törvény elfogadása mindezen ígéreteknek és vállalásoknak mond ellent."

Magyarország Kormánya határozottan kiáll a kárpátaljai magyarság mellett. A Magyar Kormány elvárja, hogy Ukrajna fontolja meg a törvény hatályba léptetését és módosítsa azt oly módon, hogy ne sérüljenek az országban élő nemzetiségek, köztük a magyarság jogai”

– áll a Miniszterelnökség közleményében.

A kedden elfogadott ukrán oktatási törvénymódosítás teljesen felszámolná a kárpátaljai közép- és felsőfokú magyar oktatást. Az új jogszabály szerint Ukrajnában az oktatás nyelve kizárólag az ukrán lesz, ennek értelmében csak az óvodában, az alapfokú és elemi iskolákban marad meg a magyar nyelvű oktatás. 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére