Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Itt a tökéletes éjszakai álcázás: a grafén képes elrejteni a katonák infravörös hõképét

Vincze Viktor Attila

2018.06.28. 12:18

Új fejezet kezdõdhet az éjszakai felderítõrendszerek és az álcázások között dúló harcban, mivel amerikai kutatók után már a Manchesteri Egyetem tudósai is kifejlesztettek egy olyan új, grafénalapú anyagot, amely bármilyen hõmérsékleti viszony esetén is tökéletesen képes arra, hogy elrejtse a tárgyak és élõlények hõképét.

A brit tudósoknak a Nano Lettersben megjelentetett kutatási összefoglalója szerint egy olyan vékony, könnyű és szabadon formázható grafénalapú anyagot hoztak létre, amely hideg és meleg hőmérsékleti viszonyok között is egyaránt képes adaptálódni a környezetéhez. 

A kutatók állítása szerint az új anyag a speciális tulajdonságainak köszönhetően kiválóan és kifejezetten alkalmas a katonai célokra történő hasznosításra. Elsősorban természetesen az éjjellátó készülékek infravörös hőképei előtti láthatatlan álcázás eszközeként lehet hasznos az új anyag. 

A grafénalapú éjszakai álca a tudósok szerint a könnyű súlya és a hajlíthatósága miatt nemcsak személyek álcázására alkalmazható, de ideális egészen nagy méretű eszközök, gépek hőképének az álcázására is. 

Az új grafénalapú anyag működési elvét az adja, hogy az elektromos vezető képességű anyagfelület megfelelő elektromos behatást alkalmazva nemcsak leállítani képes a felületén az infravörös sugárzás kibocsátását, de képes a kibocsátott hősugárzás szabályozására is. Ezzel egy olyan teljesen aktív, termikus felületű anyagot sikerült létrehozni, amely képes a teljes infravörös (IR) spektrumban a valós idejű elektromos vezérlésre.

A hivatalos és meglehetősen bonyolult tudományos leírás szerint a grafénalapú álcázó anyag az IR abszorpcióképességének és a többrétegű grafén emissziójának elektromodulációjára támaszkodik a nem volatilis ionos folyadékok reverzibilis interkalációján keresztül.

A britek június 27-ei bejelentését megelőzően június 20-án amerikai tudósok is előálltak egy hasonló, grafénalapú álcázóanyag kifejlesztésének a hírével. A wisconsini Madison Egyetem anyaga is kevesebb, mint egy milliméter széles – ami nagyjából 10 papírlap együttes vastagságának felel meg –, és a grafénlemezük is elnyeli az infravörös fény 94 százalékát, ami azt eredményezi, hogy az anyaguk alatti tárgyak is szinte teljesen láthatatlanok az infravörös érzékelők számára.

Nanoanyagokkal természetesen évtizedek óta folynak az álcázással, az infravörös hőképek kijátszásával összefüggő kísérletek – elsősorban katonai célú megrendelésre. A nem hivatalos hírek szerint az infravörös és hagyományos optikai célú álcázás kifejlesztésével kapcsolatos kísérletek a világ legnagyobb hadseregeiben – például az amerikaiban – is már a 2000-es évek eleje óta előrehaladott stádiumban vannak, tehát a harctéri teszteléseknél tartanak már. 

A grafén a félvezető, az érzékelő és a kijelző technológiák forradalmasítását ígérő mesterséges szénmolekulájú anyag, amely áttörést jelenthet az alapvető kvantumfizikai kutatásokban is. A szén nanocsövekhez hasonlóan a grafén is hihetetlenül erős: körülbelül 200-szor erősebb, mint a szerkezeti acél.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére