Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Íme a jövõ: elefántürülékbõl készül a papír

Tóth Dalma

2016.05.06. 18:38

A fenntartható jövõt szem elõtt tartó újabb vállalkozással ismerkedhetünk meg: elefántürülékbõl készítenek papírt.

Amíg az orrvadászokat csak az elefánt agyara érdekli, addig egy kenyai vállalkozó azzal törődik, hogy mi jön ki a világ legnagyobb szárazföldi állatának másik végéből.

Az 58 éves John Matano összegyűjti az elefántürüléket és papírt készít belőle. A kenyai vállalkozónak ezért fontos, hogy az elefántok életben maradjanak és egészséges, nagy adagokat ürítsenek. Nemrégiben írtunk arról, hogy az orvvadászat elképesztő méreteket öltött Kenyában. Ha ez így folytatódik, pár éven belül nem lehet majd vadon élő elefántokat látni.

Kapcsolódó cikkünk:

Az orvvadászoknak köszönhetően eltűnnek a vadon élő elefántok

Sokakat kiráz a hideg, ha azt hallják, hogy az elefánt végtermékéből papírt készítenek, de az ipar egyre inkább növekszik Kelet-Afrikában. A hivatalos adatok szerint már 17 cég érdekelt az üzletágban.

Az elefánt ürülékéből készített papír hasonló minőségű, mint az általunk jól ismert papírfajta. John Matano cége a Nampath Paper 42 embert foglalkoztat és éves szinten 23 000 dollár (körülbelül 6  millió) profitot hoz. A cég Mombasa tenger menti várostól 45 kilométerre fekszik és 36 négyzetkilométeren gyűjti a papírkészítés alapanyagát.

Az ötlet egy próba projektként indult még 1994-ben, utána kezdett bele Matano saját vállalkozásába.

Egy évvel korábban, 1993-ban egy állatvédelmi területet alapítottak az elefántok részére, valamint azért, hogy a helyi gazdákat se érje vadkár.

Korábban a farmereknek bele kellett nyugodniuk, hogy a kormányzat által fenntartott Shimba Hills Nemzeti Parkban élő elefántok átmentek a földjeikre és megették vagy elpusztították a termést. Ez komoly, néha halálos kimenetelű összecsapásokká fajult az emberek és az elefántok között.

Az ötlet eredetileg az volt, hogy a farmerek is részesülhetnének a turizmusból származó bevételből, hogy valamivel kárpótolni tudják őket az elszenvedett károkért.  A gazdák földjeik egy részét is feláldozták, hogy egy utat hozhassanak létre a nemzeti parkok között. A projekt vezetői arra bátorították a gazdákat, hogy az elefántokból próbáljanak meg további bevételre is szert tenni például azzal, hogy az állatok végtermékéből papírt készítenek

Mentsük meg a fákat

Matano szerint az elefánt ürülékéből papírt készíteni nem túl bonyolult és jó üzlet.

Az elefánt széklete tele van fűvel és más növényi rostokkal, amiket az állat emésztőrendszere nem tudott feldolgozni teljes egészében. Először ezeket az anyagokat kell kimosni az ürülékből. A mosást követően csak a tiszta rostok maradnak. Utána 4 órán keresztül főzik a rostokat, hogy biztosak legyenek benne, hogy megtisztították őket a szennyeződésektől. A papírkészítés folyamat innét kezdve pedig az általunk ismert papíréhoz hasonló.

Egy átlagos elefánt 250 kg táplálékot fogyaszt el egy nap. Ebből naponta körülbelül 50 kg trágya keletkezik, amiből 125 darab A4-es lapot lehet készíteni.”

– mondta John Matano.

A vállalkozó szerint a papír ára és a minősége is hasonló az megszokott lapokhoz, anélkül, hogy erdőket kellene kiirtanunk.

„Így megmenthetjük az őshonos fafajtákat attól, hogy kivágják őket”

– mondta a vállalkozó.

Matanonak már boltja is van Mombasaban, Nairobi fővárosában.

A vállalkozás megbízható, és ígéretes jövő előtt áll. Fontos, hogy az orrvadászat és az illegális fakitermelés megszűnjön, amihez a mi cégünk is hozzájárul."

- mondta John.

A kormányzat által üzemeltetett Kenyai Vadvilág Szolgálat azt nyilatkozta, hogy az elefántürülékre épülő ipar nagy mértékben hozzájárul ahhoz, hogy a maradék 7000 fős elefántpopulációt megőrizzék és csökkenteni tudják az illegális fakitermelést.

A vállalkozás már 500 helyi embernek segített kiemelkedni a mélyszegénységből. A papír nem bűzlik, ráadásul az alapanyag soha sem fogy el.

(BBC)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére