Ilyen az, amikor kiborul a #MeToo-bili
2018. február 5. 14:00
Akkorát ment az erőszakellenes és férfigyűlölő kampány Norvégiában, hogy a skandináv országban egy nőkből álló koalíció veszi át a hatalmat, természetesen az egyenjogúság nevében.
Tavaly ősszel indult világ körüli turnéra a MeToo-kampány, melynek keretében nők nyilvánosan is beszámoltak arról, hogy szexuális zaklatás vagy erőszak áldozatai voltak. Az egész Harvey Weinstein amerikai producerrel indult, aki szinte az összes útjába kerülő nővel erőszakoskodott.
Norvégiába is begyűrűzött a botrány, ami igencsak megtépázta a politikai viszonyokat. Ráadásul arról az országról beszélünk, ahol a női egyenjogúság lassan már mindennél fontosabb.
A Politico szerint több norvég párt vezetéséből is felálltak a férfiak a #MeToo miatt, ami komoly válságot okozott.
Nagyon fontos, hogy megtisztítsuk a pártokat és a parlamentet"
– fogalmazott Mathilde Tybring-Gjedde, aki 25 éve norvég parlamenti képviselő.
- A norvég lavina az 51 éves Trond Giskével kezdődött, aki a Norvég Munkáspárt helyettes vezetője volt, hosszú politikai karrierje során több miniszteri pozíciót is betöltött. A politikusnak azután kellett távoznia, hogy egy fiatal nő kitálalt arról, hogyan is viselkedett vele a férfi.
- Kristian Tonning Riisének is mennie kellett, holott nemrég választották meg a 29 éves politikust parlamenti képviselőnek. Róla az derült ki, hogy a fiatal női párttársainak részegen szexuális ajánlatokat tett.
- Ulf Leirstein, a Progresszív Párt képviselője azért mondott le, mert kiderült róla, hogy évekkel ezelőtt pornográf képeket küldött fiataloknak.
A politikusokat általában a nevüket nem vállaló személyek mártották be és a gyors és mindent elsöprő hírverés miatt a politikusok inkább bocsánatot kértek és lemondtak, hogy elkerüljék a még nagyobb botrányt, a brüsszeli portál megjegyzi, hogy a lemondás nem jelenti azt, hogy bármi rosszat tettek volna.
A norvég törvények szerint ezek a képviselők továbbra is bejárhatnak a parlamentbe és szavazhatnak, hiszen a skandináv ország törvényei szerint nem lehet lemondani a képviselőségről.
Vannak az egyenlők és vannak az egyenlőbbek
Norvégia gyakran úgy hivatkozik magára mint a legliberálisabb ország, ahol mindenki egyenlő. Az utóbbi évek tendenciája és a statisztikák azonban nem ezt mutatják, hanem azt, hogy a nők átvették a hatalmat és mindenhonnan igyekszenek kiszorítani a férfiakat. Norvégiát jelenleg egy három pártból álló koalíció irányítja, melyeknek élén kivétel nélkül nő áll. A miniszterelnökön kívül a másik két legfontosabb miniszteri pozíciót is nők viselik, a külügyi és a pénzügyi vezető is nő.
Norvégia volt az első skandináv ország, ahol kvótát vezettek be a cégeknél, hogy a munkavállalók és a vezetők legalább negyven százaléka nő legyen. Természetesen ez fordított esetben nem fontos, ezért a tipikusan női szakmákban több mint kilencvenszázalékos a nők aránya.
A MeToo kellett ahhoz, hogy rájöjjünk, nagyon nem vagyunk egyenlőek"
– mondta a Vart Land norvég lap politikai szerkesztője, Berit Aalborg, aki szerint a botrányok azért szóltak akkorát, mert a nők nem érezték magukat elnyomva és bátran el merték mondani az őket ért sérelmeket.
A feltételezések szerint még messze nem ért véget a botránysorozat, hiszen még tucatnyian jöhetnek elő az őket ért sérelmekkel, ami tovább tizedelheti a norvég politikai élet férfiállományát. A MeToo-kampány során azt már biztosan elérték, hogy a Munkáspárt bejelentette: a pártrendezvényeken többé nem szolgálnak fel alkoholt, hiszen több zaklatás is azután történt, hogy egyesek részegre itták magukat.
OLVASTAD MÁR?
Egy nő vezette a meccset, ezért inkább az iráni tévé nem közvetítette
Az iráni köztévé nem közvetítette a Bayern München-Augsburg pénteki meccsét, mert egy nő vezette a mérkőzést.
Trump vétózni fog, ha a bevándorláspártiak elutasítják a rendkívüli állapotot
Az amerikai elnök a déli határra építendő fal miatt vezette be az intézkedést.
Az amerikai Fox News szerint a magyar gyermekekről szóló akcióterv Amerikának is példa
A Fox News az egyik leghíresebb és legnépszerűbb amerikai televízió, ennek egyik legnagyobb sztárja és műsorvezetője, Tucker Carlson hívta meg Szijjártó Pétert esti műsorába, ahol egy beszélgetés keretében ismertette a magyar külügyminiszter a kormány családvédelmi terveit, melyet Carlson érdeklődve és elismerve hallgatott meg és méltányolt, példaként állítva be hazánkat az Egyesül Államoknak.
Nem tetszik a brit kormánynak, hogy a Bank of England egy fehér embert tenne az új 50 fontosra
Végleges döntés még nem született az ügyben.
Öt késes támadás történt Németországban az éjszaka
Szombat éjszaka és vasárnap virradóra Frankfurban, Kölben, Nürnbergben, Lingenben és Mülheim an der Ruhrban is késelés történt - írja a Focus.
Orbán Viktor családvédelmi intézkedéseit méltatta a cseh miniszterelnök
A demográfiai problémák megoldása, a népességnövekedés irányába tett figyelemre méltó és pozitív lépésnek minősítette a magyar kormány közelmúltban bejelentett családpolitikai intézkedéseit Andrej Babis cseh miniszterelnök, az ANO mozgalom elnöke vasárnap Prágában mozgalma tisztújító közgyűlésén elmondott beszédében.
A francia rendőrség ezrével tartóztatja le a sárgamellényes tüntetőket
A francia belügyminiszter által közölt friss adatok alapján a hatóságok eddig 8400 sárgamellényes tüntetőt tartóztattak le az elmúlt három hónapban.
Obama emberének orosz kapcsolatait vizsgálja a Szenátus
Ilyen az, amikor visszanyal a fagyi.