Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Így csinál politikát az RTL Híradó 1.

888.hu

2017.07.28. 16:58

Hétrõl hétre górcsõ alá vesszük az RTL Híradó belpolitikai rovatát. Célunk nem más, mint hogy rámutassunk: az RTL Klub is politikát csinál, a hírszelekció és a hangsúlyok révén maga is segíteni kívánja az ellenzéki narratívák napirenden tartását. Azt feltételezzük, hogy elsõsorban a kudarcok, semmint a sikerek határozzák meg az RTL Klub híradójának szerkesztési elveit.

Az első vizsgált héten a hekker ügyének tulajdonítottak kifejezett fontosságot: a hekkert a rendszerellenes lázadás szimbólumává igyekeztek tenni.

A héten az RTL Klub minden egyes nap kiemelt figyelmet szentelt az online bérleteknek. Az érdeklődés azonban nem mondható az objektivitásnak teljes mértékben alárendeltnek, mert a vizsgált időszakban mindössze egyetlen alkalommal beszéltek az ügy egyéb aspektusairól. Szerdáig kizárólag a naiv és tehetséges, ugyanakkor megfélemlített fiatal ügyéről volt szó, valamint a BKK-ról. A fejlesztőcég neve (T-Systems), amely eredetileg a feljelentést tette a hekker ellen, egyáltalán nem kapott olyan fókuszt, mint a pusztán megrendelői helyzetben lévő BKK. A néző azt láthatta, hogy van egy gonosz közlekedési vállalat, amely a hozzá érkező jóindulatú információt azonnal és kegyetlenül megtoroltatja a rendőrséggel. A belpolitikai hírcsokor élén napi folytatásokban szinte szappanoperává váló történetben csak a lecsengés környékén, azaz e hét szerdán jelent meg először, hogy az addig kizárólag pozitív színben feltüntetett fiatal is hibázott – például azzal, hogy a nyilvánossághoz, a sajtóhoz fordult. Amikor a csatorna megszólaltatta Frész Ferenc kiberbiztonsági szakértőt, akkor tudhatta meg az RTL nézője, hogy az addig „etikus hekkerként” megismert ismeretlen fiatal egyébként akkor lett volna igazán etikus, ha előre jelzi az üzemeltetőknek vagy a BKK-nak, hogy milyen kísérletet fog elvégezni a rendszeren. Az ügyet lezáró Tarlós-sajtótájékoztatót is úgy pozicionálták, mintha a főpolgármester semmilyen tanulságot sem vont volna le a több mint egy hétig tartó ügyből. Így a nézők azt sem tudhatták meg a címadásokból, hogy a programfejlesztő T-Systems kapcsán milyen bírálatot és elvárást fogalmazott meg a városvezető.

A miniszterelnök is kitüntetettebb figyelemben részesült a vizsgált héten a tusnádfürdői beszéd révén, illetve az osztrák kancellár csütörtöki megszólalása kapcsán. Az RTL a szombati beszéd közben történt incidenst – a tiltakozó lány esetét – is úgy igyekezett bemutatni, hogy a jobboldali erdélyi közönség indulatos és erőszakos, ugyanakkor néhány nappal később a lány haját ténylegesen megrángató fotósról pusztán 25 rövid másodpercben tudatták, hogy többet nem fogja alkalmazni a Szijjártó Péter vezette minisztérium. Az eset megtörténtére és a megbocsátó lányra fókuszáltak, de a következményt, tehát azt, hogy a hajtépőnek nem ad újabb munkát az állam, már csak felületesen mutatták be: a szombati 135 és a vasárnapi 170 másodperccel szemben négy nappal később mindössze 25 másodpercet ért a következmény, azaz a kormány részéről érkező válasz.

A hétvégén a beszéd ismertetésén kívül az RTL külön anyagot készített arról, hogy a miniszterelnök egyes szám első személyben beszél, de amögött valójában parlamenti szavazások és törvények állnak. Ezt archív bejátszásokkal érzékeltették, és Kunhalmi Ágnes (MSZP) nyilatkozatával súlyosbították, mely azt sugallta, hogy a miniszterelnök egyfelől nem mond igazat, másfelől pedig személyi kultuszt épít.

Csütörtökön pedig az osztrák kancellár tavaly nyári budapesti látogatásakor tartott közös sajtótájékoztatóról játszottak be archív felvételt, ahol Orbán Viktor arról beszélt, hogy „új fejezetet nyitottunk” az osztrák-magyar kapcsolatokban, azonban a narrátor úgy fogalmazott, hogy a „barátság nem tartott sokáig”. A hangsúly a szembeforduláson volt, mintha konfliktusba kerültünk volna az egyik szomszédunkkal. Semmilyen egyéb magyarázat nem hangzott el, hogy a pontosan egy éve itt járt osztrák kancellár egy év alatt miért is változtatta meg véleményét, de a csatorna azt is elhallgatta, hogy akkor is pontosan ugyanilyen határozott volt a kormányfő álláspontja a migránskérdésben. Az RTL hallgatott arról is, hogy idén október 15-én Ausztriában választások lesznek, így Christian Kern megszólalása csupán kampánymegszólalás.

Természetesen ezúttal is találkozhatott a néző Matolcsy Györggyel vagy Mészáros Lőrinccel, de nem láttunk utalást arra, hogy a bécsi rendőrség közleménye nyomán kisebb pánik volt az osztrák fővárosban, mert egy ideig úgy hitték, hogy két arab férfi robbantani akart a bécsi metrón. De ez RTL nézője nem találkozhatott kiemelt helyen a jelenleg folyó úszó-vb-vel sem, ugyanis az csupán a szokványos sporthíreket taglaló szakaszban, a híradó végén kapott helyet.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére