Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Így állhat fel a negyedik Orbán-kormány

Nagy Gábor

2018.05.09. 18:40

A minisztériumok felsorolásáról és az ehhez kapcsolódó törvények módosításáról szóló javaslatból kiderül: tíz minisztériummal alakulhat meg az új kormány. A törvényjavaslatról pénteken szavazhatnak az Országgyûlésben.

A minisztériumok felsorolásáról és az ehhez kapcsolódó törvények módosításáról szóló javaslatból kiderül: tíz minisztériummal alakulhat meg az új kormány. A törvényjavaslatról pénteken szavazhatnak az Országgyűlésben.

Az előterjesztés alapján a következő tárcák lesznek:

  • Agrárminisztérium,
  • Belügyminisztérium,
  • Emberi Erőforrások Minisztériuma,
  • Honvédelmi Minisztérium,
  • Igazságügyi Minisztérium,
  • Innovációs és Technológiai Minisztérium,
  • Külgazdasági és Külügyminisztérium,
  • Miniszterelnöki Kabinetiroda,
  • Miniszterelnökség,
  • Pénzügyminisztérium.

A harmadik Orbán-kormány is tíz tárcával működött. A minisztériumok, a miniszterek részletes feladat- és hatáskörét a kormányfő fogja megállapítani – kormányrendelet alapján.

Az Országgyűlés honlapján is megtalálható törvényjavaslat rögzíti: a Miniszterelnöki Kabinetiroda a miniszterelnök politikai munkaszervezeteként, a Miniszterelnöki Kormányiroda pedig a kormányzati igazgatási munkaszervezetként fog működni. A közigazgatási államtitkár által vezetett kormányiroda önálló költségvetési fejezettel rendelkező, különös hatáskörű központi államigazgatási szervnek minősül majd, amelyet a kormányfő közvetlenül fog irányítani.

Az előterjesztés a kormányzati szerkezetről azt írja: a kormányzati tevékenység irányítását a miniszterelnök végzi. Ennek keretében megszűnik a kormányzati tevékenység összehangolásáért való külön miniszteri felelősség, az e körbe tartozó feladatok a továbbiakban megoszlanak az angolszász mintára létrejövő kormányzati központ szervei között. A kormányzati központ része a Miniszterelnöki Kabinetiroda, a Miniszterelnökség és a Miniszterelnöki Kormányiroda.

A benyújtók – Orbán Viktor, Semjén Zsolt, Rogán Antal, Gulyás Gergely, Kocsis Máté – hangsúlyozták, hogy hatékony és gyors reagálású kormányra van szükség, mert a világban percek alatt olyan változások mennek végbe, melyek „mindannyiunk életét érintik”. Vannak ilyen kihívások a biztonság területén és a gazdasági életben is, ezért a kormányzati struktúrában kiemelt szerepet kapnak a nemzetbiztonsági kérdések, valamint az újítás és az innováció – szerepel a törvényjavaslatban.

Szétválik az állami vagyon kezeléséért és a fejlesztésekért viselt kormányzati felelősség, létrejön az Innovációs és Technológiai Minisztérium. A gazdasági életben ugyanakkor nagy jelentőséggel bír a pénzügyi stabilitás és a megbízhatóság, ezt a szempontot a kormányzati struktúrában a pénzügypolitikáért és a költségvetési tervezésért felelős Pénzügyminisztérium képviseli majd – derül ki a javaslatból.

A törvényjavaslat arra is kitér, hogy a tárca nélküli miniszterek – akikből több is lesz az új kormányban – részletes feladat- és hatáskörét kormányrendelet állapítja majd meg, tevékenységüket pedig minisztérium vagy a Miniszterelnöki Kormányiroda segíti.

Egy másik rendelkezésben biztosítanák, hogy a honvédelmi miniszter a honvédség irányítására, a rendvédelmi szervet irányító miniszter pedig a rendvédelmi szervek irányítására az általa vezetett minisztériumban olyan szervezeti egységet is létesíthessen, amelynek vezetésére hivatásos szolgálati jogviszonyban álló, a minisztériumba vezényelt személy nevezhető ki. Õt a miniszter javaslatára a miniszterelnök nevezné ki és mentené fel.

Megvédjük a határainkat, a kerítés állni fog, ha szükséges, erősítjük, bővítjük. Ugyanakkor dolgozunk azon, hogy a mindennapok biztonsága tovább erősödjön"

- áll a tervezetben.

Az indítványról – a parlament honlapján elérhető napirendi javaslat alapján – várhatóan pénteken szavaz az Országgyűlés.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére