Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Hülyék 2018: Fekete-Gyõr visszalépett

888.hu

2018.04.02. 16:30

Visszalépett az indulástól Fekete-Gyõr András, a Momentum Mozgalom elnöke. Budapest 1-es választókerülete lehet az egyik elsõ, ahol eldõl, hogy ki lesz a Soros-jelölt. Az MSZP-P - és egyelõre az LMP, valamint a Jobbik - közben dörzsölheti a markát, ugyanis a kis pártok kiesésével a körzetbõl mindenképpen töredékszavazatokra számíthat.
Orbán Viktor március 15-én elmondta, hogy az egyéni választókerületekben arra számít, hogy végül egy jelölt áll majd szembe az Fidesz-KNDP-s jelölttel, ez az egy jelölt pedig Soros jelöltje lesz.

Azt már megszokhattuk, hogy Juhász Péternek nagyobb a füstje, mint a lángja. Korábban is hatalmas hanggal ugrott bele jelöltségbe, ugyanis szerinte ő az esélyes a körzet megnyerésére. Azután jött egy csúnya bántalmazási botrány és a Gulyás Márton-féle Közös Ország Mozgalom, amely kiderítette, hogy Juhásznak esélye sincs.

Fekete-Győr András, a Momentum Mozgalom vezetője hétfőn jelentette be Facebookon, hogy végül ő is visszalép. FeGyőr egy Medián-kutatásra hivatkozott, amelyet nyilvánosságra is hozott. Ebből a "választani tudó" szavazók ilyen arányban voksolnának a különböző ellenzéki indulások esetén:

(Ha V. Naszály a balos induló)

  • V. Naszály Márta (MSZP-P): 40
  • Losonczy Pál (Jobbik): 14
  • Hollik István (Fidesz-KDNP): 46

(Ha Csárdi a balos induló)

  • Csárdi Antal (LMP): 40
  • Losonczy Pál (Jobbik): 12
  • Hollik István (Fidesz-KDNP): 48

(Ha Fegyőr a balos induló)

  • Fekete-Győr András (Momentum): 37
  • Losonczy Pál (Jobbik): 15
  • Hollik István (Fidesz-KDNP): 48

Az jól látszik, hogy Hollik István elég jól áll a kerületben, szinte bármilyen ellenfél ellen a szavazatok közel felére számíthatna, így ha csak egy Soros-jelölt ellen kell helytállnia, még akkor is reális esélye van a győzelemre.

Versenyben van Csárdi Antal is. Az LMP-s politikus visszalépése esetén szinte biztosan bukná a képviselői helyet, ugyanis a párt országos listáján a 18. helyen szerepel. Az LMP nem nagyon számíthat egyéni vk-ban megnyert mandátumra és a támogatottsága nagyjából az 5-10 százalékos tartományban van, ezért –a választási rendszer sajátosságai miatt – körülbelül ennyien kerülhetnek be a parlamentbe. Egyébként Csárdi szép számú töredékszavazatot vihet ebből a kerületből a pártjának, tehát érdemes indulnia.

V. Naszály a 19. helyen áll a saját pártjának (MSZP-Párbeszéd) listáján, így hasonló a szitu: ha el sem indul, tuti, hogy nem lesz képviselő. Viszont Csárdihoz hasonlóan sok töredékszavazatot tud elhozni, ezért az ő pártjának is érdekében áll, hogy rajta maradjon a szavazólapon.

Az egyéni választókerületekben az egyéni jelöltekre leadott szavazatokból töredékszavazatok is keletkeznek – győztes- és vesztes-kompenzáció. Töredékszavazatnak minősülnek az azon egyéni képviselőjelöltekre leadott szavazatok, amelyekkel végül nem szereztek mandátumot az adott kerületben (vesztes-kompenzáció), illetve a mandátumot szerzett képviselőjelölt és a másodiknak végzett jelölt közötti szavazatkülönbség eggyel csökkentett értéke (győztes-kompenzáció).

A lényeg: ha ebben a választókerületben csupán egyetlen Soros-jelölt megy szembe Hollik Istvánnal, akkor is reális esélye van behúzni a győzelmet. Eközben az Együtt és a Momentum fontos töredékszavazatoktól esik el – amelyeket egyébként csak akkor kapna meg, ha a listás eredményük átlépné az 5 százalékot.

Mindent egybevetve FeGyőr visszalépése nem oldotta meg az ellenzéki dilemmát, a nagyobb pártok pedig a nevethetnek a markukba.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére