Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Hatalmas lehetõség elõtt Ciprus

Nagy Gábor

2016.11.07. 08:28

Történelmi párbeszéd kezdõdhet hétfõn a svájci Mont Pelerinben. November 11-ig a nemzetközileg el nem ismert Észak-ciprusi Török Köztársaság elnöke és az uniós tag Ciprus elnöke tárgyal az ország újraegyesítésérõl.
MONT PELERIN, 08:28

Történelmi párbeszéd kezdődhet hétfőn a svájci Mont Pelerinben. November 11-ig a nemzetközileg el nem ismert Észak-ciprusi Török Köztársaság elnöke, és az uniós tag Ciprus elnöke tárgyal az ország újraegyesítéséről.

Diplomaták szerint áttörés lehet a héten kezdődő megbeszélésen – írja a Népszava. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár különmegbízottja, a norvég Bareth Eide a múlt heti sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott: "tovább jutottunk, mint valaha bármikor", és közölte azt is, hogy a svájci találkozó legfontosabb témája nagy valószínűséggel az lesz, hogy hol húzódjon majd az új határ. Eide kifejtette azt is, hogy a békemegállapodás a két fél között még biztos nem fog megszületni, de ha folytatódnak a komoly tárgyalások, akkor abban is komoly előrelépés történhetne.

A cél egyértelmű: államszövetséget akarnak létrehozni, amelynek mind a török, mind pedig a görög rész is tagja lenne. Van azonban egy kiemelkedő probléma a többi mellett: Ciprus "török felén" 35 ezer katona állomásozik olyan  területeken, amiket a határmódosítás miatt át kellene adni a görög félnek.

A szigetet többször próbálták már egyesíteni, ám a folyamat mindig megbotlott. 2004-ben például egy lehetséges konföderációról tartottak népszavazást a sziget mindkét részén, és míg a törökök igent mondtak a tervezetre, addig a görögök elutasították azt. 11 évvel később ismét referendumot tartottak Cipruson, melynek török része igent mondott az egyesítésre, a görög ciprióták azonban elutasították a kezdeményezést.

Szakértők szerint most azért lehet esély ismét az egységes Ciprus létrehozására, mert tavaly áprilisban Mustafa Akincit választották meg az Észak-ciprusi Török Köztársaság elnökévé, aki hajlik az egység létrehozására. Akinci régóta aktív a közéletben, az 1975-ös okkupációt követően például többször együttműködött a görög politikusokkal, 2003-ban pedig megalapította a Béke és Demokrácia nevű mozgalmat, melynek célja a sziget újraegyesítése.

A sziget északi felének a sorsa azonban nem az elnökön, hanem sokkal inkább Ankarán múlik. Recep Tayyip Erdogan az elmúlt időszakban nem nézte jó szemmel az egységesítési folyamatokat, ám hogy az Európai Unióval ismét tárgyaló pozícióba kerüljön a vízumkényszer eltörlése kapcsán, lehet nem fogja elgáncsolni Akinci tervét.

Az egységesítés mellett gazdasági érvek is vannak. Kutatók a sziget keleti partjánál jelentős gázkészletet fedeztek fel, melynek értéke elérheti a 650 milliárd dollárt. Ebből mindkét fél részesülhetne. De jót tenne a turizmusnak is az egységes Ciprus létrejötte, hiszen a látogatók jóval könnyebben fedezhetnék fel a sziget török részét.

Végül geopolitikai szempontból is fontos lenne egy egységes Ciprus létrejötte.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére