Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Ha piacpárti vagy, akkor kicsinál a piac

888.hu

2016.03.01. 16:18

A republikánus vagy a demokrata jelölt gyõzelmével jár jobban a gazdaság?

A mai napon minden eldőlhet az amerikai elnökválasztás kapcsán. A szuperkedden 11 államban döntenek a szavazók arról, hogy ki legyen a két nagy párt elnökjelöltje. Az ilyen hírek kapcsán mindig izgalmas, hogy hogyan reagál a gazdaság minderre.

Az esélyek kiegyenlítettek és még nem látható előre, hogy a republikánusok vagy a demokraták jelöltje lesz-e a befutó. Az azonban biztos, hogy november 8-án eldől, hogy ki lesz az Egyesült Államok következő elnöke.

A szakemberek között széles körben elterjedt nézet, hogy a republikánusok liberálisabb hozzáállása kedvezőbb körülményeket teremt a gazdaság számára. Ennek hatására a tőzsdei árfolyamok is emelkednek. Ez a vélekedés most megdőlt egy kutatásnak köszönhetően.

Az USA részvénytőzsdéinek árfolyam-alakulását az S&P árfolyamindex alapján 1928-tól napjainkig figyelemmel kísérő vizsgálat azt mutatta ki, hogy a republikánus kormányok idején gyengébben alakultak az árfolyamok. Négy republikánus elnöki időszak végére árfolyamcsökkenés következett be. Demokrata elnökök idején ez mindössze egyszer fordult elő.

A demokrata kormányok alatt a tőzsdei árfolyamok évente átlagosan 10 százalékkal emelkedtek. A republikánus elnökök esetében ez az érték 1,8 százalék körül alakult.

Ez a trend a második világháború végétől napjainkig tartó időszakban is egyértelműen kirajzolódik. A demokrata elnökök alatt a részvényárfolyamok 11,4 százalékkal, míg a republikánus kurzusok idején csupán 4,8 százalékkal nőttek.

A demokraták hagyományosan baloldalibb, osztogatóbb gazdaságpolitikát képviselnek. A republikánusok általában adócsökkentéssel és az állami kiadások lefaragásával kampányolnak, ezáltal sokkal piacpártibbak.

Ennek ellenére a piacok kedvezőbben reagálnak a demokrata jelöltek győzelmére.

A szűkösebbé váló likviditási körülmények és a csökkenő inflációs várakozások továbbra is megakadályozzák a Fedet abban,hogy megemelje a kamatlábat. Egyes jelekből arra is lehet következtetni, hogy a bankokra a jövőben tartós szabályozói nyomás fog nehezedni. A továbbiakban a pénzügypolitikának lesz némi lehetősége arra, hogy infrastrukturális és védelmi beruházások révén támogassa a növekedést, amely érdekes befektetési lehetőségeket kínálhat – mondta Al-Hilal István, a Fidelity International Magyarország egyik vezetője.

(Fidelity International)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére