Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

G7: az USA még mindig nem kért bocsánatot

Tóth Dalma

2016.04.11. 14:45

A hétvégén kezdetét vette a G7-es csúcstalálkozó. Hétfõn a Japánt ért atomtámadásról emlékeztek meg a diplomaták. Nyilatkozat is született a nukleáris fegyverkezés kapcsán.

Tegnap érkeztek Hirosimába a G7-es találkozó résztvevői, hogy olyan témákról tárgyaljanak, mint Szíria, Líbia, nemzetközi terrorizmus, az Iszlám Állam dzsihadista szervezet, de természetesen szóba került Észak-Korea, az ázsiai regionális kérdések, a tengeri hajózás biztonsága és a globális fenyegetések is.

Az Egyesült Királyságot Philip Hammond, Franciaországot  Jean-Marc Ayrault, Németországot  Frank-Walter Steinmeier, Olaszországot Paolo Gentiloni, Kanadát illetve Stéphane Dion, az Európai Uniót Federica Mogherini  kül- és biztonságpolitikai főképviselő, az Egyesült Államokat pedig John Kerry reprezentálja.

Az amerikai külügyminiszter az Egyesült Államok legmagasabb rangú tisztségviselője, aki valaha ellátogatott a japán városba.A helyszín nem véletlen. Tokió a nukleáris lefegyverzésre kívánja felhívni a világ figyelmét.„Ebből az alkalomból szeretnék egy erőteljes üzenetet közvetíteni egy békés, nukleáris fegyverektől mentes világról”  - mondta Kisida Fumio, japán külügyminisztere.

Tegnap több tucatnyian tüntettek Hirosimában Abe Sindzó japán miniszterelnök vitatott nukleáris politikája ellen. A szakszervezetek képviselői mellett egyetemi hallgatók és a hirosimai atomtámadás túlélői, illetve áldozatainak rokonai jelentek meg a demonstráción.

A diplomaták hétfőn felkeresték az atomcsapás áldozatainak emlékművét. Az USA a második világháború óta nem kért bocsánatot Japántól, az atombombák ledobása miatt, sokan azt várták, hogy a jég most meg fog törni.

Az Egyesült Államok 1945 augusztusában atombombát dobott Hirosimára, amelynek következtében 140 000 ember vesztette életét. Három nappal később a második atombombát Nagaszakira dobták, amely 70 000 ember halálát okozta.

A diplomaták először a Béke Emlékparkban vették részt koszorúzáson, majd  az Atombomba Dómhoz sétáltak. A dóm az egyetlen fennmaradt épületszerkezet, amely az atombomba robbanásának epicentrumában épségben maradt. Korábban meglátogatták a Béke Múzeumot is, ahol a támadás pusztító hatásairól tekintettek meg egy kiállítást.

A G7 résztvevői kiadtak egy nyilatkozatot „Hirosima Declaration” néven.

„Megerősítettük azt az elköteleződésünket, hogy egy mindenki számára biztonságos világért fáradozunk , úgy, hogy megteremtjük a feltételeket egy nukleáris fegyverek nélküli világhoz, miközben biztosítjuk a nemzetközi stabilitást. Ezt még nehezebbé teszi a többi régióban tapasztalható romló biztonsági környezet, mint például Szíriában, Ukrajnában, vagy az Észak-Korea által ismétlődő provokációk.„

Észak-Korea szombaton jelentette be, hogy sikerült kifejleszteniük egy olyan interkontinentális rakétát, amellyel végső atomcsapást mérhetnek az Egyesült Államokra. 

(Bangkokpost; CNN)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére