Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Felpörögtek az események Szíriában

Bokor Gábor

2017.05.11. 18:58

A stratégiailag kulcsfontosságú Tabka-gát visszafoglalásával új erõre kaphat az Iszlám Állam elleni koalíció, és akár megkezdõdhet a terrorszervezet teljes kiszorítása a polgárháborúban fulladozó országból. Azonban van pár kisebb bökkenõ.
DAMASZKUSZ, 18:58

A stratégiailag kulcsfontosságú Tabka-gát visszafoglalásával új erőre kaphat az Iszlám Állam elleni koalíció, és akár megkezdődhet a terrorszervezet teljes kiszorítása a polgárháborúban fulladozó országból. Azonban van pár kisebb bökkenő.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár az Angela Merkellel tartott csütörtöki megbeszélése után kifejtette, hogy a szervezet közvetlenül nem vesz részt az Iszlám Állam nevű dzsihádista szervezet elleni hadműveletekben Szíriában és Irakban.

Még ha az észak-atlanti szervezet be is lépne az amerikai vezetésű koalícióba, szerepe nem változik, a NATO nem vesz részt a harci cselekményekben Szíriában és Irakban. Továbbra is csak támogatást nyújt a harcoló egységeknek, illetve kiképezi azokat"

– fogalmazott Stoltenberg.

Angela Merkel a sajtótájékoztatón kitért arra, hogy a szövetség szerepével kapcsolatos álláspontról majd csak a két hét múlva esedékes csúcstalálkozón dönthetnek Brüsszelben.

Továbbra sem képes eldönteni a szervezet, hogy hivatalosan is részese legyen-e az amerikai koalíciónak, ami eddig képtelen volt stabilizálni a helyzetet Szíriában és Irakban, sőt tovább rontott a helyzeten.

A NATO a hét éve tartó polgárháborúban mindössze drónokkal és felderítőgépekkel segíti a koalíciós erőket. Míg Szíriában csak az Asszád elleni lázadócsoportokat támogatták, addig Irakban a kormány csapatait képezték tovább.

Németország nem fogja kibővíteni a koalícióban végzett tevékenységét. Ez akkor is így lesz, ha esetleg a brüsszeli csúcson döntés születik a részvételről a harci feladatokban"

– válaszolt Merkel arra a kérdésre, hogy Németország fontolgatja-e, hogy komolyabb szerepet vállaljon az Iszlám Állam elleni harcokban.

A politikus elismerte, hogy a terrorizmus folyamatosan fenyegeti Európát, valamint kijelentette, hogy Németország folytatja a szélsőségesek elleni fellépését.

Európában folyamatosan változik a terrorizmussal kapcsolatos helyzet, és az is tapasztalható, hogy Németország szomszédságában naponta megjelenik a terrorizmus veszélye. Berlin kitart a terrorizmus elleni küzdelem azon célja mellett, hogy az érintett régiókban segíteni kell a biztonsági erők kiképzésében, ahogy teszi ezt Afganisztánban is"

– fogalmazott a kancellár.

Siker az ISIS felett, de milyen?

Az utóbbi napokban az SDK nevű lázadók seregei elfoglalták az Iszlám Államtól az Eufrátesz folyón lévő, stratégiailag kulcsfontosságú Tabka-gátat. Az építmény megszerzésével megingott az Iszlám Állam helyzete, ugyanis az elfoglalt gát és erőmű volt a terrorállam legnagyobb aduja, amivel folyamatosan rettegésben tudta tartani a környék lakóit.

Az elmúlt hónapokban többször is lehetett hallani arról, hogy működésképtelen lett a gát. Komoly aggodalmak merültek fel annak kapcsán, hogy a gátat súlyos károk érhették a harcok során, vagy a karbantartás hiánya miatt üzemképtelenné válhatott. Sok médium szerint a terrorállam szándékosan rongálta meg a gátat, hogy elárasszák a környező területeket, így lassítva az ellenük harcolókat.

Tabka visszavételével lépéselőnybe kerülhetnek a lázadók a kormányerők seregeivel szemben. Utóbbi jelenleg Aleppó és Idlib környékét szabadítja fel mind a felkelők, mind az ISIS seregeitől, keleti irányba egyelőre nem nyomultak. A Tabka és Rakka közötti 40 kilométeres szakaszon feltehetőleg felgyorsulhat a Rakka felszabadítására érkező csapatok előrenyomulása, a két város közötti út mentén ugyanis semmilyen nagyobb város nem található.

Mi lesz veled, Szíria?

Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja csütörtökön elmondta, hogy a korábban elfogadott biztonsági zónák létrehozása Szíriában minden jel szerint csak ideiglenes lesz, mivel az nem jelentheti Szíria felosztásának előzményét.

A múlt héten Asztanában született iráni-török-orosz megállapodás révén több segély juthat az érintett területekre. Leszögezte mindazonáltal, hogy a biztonsági övezeteket nem szabad katonai akciók indítására felhasználni"

– fogalmazott.

Jan Egeland, norvég diplomata Genfben elmondta, hogy a biztonsági zónák létrehozását követő híradások szerint mérséklődött az erőszak, de a segélykonvojok továbbra sem nagyon jutnak el a szükséget szenvedőkhöz.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére