Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Európa jövõje Líbián múlik

Pörge Béla

2018.01.22. 18:38

Szijjártó Péter Brüsszelben hétfõn, az uniós tagállamok külügyminiszteri tanácskozásának szünetében beszélt az észak-afrikai országról.

Mindaddig, amíg nem lesz egység és stabilitás Líbiában, és déli határának védelme nem oldódik meg, mindvégig komoly kockázat áll fent Európa biztonsága tekintetében"

— jelentette ki Szijjártó Péter.

A külgazdasági és külügyminiszter sajtótájékoztatóján kiemelte, a migráció egyik fő oka az, hogy Észak-Afrika egyes országaiban rendkívüli instabilitás uralkodik. Így van ez Líbia esetében is, ahol nincs egységes képviseletű állam, ugyanis a líbiai egységkormány az ország területének csak kis részét ellenőrzi. A líbiai helyzet megoldását nehezíti, hogy elfogadásában a nemzetközi konszenzus teljes mértékben hiányzik — írja az MTI.

Mindaddig, amíg Líbia déli határa védelmének kérdése nem oldódik meg, az embercsempészek szabadon tevékenykedhetnek. Minél tovább marad fent az ország instabilitása, annál tovább marad fent a terrorszervezetek működése is"

— húzta alá Szijjártó.

A miniszter elmondta, Magyarország továbbra is azt hangoztatja, hogy a bevándorlási válság megoldásának első lépése a külső határok védelme kell, hogy legyen. Magyarország és több európai ország álláspontja szerint a megoldást az jelenti, ha Líbia déli határait megvédik. Ennek érdekében a visegrádi országok szolidaritásukról tanúbizonyságot téve felajánlást tettek decemberben, amikor a V4-ek vezetői arról döntöttek, hogy 35 millió euró (11 milliárd forint) értékben biztosítják a líbiai határvédelmet is erősítő uniós program második szakaszának teljes körű finanszírozását, és felajánlották együttműködésüket annak végrehajtásához is.

Ha az Európai Unió nem tudja megvédeni Líbia déli határait, akkor folytatódhat az illegális migrációs hullám. A migráció pedig tovább fogja erősíteni a kötelező kvótákról folyó európai vitát, ugyanis minél több bevándorló van, annál több bevándorlót kell szétosztani. Ezt meg kell gátolni"

— húzta alá a miniszter.

Szijjártó Péter elmondta azt is, hogy Magyarország visszaköltöztette nagykövetségét Tripoliba, a külképviselet tavaszig teljeskörűen megkezdi működését, amely azt az európai elvárást fejezi ki, hogy az Európai Unió a líbiai egységkormányt tekinti partnerének.

A miniszter a migráció kérdésével kapcsolatban elmondta, a vita során világossá tette, a magyar kormány támogatja, hogy az Európai Unió további partnerséget építsen ki az afrikai, karibi és csendes-óceáni államokkal, de véleménye szerint szigorú feltételeket kell szabni a támogatások folyósításához.

Kijelentette, nem fizethetők ki eurómilliárdok úgy az otthonmaradást segítő fejlesztési programokra, hogy a támogatásban részesülő országok a migráció kibocsátói vagy tranzitországai maradnak.

A fejlesztési forrásokért cserébe a szükséges politikai és gazdasági reformokat meg kell követelni a támogatott országoktól"

— mondta.

Újságírói kérdésre válaszolva kijelentette, a paksi beruházás tekintetében a nemzetközi jog Magyarország oldalán van. Az Európai Bizottság döntései világosak, amelynek értelmében Magyarország mindenfajta engedélyt megkapott ahhoz, hogy a beruházást végrehajtsa.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére