Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

EP-képviselõk ítélték el a soviniszta ukrán nyelvtörvényt

Horváth Tamás

2018.10.26. 21:00

Tizenkilenc politikusnak fontosak a nemzeti kisebbségek jogai.

Aggodalmát fejezte ki az első olvasatban elfogadott ukrán nyelvtörvény miatt pénteken tizenkilenc európai parlamenti képviselő, akik nyílt levelükben a Velencei Bizottság véleményének kikérésére szólítottak fel a jogszabály végleges jóváhagyása előtt – írja az MTI.

Az Andrij Parubij ukrán házelnöknek címzett üzenetet

a Fidesz-KDNP delegációjának tagjai, határon túli magyar politikusok, továbbá két-két bolgár és román EP-képviselő írta alá.

Hangsúlyozták, hogy Ukrajna több nemzetközi egyezményben is kötelezettséget vállalt az országban élő nemzeti kisebbségek jogainak tiszteletben tartására. Illetve azt javasolták, hogy a második olvasatra kerülés előtt mindenképp küldjék meg véleményezésre a szöveget a Velencei Bizottságnak, s csak annak jóváhagyása után kerüljön sor a végső szavazásra.

Ezzel párhuzamosan Bocskor Andrea kárpátaljai fideszes képviselő levélben tájékoztatta a szerinte kisebbségi jogokat sértő törvényről Antonio Tajanit, az Európai Parlament elnökét.

A jogszabály jelentősen kiterjeszti az ukrán mint államnyelv használati körét, teljes körű uralmát a társadalmi, politikai, kulturális és gazdasági élet minden területén, és ezzel óriási mértékben korlátozza a kisebbségi nyelvek, köztük a magyar használatára vonatkozó jogokat"

– fejezte ki aggodalmát Bocskor Andrea.

A kijevi parlament október 4-én első olvasatban megszavazta a törvényjavaslatot, amelynek értelmében az országban az egyetlen állami és hivatalos nyelv az ukrán, annak használatát kötelezővé tennék az oktatásban és több más területen. A tervezetről várhatóan november 6-án szavaznak második olvasatban.
Állandó harc a kisebbségek ellen

Azonban nem ez az első, az ukrajnai kisebbségek – köztük a magyarok – jogait korlátozó lépés az ukrán politikai elit részéről. Tavaly szeptemberben okozott diplomácia feszültséget Magyarország és Ukrajna között, hogy Petro Porosenko ukrán elnök aláírta, így életbe lépett az az oktatási törvény, mely a nemzetiségi nyelven való oktatás lehetőségét az általános iskola első négy osztályára korlátozta.

Idén februárban pedig az ukrán alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította azt a 2012-es törvényt, mely kiszélesítette a nemzeti kisebbségek nyelvhasználati jogát.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére