Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

El kellene végre felejteni a petárdázást!

Bokor Gábor

2018.12.27. 14:23

Azonkívül, hogy drága, még rohadt veszélyes is.

Közeledik a szilveszter, ilyenkor pedig sokan gondolják úgy, hogy ahelyett, hogy kimennének megnézni a tűzijátékot például a Hősök terére, inkább maguk csinálják a kertben, rosszabb esetben pedig petárdát használnak, aminek aztán tényleg semmi értelme nincsen, nem szép, csak durran egy nagyot, ami megijeszti a kutyákat. 

A rendőrség, a katasztrófavédelem és a mentőszolgálat ráadásul csütörtökön arról tartott sajtótájékoztatót, hogy milyen veszéllyel járhatnak ezek az eszközök. Povázsai Sándor, az Országos Rendőr-főkapitányság igazgatásrendészeti főosztálya rendészeti osztályának vezetője elmondta, az idén eddig 279 esetben indult pirotechnikai eszközökkel kapcsolatos szabálysértési eljárás.

A vonatkozó, 2011-es kormányrendelet szerint a pirotechnikai termékek hanghatás, veszélyesség és hatóanyag alapján négy kategóriába sorolhatók: az első két osztályba tartozókat egész évben lehet forgalmazni, míg a hármas kategóriájúakat – a kijelölt üzletekben vagy az ideiglenes árusítóhelyeken – csak december 28-tól december 31-ig, felhasználni pedig december 31-én 18 órától január 1-jén reggel 6 óráig lehet. A harmadik osztályba tartozókat az említett időszakban korlátozott mennyiségben, három kilogramm hatóanyag-tartalomig szabad birtokolni háztartásonként. Interneten vásárolni, postai úton kiszállíttatni szigorúan tilos ezeket a termékeket, hiszen a rendelet rögzíti azt is, hogy csak a kijelölt üzletekben vagy az ideiglenes árusítóhelyeken szabad forgalmazni ilyen pirotechnikai eszközöket. Idén több mint 660 ilyen ideiglenes forgalmazási engedélyt adott ki a rendőrség az egész országban – fűzte hozzá.

Petárdát magánszemély nem használhat még az ünnepi időszakban sem, mivel már a birtoklása is szabálysértésnek számít, és 150 ezer forintig terjedő büntetéssel sújtható"

– ismertette.

Badonszki Csaba, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos tűzvédelmi főosztályvezető-helyettese elmondta, az elmúlt években a tűzesetek zömét elsősorban az okozta, hogy meggyulladt a pirotechnikai eszközök környezetében lévő növényzet vagy a közelben lévő épület teteje, esetleg erkélye.

Ezek elkerülésére figyelni kell a tárgyak egymástól, a növényzettől az emberektől és az épületektől való távolságára, a rakéták irányára, és biztosítani kell az esetleges tűz oltására szolgáló vizet is – mondta, hozzátéve, a szélre is figyelni kell, s arra is, hogy az ilyen termékek jól legyenek rögzítve használat előtt. A főosztályvezető-helyettes közölte, egyre többen használnak pirotechnikai termékeket, de az ezekhez köthető tűzesetek száma nem nőtt jelentősen: tavaly december 31. és január 1. között tizenhat ilyen esethez kellett kivonulniuk a munkatársainak.

A legnagyobb veszélyt az illegálisan beszerzett vagy az otthon barkácsolt pirotechnikai eszközök jelentik, de a legálisan beszerzett termékeknél is be kell tartani a józan ész szabályait. Tavaly tizenöten szenvedtek pirotechnikai eszközöktől baleseteket, sokszor előfordult, hogy gyermekek vagy kiskorúak voltak az áldozatok"

– mondta Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs igazgatója.

Ahogyan egy két évvel ezelőtti cikkemben is írtam: légyszi ne petárdázzatok, mert azonkívül, hogy drága, még rohadt veszélyes is. Nemcsak az állatokra , hanem saját magatokra is. Minden évben több százan kerülnek a sürgősségire, ugyanis a robbanóeszköz levitte az ujjukat, kézfejüket vagy az egész karjukat. Ne ti legyetek a következők, nem éri meg.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére