Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Egyre nyilvánvalóbb az újabb egyházszakadás

Horváth Tamás

2018.10.21. 17:45

Ezúttal Hilarion orosz metropolita erõsítette meg, hogy ami a konstantinápolyi és a moszkvai patriarchátus között kialakult, az bizony skizma.

A Magyar Kuríron jelent meg annak a nyilatkozatnak a magyar fordítása, melyet Hilarion metropolita, a Moszkvai Patriarchátus Külügyi Osztályának vezetője adott az olasz SIR hírügynökségnek.

A döntés Bartholomaiosz pátriárka kezében volt. Dönthetett, hogy ő lesz az ortodox egyházak koordinációjának irányítója, vagy egyházszakadást okoz. Az egyházszakadást választotta.”

– hangsúlyozta a konstantinápolyi pátriárka felelősségét Hilarion.

Az oroszországi Volokolamszk metropolitája elmondta, hogy a skizma – mely a legnagyobb az 1054-es nagy egyházszakadás óta, amikor Róma és Konstantinápoly útjai különváltak – a gyakorlatban azt jelenti, hogy az orosz ortodox egyház nem vesz részt semmilyen eucharisztikus ünneplésben a konstantinápolyi pátriárkával együtt, illetve a híveik nem járulhatnak szentáldozáshoz a Konstantinápolyhoz kötődő templomokban.

Továbbá nem veszünk részt semmilyen szervezetben, amelyet a konstantinápolyi pátriárka szervez, vagy ahol ő, illetve az ő küldöttei elnökölnek.”

– szögezte le Hilarion.

Az orosz metropolita arról is beszélt, hogy Bartholomaiosz pátriárka nevét kihúzták a pátriárkák hivatalos listájáról (diptichon), vagyis nem emlékeznek meg róla az orosz ortodox egyházban, a diptichon olvasását pedig az alexandriai pátriárkával kezdik.

Az egyházszakadás, melynek léte mindinkább valóságosabbnak tűnik, azért jött létre Moszkva és Konstantinápoly között, mert Bartholomaiosz pátriárka úgy döntött, autokefáliát (önállóságot) adományoz az ukrán ortodox egyháznak, egyúttal érvénytelenítette azt az 1686-os szinódusi levelet, amelyben a kijevi metropóliát (érsekséget) a moszkvai patriarchátus alá rendelték.

Az ortodoxia tizenöt autokefál részegyházra oszlik, négy ősi patriarchátus (Konstantinápoly, Alexandria, Antióchia, Jeruzsálem), valamint önálló nemzeti egyházak alkotják. Központosított egyházszervezete nincs. A Törökország és Görögország területén már csak néhány ezer hívőt számláló, de a tengerentúlon másfél milliós lélekszámúra becsült közösséget összefogó konstantinápolyi patriarchátus tiszteletbeli elsőséget élvez a többi ortodox egyház között, vezetője az ortodox papság szemében „első az egyenlők között”, ám fennhatóságát a világ legnépesebb, mintegy 150 millió hívőt számláló ortodox egyházát irányító Moszkva nem ismeri el.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére